IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

8 Pages V  « < 2 3 4 5 6 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Greseli de evitat cand aplicati un CV pentru un job, ... ca sa nu va ardeti...
fortelady
post Oct 12 2007, 07:29 PM
Post #31





Musafir






una proaspata: aveam 3 posturi libere (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)

la un moment dat primesc un cv pe mail: "as vrea sa ma angajez la dvs"
eu (desi cv-ul era gol-golut) intreb amabila: pe ce post? ca-s mai multe libere.
raspuns: "spuneti-mi si IMI ALEG EU UNU"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Oct 12 2007, 07:47 PM
Post #32





Musafir






(IMG:style_emoticons/default/morderis.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pescarush
post Jan 29 2008, 04:34 AM
Post #33





Musafir






forte, mi-a placut candidatul. (IMG:style_emoticons/default/morderis.gif)
ma mut aici, ca sa nu acaparez topicul "Ce mancam azi-Montignac" cu cariera.
asa cum spunea si happycat, sinceritatea nu e intotdeauna apreciata (eu as completa si as spune ca se intampla in orice societate, chiar si in Romania ai de pierdut, daca esti sincer).
zic eu ca am ceva experienta in ale interviului, de cand am venit aici.
eu n-as spune ca trebuie sa mintim, mai degraba, sa ne gandim ca trebuie sa ne "vindem" si sa facem putin marketing. la nici o reclama nu veti vedea sa spuna ca e frumoasa masina, de ex, dar s-ar putea sa va lase in drum. fiecare scoate in evidenta partea cea mai buna si mai atractiva a produsului. asta trebuie sa facem si noi la un interviu, sa nu ne etalam slabiciunile.
de ex, nu spui "n-am auzit in viata mea despre asta", spui "am citit despre..." (bineinteles, inainte de interviu te folosesti de domnul Google, macar sa ai o idee).
sau, nu spui "nu prea stiu cutare...", ci "am cunostinte de baza despre..." acum, sa fiu sincera, ca si angajator, daca nu stii sa iti scoti in evidenta punctele tari, vor vedea o persoana fara incredere in sine, poate chiar nehotarata.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jan 29 2008, 10:30 AM
Post #34


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



... si care nu convinge ca poate sa isi faca treaba. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Avem in site un articol pe tema asta publicat acum o saptamina:
Cum sa te "vinzi" la interviu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pescarush
post Jan 29 2008, 02:15 PM
Post #35





Musafir






maat, n-am vazut articolul, se pare ca am spus cam acelasi lucru. (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
maggie
post Aug 4 2008, 08:02 PM
Post #36


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 55
Joined: 4-August 08
Member No.: 4,410



Imi place topicul asta, pacat ca nu mai scrie nimeni in el de ceva vreme...
Am si eu o colectie de "dude" din cv-uri, de-ti sta mintea... De la greselile de scriere de-a dreptul hilare "cur de operator PC", la raspunsurile imbecile la intrebarile-tip (Unde te vezi peste 5 ani? Agent filaj - postul era in IT..).
Dar am boala, frate, pe adresele de mail... Mai, deci sunt moka, dureaza 5 minute, ce te costa sa faci o adresa tip nume/prenume pe orice prostie de site? De acord, pe yahoo nu mai merge, sunt luate si ras-luate, dar merge pe orice site obscur, doar n-ai nevoie musai pe yahoo, nu stai cu potentialii angajatorii pe mess (sau mai stii ce-o fi in kreerashul lor?) In top, deocamdata, urmatoarele adrese de mail care "tronau" pe prima pagina a cv-urilor: maricica_gugustiuk (fata avea un nume absolut normal, gen alina popescu), supermanXXXXX (nu mai stiu cifrele) si, number one, Tweety_pasarica. Toate at yahoo.com... (IMG:style_emoticons/default/wall.gif) (IMG:style_emoticons/default/wall.gif) (IMG:style_emoticons/default/wall.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Aug 4 2008, 10:50 PM
Post #37


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Bine ai venit la noi!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
happyCat
post Aug 4 2008, 11:22 PM
Post #38





Musafir






QUOTE(maggie @ Aug 4 2008, 07:02 PM) *
Dar am boala, frate, pe adresele de mail... Mai, deci sunt moka, dureaza 5 minute, ce te costa sa faci o adresa tip nume/prenume pe orice prostie de site? De acord, pe yahoo nu mai merge, sunt luate si ras-luate, dar merge pe orice site obscur, doar n-ai nevoie musai pe yahoo, nu stai cu potentialii angajatorii pe mess (sau mai stii ce-o fi in kreerashul lor?) In top, deocamdata, urmatoarele adrese de mail care "tronau" pe prima pagina a cv-urilor: maricica_gugustiuk (fata avea un nume absolut normal, gen alina popescu), supermanXXXXX (nu mai stiu cifrele) si, number one, Tweety_pasarica. Toate at yahoo.com... (IMG:style_emoticons/default/wall.gif) (IMG:style_emoticons/default/wall.gif) (IMG:style_emoticons/default/wall.gif)


Aoleu ce m-am distrat de adresele de mail!!! (IMG:style_emoticons/default/morderis.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
maggie
post Aug 5 2008, 08:41 AM
Post #39


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 55
Joined: 4-August 08
Member No.: 4,410



QUOTE(Maàt @ Aug 4 2008, 11:50 PM) *
Bine ai venit la noi!

Bine v-am gasit!
Promit sa revin cu o selectie "proaspata" (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
maggie
post Aug 5 2008, 08:50 PM
Post #40


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 55
Joined: 4-August 08
Member No.: 4,410



As fi vrut sa editez, ca mi-am amintit mai tarziu, dar vad ca nu mai pot... Stiti care a fost cel mai stupid candidat din viata mea? Era o domnisoara, pe care am sunat-o intr-o vineri pe la ora pranzului sa o programez pentru interviu luni (pentru apelurile pe mobil folosesc mobilul de serviciu)... N-a raspuns, nici nu a sunat atunci... In schimb a inceput sa dea bip-uri disperate SAMBATA DIMINEATA LA ORA 6... Vreo 5 bipuri mi-a dat, pana cand mi-a trecut somnul complet si am inceput sa o urasc de moarte... (IMG:style_emoticons/default/sniper.gif) (IMG:style_emoticons/default/fist.gif) (IMG:style_emoticons/default/guns24.gif) (IMG:style_emoticons/default/rungun.gif) Nu faceti asta, fratilor! Cand va cautati de munca si aplicati pe XXXjobs, nu dati bipuri la numere necunoscute sambata dimineata cand va intoarceti din club pana cand auziti ca "Abonatul nu poate fi contactat"... (IMG:style_emoticons/default/thumbsdown.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

8 Pages V  « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 25th April 2024 - 06:44 PM