IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Cum te-ai simtit cand ti-ai luat bebele in brate prima oara?
vick2laura
post Jun 20 2007, 11:09 AM
Post #1


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 18
Joined: 19-June 07
From: Buzau
Member No.: 1,826



As vrea sa va impartasesc din experienta mea, daca se poate. Lasand la o parte durerile cauzate de cezariana si emotiile care ma incercau datorita faptului ca eram acum o proaspata mamica, prima intalnire cu bebelusul meu a fost minunata. De fapt, eu am avut 2 "prime intalniri" cu baietelul meu. Mai intai a fost cea din sala de reanimare la 3 - 4 ore dupa cezariana, cand o asistenta draguta de la copii mi-a adus un bebelus dragalas si grasunel, pe care mi l-a pus pe piept pt 2 minute, apoi a urmat cea de-a doua "prima intalnire" cu baietelul meu, a doua zi, la salonul bebelusilor, unde mergeam la fiecare 3 ore sa-i alaptam. Atunci, ma indreptam spre patutul micutului pe care cu o zi inainte il tinusem in brate, cand o asistenta m-a intrebat numele meu si nr. de pe bratara, apoi mi-a adus cu totul si cu totul un alt bebelus! Stupoare! Nu am fost in stare nici macar sa mai respir! Cu o zi inainte mise adusese un baietel, iar in momentul acela mi se prezenta un altul ca fiind bebelusul meu! Imaginati-va raul de transpiratie care m-a trecut! Se incurcasera bebelusii! Noroc ca puiul pe care l-am adus acasa chiar seamana cu mine si sotul meu! Voi prin ce experiente ati trecut?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jun 20 2007, 01:31 PM
Post #2





Musafir






Intalnirea cu fiica-mea am avut-o la vreo secunda dupa nastere, mi-a fost pusa pe piept (am nascut normal). (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) Drept sa spun n-am avut mare putere sa ma bucur asa cum am citit prin carti ca fac mamele, eram terminata ca bateria si fericita ca s-a sfarsit nasterea. (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif) Sentimentul ala de fericire m-a inundat abia dupa aceea, dupa ce-am dormit cateva ore si mi-a fost adusa s-o alaptez serios. (IMG:style_emoticons/default/wub.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Jun 20 2007, 04:23 PM
Post #3


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



ce subiect fain.

Laura si eu la Buzau am nascut, in ianuarie 2000 ...wow ce experienta (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif) ...si tot cezariana pt ca medicul mi-a spus ca nu rezist la nastere normala (si nici el nu primea "cadoul" nu?)

eram la reanimare, a 2-a zi dupa ce-am nascut (in prima am fost absenta de drogata ce eram), la patul de langa fereastra si stiam ca trebuie sa apara asistenta cu fetita mea. Imi simteam inima-n tample. Sotul meu deja imi spusese ca "are niste falcutze rotundeeee (IMG:style_emoticons/default/indragostita.gif) " si uite-o ca apare cu-n ghemotoc in brate. O pune la mine-n brate si eu incep sa-i vorbesc ... dintr-o data a avut alta expresie a fetei, parea cumva usurata insa ma privea cu un aer foarte foarte serios eu am interpretat "unde si cui m-ai lasat?" ... iar eu m-am simtit coplesita de un val de responsabilitate. Toate sentimentele alea duioase au venit putin mai tarziu cand am ajuns cu ea in camera si ne priveam (mai ales eu of course) cat e ziua de lunga
Go to the top of the page
 
+Quote Post
unicorn
post Jul 10 2007, 02:08 AM
Post #4


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 33
Joined: 11-June 07
From: timisoara
Member No.: 1,778



eu dupa o sarcina ok si o nastere destul de grea( 27 ore de travaliu , 7 taieturi si inca ceva crapaturi pe col, am avut si ff multe vase de sange sparte pe fata, am aratat ca dupa un razboi atomic, dar a meritat), am reusit sa-mi vad pruncutul dr. a pus-o pe pieptul meu si am inceput sa plang de fericire, este un sentiment pe care nu pot sa il descriu in cuvinte si acum tremur toata cand povestesc, era asa de fierbinte si de rosie ca focul si in plus de asta mai era si leita tatasu, am nascut seara la 9 si 5 min. (nu am reusit sa adorm toata noaptea eram prea obosita si ma cam dureau toate mai ales ca am si stat pe capra aia bat-o vina cam 2 ore) , si am revazut-o pe gaza mea abia dim la 6 cand mi-au adus-o la alaptat , revederea a fost suuuuper doar ca mi-au adus alt copil si am inceput sa plang si am rugat-o pe asistenta sa-mi aduca pruncutul meu ca asta nu seamana cu ce am vazut eu ieri, eram disperata dar din fericire nu a fost nimic grav piticul meu era la colega de camera a incurcat zapacita aia de asistenta nr. eu am avut 3 iar colega 103.
cel mai frumos a fos cand am putut pleca acasa cu gaza mea, sa nu o mai duca nimeni de langa mine si sa nu ne mai desparta, am suferit mult in maternitate ca tot ne luau puiutii de langa noi, dar cosmarul asta sa terminat dupa 4 zile
pupici la mamici si la piticii mari si mici
(IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Teocris
post Feb 5 2008, 02:35 PM
Post #5


