IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
> Prostitutia. Despre prostitutie
bebe_maria
post Mar 2 2010, 04:21 PM
Post #11


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,856
Joined: 15-March 06
From: craiova
Member No.: 269



Fara nici o regula ar fi anarhie (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) , de-asta am zis ca e bine sa existe si reguli, cu toata democratia.
Prostitutia este o boala, sunt singura care considera ca sexul este un lucru special care ar trebui sa se intample doar intre 2 oameni care se iubesc sau intre care exista macar ceva sentimente?! De ce ai vrea sa fii atat de intim (pana la urma tipul ala isi baga ceva in tine bleaaaahhhhh) cu oricine?!
Eu mi-am expus parerea, ca femeie mi se pare trist ca am ajunge sa ne injosim asa si sa mai fie si un lucru acceptat. Macar acum inca luptam impotriva lui.
Sa-mi cresc copilul si sa ii spun ca asta e una din meseriile pe care ar putea sa si le aleaga?! No way.
Nu tot ce se intampla in jurul nostru e normal, multe din instinctele noastre sunt rele si pt ca suntem oameni si nu animale si avem judecata si constiinta ar trebui sa le controlam. Altfel ar fi vai de noi, deja este defapt (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif) in multe situatii.
Si prostitutia face rau, face rau moralitatii societatii, face rau femeii care o practica, credeti ca tipele alea sunt asa fericite ca sunt in situatia aia?! Come on, cred ca ajung sa se simta niste carpe, mizerabile si goale in interior, e imposibil sa nu te afecteze.

Bottom line pt mine prostitutia este o injosire a femeii, o reducere la minim a calitatilor si posiilitatilor ei, o lume in care femeia ajunge sa trebuiasca sa se prostitueze ca sa-si castige banii este o lume mizerabila.

Fiecare cu parerea lui si cu viata lui insa eu n-o s-o accept niciodata (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) , atata timp cat am un minim respect pt corpul si viata mea nope.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Mar 2 2010, 10:46 PM
Post #12


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



Eu inteleg ce vrei sa spui tu, Maria si sunt de acord. Si mie mi se pare oribil sa iti vinzi trupul pentru bani, sexul ar trebui sa se practice din dragoste sau macar din placere, din decizia ta. Dar nu stiu ce ar putea sa se faca pentru evitarea acestei situatii. Prostitutia e pana la urma cea mai veche meserie din lume, de la curtezane la dame de companie si fetele de la colturi de strada, si nu cred ca va putea fi vreodata oprita. Cu cat mai multe reguli, cu atat mai multa ilegalitate si riscuri. (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oceansoul
post Mar 11 2010, 03:59 PM
Post #13


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 11
Joined: 10-March 10
From: Baia Mare
Member No.: 8,158



Despre prostitutie,

Ar fi multe de spus referitor la acest subiect. Eu sunt de acord cu legalizarea prostitutiei si cred ca asta ar duce la tinerea sub control a "fenomenului" care oricum se intampla de cand lumea. Acum e drept ca am auzit ca multe femei casatorite sau aflate intr-o relatie isi cam tem barbatii care apeleaza la astfel de servicii (si sunt destul de multi si de alte meserii nu numai soferi de tir). Asa ca daca tot se practica acest sport macar sa fie intr-un mod controlat care intr-un final sa duca si la raspandirea mai "cu masura" a BTS-urilor. Mai ramane totusi de vazut daca fetele vor accepta sa intre in legalitate. De asemenea consider ca legalizarea nu e sinonima cu incurajarea. Un lucru cu cat e mai accesibil cu atat duce la pierderea interesului nostru fata de el, in plus cred ca impunerea unor reguli si legi ar constrange putin acesta activitate. Nu am studiat inca niste statistici sa vad ce s-a intamplat in alte tari dar asta pt ca la noi totul e posibil asa ca...

Ma gandesc cateodata unde isi vor pune fetele afisul ala care zice sa nu uiti sa ceri bon fiscal dupa ce ai platit?

Am zis de BTS-uri, asta e problema legata de sanatate, mai sunt bineinteles si probleme legate de moralitate, credinta, respectul de sine, respectul fata de ceilalti etc. De mine fiecare face ce vrea cu corpul ei si nu ma deranjeaza daca plateste si impozit (desi legat de impozite sa stiti ca as milita mai intai pt "legalizarea" manelelor si apoi a prostitutiei).

Nu mai scriu ca e prima mea postare pe forumul eLady si nu vreau sa flood-ez din start!

(IMG:style_emoticons/default/smile.gif) Ma bucur ca mi-au dat adminii liber la vorbareala...

Salutare
Go to the top of the page
 
+Quote Post
laur claudiu
post Mar 12 2010, 02:09 AM
Post #14


Obsedat
****

Group: Dependent
Posts: 484
Joined: 17-February 10
From: Undeva in tara lui Dante...
Member No.: 8,005



Sunt total de acord cu Oceansoul.E drept ca este un subiect foarte delicat,insa,exista un insa,poate cu legalizarea acesteia,acele femei nu vor mai fi bolnave si nu vor mai imbolnavi la randul lor si pe altii,multe dintre ele sunt obligate sau constranse sa practice asa ceva.Din start B.O.R,in Romania nu va fi de acord iar la noi mentalitaea este cum este,ne place sa-i judecam pe altii si inca foarte usor dar nu ne uitam in ograda noastra,pana la urma sunt fiinte,cu suflet fie ca se vorbeste de femei sau barbati!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sylvia_31
post Mar 12 2010, 11:04 PM
Post #15


