IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Superstitiile, Esti o persoana superstitioasa?
Superstitiile
You cannot see the results of the poll until you have voted. Please login and cast your vote to see the results of this poll.
Total Votes: 23
Guests cannot vote 
northstar
post Feb 21 2006, 11:01 AM
Post #11


Dependent
***

Group: Membru
Posts: 346
Joined: 6-February 06
Member No.: 190



carrie,nu plimbi popa ala si pina la mine?????????? ;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
black_widow
post Feb 21 2006, 11:54 AM
Post #12


Obsedat
****

Group: Membru
Posts: 464
Joined: 8-December 05
From: Timisoara
Member No.: 26



Superstitia cu palma eu o stiam invers: daca te mananca stanga, dai bani si daca e dreapta, atunci ii iei.  :-X

Ar mai fi si alte superstitii:
- acel obiect pe care il tii in mana de Anul Nou, la 12 noaptea, sau cel pe care pui mana imediat dupa ora 12 va fi cel mai important plan al vietii tale in anul care vine. Daca tii bani in mana, vei merge bine cu banii tot anul, daca iti tii iubita de mana, iti va merge bine cu dragostea tot anul, daca tii paharul in mana, va fi un an vesel;
- daca pe casa ta va canta cucuveaua, cineva din familie va pieri curand;
- cel care este maturat din greseala nu se va mai casatori;
- daca treci peste gunoiul strans dupa maturat, nu te mai insori;
- cel care scutura fata de masa dupa apusul soarelui, va ramāne necasatorit;
- daca primul om care intra in casa unei fete nemaritate in prima zi a Anului Nou este barbat, sunt sanse de casatorie pentru ea in anul abia inceput;
- la biserica, daca in aceeasi zi au loc mai multe nunti, miresele nu trebuie sa se zareasca una pe alta la iesirea din biserica, pentru ca vor avea ghinion;
- e semn rau in ziua nuntii: sa vezi un mormant deschis sau sa vezi un calugar sau o maicuita;
- mireasa nu trebuie sa probeze voalul cat timp este imbracata in rochie de mireasa;
- aduce ghinion sa te casatoresti in ziua ta de nastere sau dupa asfintit;
- daca mirele scapa pe jos verigheta la ceremonie, casatoria este blestemata;
- mireasa trebuie sa intre in casa noua numai pe usa principala si nu trebuie sa se impiedice si sa cada;
- primul - sotul sau sotia - care va adormi in noaptea nuntii va muri mai intai;
- cel care il calca pe celalalt pe picior in timpul ritualului bisericesc din timpul cununiei numit "Isaia dantuieste" va fi conducatorul cuplului;
- daca in ziua nuntii ploua, se zice ca vei avea o viata imbelsugata;
- casatorile facute in luna mai nu tin mult;
- cei care au doua "vartejuri" de par in crestet se vor casatori de mai multe ori;
- femeia gravida nu trebuie sa fure, altfel copilul ei va purta un semn din nastere;
- daca un copil se naste cu picioarele inainte, acesta va avea puteri magice sau vindecatoare deosebite;
- daca primul dinte al unui copil iese pe gingia de jos, va avea viata lunga;
- nu e bine ca un copil sa fie botezat cu numele unei persoane decedate (de ex. numele unui bunic mort);
- nu e bine ca un copil sa fie botezat cu acelasi nume a unui frate care a murit;
- la taierea motzului, cand copilul implineste un an, acesta va alege de pe o tava trei obiecte (dintr-o multitutdine de obiecte pregatite de nasi). Acele 3 obiecte pe care copilul pune mana se spune ca descriu destinul copilului, fiind acele domenii in care va avea cel mai mult noroc in viata;
- orice obiect de aur purtat la gat, la ureche sau la mana atrage energia negativa a deochiului, deci are efectul de a feri;
- daca un ceas care nu mai functioneaza demult se urneste dintr-o data, atunci se anunta o moarte in familie;
- cine moare in vinerea pastelui sau la miezul noptii din ajun de Craciun, va ajunge direct in rai;
- aduce ghinion sa scoti sicriul din casa pe usa din dos sau cu capul inainte;
- daca ploua la inmormantare, se spune ca cel decedat a avut o viata trista;
- daca e vreme frumoasa la inmormantare, cel decedat regreta ca s-a stins;
- daca ti se imbujoreaza si iti ard obrajii fara motiv, se zice ca cineva vorbeste despre tine;
- daca in timp ce iti perii parul, pieptenele cade pe jos, anunta mari dezamagiri;
- daca te mananca urechea dreapta, cineva te vorbeste de bine. Daca te mananca urechea stanga, te vorbeste de rau;
- daca ti se zbate ochiul drept, anunta curand o nastere in familie. Daca ti se zbate ochiul stang, anunta deces sau o mare dezamagire (asta asa e, mi s-a intamplat mie!)
- daca te mananca talpa de la piciorul drept, se anunta o calatorie;
- aduce ghinion sa-ti dai unghiile dupa apusul soarelui sau duminica sau vinerea;
- daca iti dai  cu oja pe unghii si le privesti des, cineva vorbeste de tine;
- nu darui cuiva o umbrela, pentru ca e un cadou cu ghinion;
- e semn rau daca umbrela iti cade din māna pe podea;
- iedera care creste pe casa cuiva, ii protejeaza pe locatari de spirite rele si blesteme;
- daca prinzi in palma o frunza care cade din copac in prima zi de toamna, nu vei raci toata iarna;
- daca o pisica neagra taie calea unui alai de inmormantare, se zice ca un alt membru al acelei familii va muri curand;
- daca vrei sa ai o luna buna de acum incolo, nu uita sa spui la in prima zi a lunii respective "iepure alb" de trei ori cānd te trezesti (  ;D )
- un paianjen coborat pe firul sau din tavan sau aparut pe perete indica vesti sau chiar musafiri;
- un greiere sau o broasca ce intra in casa aduc ghinion;
- e semn bun daca o musca iti intra in casa sau daca iti cade in mancare sau bautura (  :- )
- aduce ghinion sa intinzi rufele spalate dupa asfintit;
- daca un tablou cade brusc de pe perete, e semn ca in curand va muri un prieten sau o ruda. Poate fi si semn de boala grava, de ghinion sau de drum indepartat;
- daca te tunzi in vinerea Pastelui, nu vei avea dureri de cap tot anul (o sa incerc si eu :) )
- aduce ghinion daca agati calendarul inainte ca noul an sa inceapa;
- aduce ghinion sa intri in noul an fara nici un ban in buzunar, e bine sa aveti bani (mai ales noi) in fiecare portofel;
- e bine sa nu va gaseasca anul nou cu datorii, altfel veti avea datorii tot anul;
- nu trebuie sa aruncati nimic din casa in prima zi de an nou, nici macar gunoiul! E bine ca ceva sau cineva sa va intre in casa in prima zi din anul nou, nu sa iasa!
- faceti ceva - cat de mic - care are legatura directa cu munca dv. in prima zi a noului an pentru a va merge bine la serviciu tot anul;
- faceti mult zgomot la miezul noptii pentru a alunga spiritele rele (clopotei, petarde etc);
- nu imprumutati bani si nu faceti datorii pe 1 ianuarie;
- aduce noroc sa mananci carne de porc sau linte de Anul Nou;
- e bine sa va imbracati in rosu in noaptea de Revelion;
- copiii nascuti de Craciun sau de Anul Nou sunt norocosi.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
catalina77
post Feb 21 2006, 12:01 PM
Post #13