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 6,891
Joined: 9-November 07
From: Sibiu
Member No.: 2,591



Eu am nascut normal.
La 4 dimineata s-a rupt apa.
Travaliul a durat pana la 12.45 cand,dupa "lupte seculare",nu am mai simtit nici o durere.Nascusem.
Eram parca intre doua lumi cand am realizat ca nu am auzit plans de copil.Am intrat in panica!Dar in momentul in care deschideam gura sa intreb ce se intampla,aud un glascior care m-a calmat imediat.
Asistenta a trecut pe langa mine cu puiutul meu in brate...M-am speriat!Avea capusorul alungit ca o palnie !Simteam cum cade cerul pe mine.Doctorul a vazut scena si mi-a zis"Stai linistita!Nu ramane asa!"
"Are toate degetele?"am intrebat cu glas stins.Nu ma asteptam sa arate asa.A fost un soc pentru mine.
"Da!Stai linistita si nu te mai misca sa te pot coase!"
Apgar 10 a primit printesa.
Intalnirea cea mare a avut loc dupa 8 ore,cand mi-a adus-o in camera.A stat cu mine tot timpul cat am fost in spital.
Nici nu puteam dormii.Eram mandra!
Capusorul era acum normal,avea toate degetelele(le-am numarat (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif) )si mirosea asa de bine,ca nu-mi venea sa o las din brate.
De atunci ea e viata si sufletul meu! (IMG:style_emoticons/default/indragostita.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pescarush
post Feb 5 2008, 03:05 PM
Post #6





Musafir






Va spun sincer, desi iubesc copiii (incluzand si bebelusii), nu am simtit emotia aia pe care o vedeam in filme, cand mi-am vazut prima data puii.
Zic eu, dragostea si instinctul a venit pe parcurs, dupa ce am inceput sa-i ingrijesc.
La primul ma uitam, era frumos, nu era rosu deloc, avea un capsor asa de mic, si ma intrebam: "asta e copilul meu?" Ma gandeam ca nici nu stiu ce sa fac cu el.
La al 2-lea, primul lucru pe care l-am observat a fost ca avea niste ochi albastriiiiii si un par negru, zburlit. Cel mare a fost un scump, cand a venit sa-si vada fratiorul, i-a adus si o masinuta, sa se joace. (IMG:style_emoticons/default/indragostita.gif)
Anyway, asa cum spuneam, dragostea a venit si ea si bineinteles ca ei sunt viata mea.

I-am nascut normal pe amandoi, cu primul a durat travaliul 12 ore, dar n-am avut dureri intense (probnabil pentru ca avea capul mic), al 2-lea in schimb a venit ca bomba, si asa este si acum. (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)

This post has been edited by pescarush: Feb 5 2008, 03:07 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Girl on the moon
post Feb 5 2008, 03:38 PM
Post #7


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 115
Joined: 4-January 08
Member No.: 2,938



Fetelor,

Eu ma emotionez numai cand citesc randurile voastre...De abia astept sa fiu si eu mamica! (IMG:style_emoticons/default/wub.gif) (IMG:style_emoticons/default/wub.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rozy
post Feb 5 2008, 03:40 PM
Post #8





Musafir






doooaaamne,mie mi-e groaza de mor!cred ca e groaznica durerea.oricum,eu cred ca nu voi naste natural.ramne semn urat dupa cezariana? (IMG:style_emoticons/default/nesigur.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Teocris
post Feb 5 2008, 04:05 PM
Post #9


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 6,891
Joined: 9-November 07
From: Sibiu
Member No.: 2,591



Durerea trece si o uiti.Nu recomand cezariana la nimeni,decat daca este absolut necesara.
De ce sa vrei sa fi taiata inutil?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rozy
post Feb 5 2008, 05:19 PM
Post #10





Musafir






dar se poate face la cerere? (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif) eu ziceam ca ar putea fi nevoie la mine pt ca nu am bazinul f dezvoltat.eu sunt mititca toata de fapt (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif) eh..oricum,mai e timp berechet pana o sa-mi vina randul (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Pages V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 06:41 PM