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,405
Joined: 20-December 06
Member No.: 868



Nu sunt de acord cu legalizarea prostitutiei. Punct.
O fi ea cea mai veche meserie din lume, si una dintre cele mai bine platite raportat la nivelul de educatie al persoanei care o practica...lool, dar....tot nu pot fi de acord cu acceptul dat prostitutiei de catre statul roman. Haideti sa fim seriosi, lasand la o parte aspectele de lezare ireversibila a naturii umane a femeii care o practica, dupa cum bine spune Bebe Maria, de ce trebuie sa importam ca infailibil modelul de "civilizatie" occidental ?? Carevasazica, daca ele o fac legal, de ce nu si noi ??
Sau chiar credeti ca se vor strange trilioane si catralioane de euro din impozitarea acestei activitati ? Aici va functiona, ca peste tot, piata gri si evaziunea fiscala, doar nu credeti ca matroana o sa taie bon fiscal fiecarui client (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) ?? Sau taie factura clientilor care vor sa-si deduca TVA-ul (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) ? Sau ca co-misarii (scuzati cacofonia (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) ) garzii financiare nu vor putea fi mituiti cu cate vreo bunaciune din activul casei de toleranta (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) (IMG:style_emoticons/default/sex.gif) ?? Come on, get real and be serious .

NU, am eu un feeling ca vom ajunge la integrarea prostitutiei in normalitatea noastra, in viata noastra, in modul de a privi viata al copiilor nostri, aka cu prostitutia included.
De ce sa ajung eu sa-i spun fetei mele: "Stii, D., nu o luam pe strada aia, ca n-am chef sa le vad p-alea dezgolite la fereastra ....."(sau vitrina, ma rog ) ?
Pen' ca asa s-au gandit si razgandit alesii nostri ?
Iar cat despre imbolnavire, numai prostii sau ma rog, neinformatii, se pot imbolnavi in urma contactului sexual cu o prostituata, mai mult sau mai putin...legala. Atat timp cat folosesti un prezervativ de calitate acceptabila si nu faci altele de pe urma carora sa intri in contact direct cu secretiile persoanei respective sau cu sangele acesteia , n-ai cum sa te imbolnavesti. Si orice prostituata, inclusiv cele legale, cu toate analizele la zi, pot transmite unui barbat virusul HIV, sau al hepatitei C , sau chiar si sifilisul, toate aceste boli avand o perioada de incubatie de cateva luni (pana la 6 luni) pana apar in probele de sange.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oceansoul
post Mar 13 2010, 11:32 AM
Post #16


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 11
Joined: 10-March 10
From: Baia Mare
Member No.: 8,158



Complicata problema cu prostitutia la noi. Sa stiti ca sunt si prostituate educate si chiar classy care activeaza prin hoteluri, restaurante etc. E drept ca practica alte tarife si unele isi permit sa isi selecteze clientela. Mai e si prostitutia dusa la extrem, adik acele domnisoare care se imbarliga cu cate un mosneag pentru care nu simt nimik (nu zic ca e imposibil sa simta, dar unele chiar nu simt) decat o flacara mistuirtoare la inimioara cand vad portofelul burdusit. Am zis dusa la extrem pentru ca in acest caz nu se ofera doar servicii sexuale, se ofera totul...

Sylvia...poate ca doar prostii si neinformatii se pot trezii cu astfel de suveniruri, dar...cum sa iti explic eu tie sa nu par nush cum...e multi daca intelegi ce vreau sa zic! Si e pacat ca pleaca cu ele dar nu le pastreaza doar pt ei, mai imbolnavesc si fete nevinovate care isi vad de treaba.

(IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Mar 13 2010, 02:56 PM
Post #17


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Ocean, te rog frumos, poti evita "sh"-urile, "z"-urile, si pe alde "k" cind scrii? (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) Multumim pentru intelegere.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oceansoul
post Mar 13 2010, 03:21 PM
Post #18


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 11
Joined: 10-March 10
From: Baia Mare
Member No.: 8,158



QUOTE(Diana @ Mar 13 2010, 01:56 PM) *
Ocean, te rog frumos, poti evita "sh"-urile, "z"-urile, si pe alde "k" cind scrii? (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) Multumim pentru intelegere.


Promit sa le evit. De la prea mult tastat pe mess mi se trage (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oana
post Apr 17 2010, 04:32 PM
Post #19


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,184
Joined: 24-October 08
From: Iasi
Member No.: 5,191



Silvia ,cred ca ai spus exact si parerea mea (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sylvia_31
post Apr 17 2010, 04:46 PM
Post #20


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,405
Joined: 20-December 06
Member No.: 868



Oana, (IMG:style_emoticons/default/wink.gif) (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif) .
Pai doar nu degeaba suntem amandoua in gemeni..lool.

Barbatii ishtia, care este...lool, cand chiar n-au cu cine sa si-o t***a, stiu ei unde sa se duca, nu le duceti voi grija...Si atunci o fac cu oarecare grija, ca de, tot romanu-i priceput, dar stiu ca au facut o chestie ...nashpa, s-au dus la c***e, dar deh, mai tin un post, mai zic o spovedanie, si li se iarta pacatele.
Ei bine, atunci cand s-o legaliza chestia asta, sa te tii, frate. Sa vezi atunci invazie de bordeluri pe metru patrat, similar videochat-urilor . Ca doar...e o chestie legala, nu ? Si profitabila pe deasupra, cea mai profitabila. Sa vezi atunci spiritul intreprinzatorului roman, cum scoate tara din criza (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) .
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pages V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 16th April 2024 - 10:26 AM