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,498
Joined: 9-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 54



Am si eu o intrebare : shtie cineva ce inseamna sa spargi paharul de sampanie la 12 noaptea in noaptea de Revelion? Am vrut sa ciocnesc un pahar de sampanie si am ramas cu piciorul paharului in mana...nici macar nu l-am atins prea tare... ::)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tits_herbert
post Feb 21 2006, 12:21 PM
Post #14


---
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,601
Joined: 8-December 05
Member No.: 28



in general spargerea veselei e de bine :P
Nici nu vreau sa citesc superstitiile astea. Daca nu crezi ce poate sa ti se intample? Si daca se intampla e doar o coincidenta :P ;D
Go to the top of the page
 
+Quote Post
carrie30
post Feb 21 2006, 12:25 PM
Post #15


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,328
Joined: 7-December 05
From: Constanta
Member No.: 2



ei nah, eu cu popa sunt pe bune.  8)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
black_widow
post Feb 22 2006, 10:01 AM
Post #16


Obsedat
****

Group: Membru
Posts: 464
Joined: 8-December 05
From: Timisoara
Member No.: 26



Stiu ca pare stupid insa eu cam cred in superstitia cu ochiul stang daca ti se bate...  ???
Mi s-a batut o data si intr-adevar am avut un deces in familie la ff scurt timp. Ieri mi s-a batut din nou, insa nu asa de tare... iar azi-noapte am visat stele cazatoare, ceea ce nu prea e bine!  :o

Ma streseaza superstitiile astea!!  >:( Nu e mai bine sa nu stii deloc de ele?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
northstar
post Feb 22 2006, 01:02 PM
Post #17


Dependent
***

Group: Membru
Posts: 346
Joined: 6-February 06
Member No.: 190



pe bune,carrie,esti pe bune cu popa?????????????? :D :D :D
am glumit,fey! :morideris:
si io ,care credeam ca cu tzarcovnicu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tits_herbert
post Feb 22 2006, 01:02 PM
Post #18


---
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,601
Joined: 8-December 05
Member No.: 28



Eu stiam ca daca ti se zbate ochiul ai lipsa de calciu in organism :fluierat:
Go to the top of the page
 
+Quote Post
black_widow
post Feb 22 2006, 01:08 PM
Post #19


Obsedat
****

Group: Membru
Posts: 464
Joined: 8-December 05
From: Timisoara
Member No.: 26



Tits, nu stiu de ce, insa imi place mai mult logica ta!  :P
Go to the top of the page
 
+Quote Post
carrie30
post Feb 22 2006, 01:14 PM
Post #20


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,328
Joined: 7-December 05
From: Constanta
Member No.: 2



:hohote:  Dar aici poti vorbi de logica?

ei, north, si tu acu, vrei sa dau tot din casa?  :D  nu are logica/nu am logica.  :P
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Pages V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 16th April 2024 - 07:17 PM