IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Despre saltele, perne etc, totul pt un somn confortabil
Cleo
post Aug 16 2008, 03:44 PM
Post #1


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



incep cu saltelele: ce-ar fi de discutat va intrebati? As zice: `o multime de chestii' (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

in Canada e o industrie grozava la capitolul asta si desi pretul e pe masura merita investit intr-o saltea, in fond ne petrecem jumatate din viata pe ea.
Cam cum sint pantofii, daca nu-s comozi mersul devine un chin. La fel si cu somnul pe o saltea oarecare.

am crezut multa vreme ca e snobism sa dai pe o saltea cateva sute de dolari pana am ajuns sa dorm pe una. Nu puteti sa va imaginati diferenta!
Nu cred c-am avut vreodata un somn mai odihnitor. Si ca atare am purces la cercetari mai serioase si s-au finalizat cu 2 saltele (copilul si noi) pe care le asteptam zilele astea.

aici marci cunoscute sint : Sealy, Serta si ... multe altele (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

sint asa numite saltele posturepedic care pot fi ferme, semiferme si moi.

citisem pe un site de specialitate ca pt cei cu dureri de sale cele ferme ar fi de preferat, pt cei cu dureri cervicale sint de preferat celelalte 2.
Noi am cumparat o semiferma si asta dupa ce am incercat cel putin 60 de saltele.

Noua generatie de saltele care-s pe la 5000$ sint dintr-un burete special care chipurile ia forma corpului si ofera un conforma marit. Le-am incercat si nu mi-au placut deloc. Daca postura e daja gresita ce te faci? Deci tot saltele cu arcuri sint de baza.

exemple :
sealy

(IMG:http://i33.photobucket.com/albums/d90/h_2004/1-8.jpg)
(IMG:http://i33.photobucket.com/albums/d90/h_2004/2-7.jpg)

pt detalii doar asa ca informatie http://www.sealy.com/Posturepedic/posturepedic_details.aspx

serta
(IMG:http://i33.photobucket.com/albums/d90/h_2004/3-5.jpg)


partea de jos e un soclu. Noi avem un pat european (de la IKEA) si ca atare am refuzat soclul.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Aug 16 2008, 03:57 PM
Post #2





Musafir






Foarte important mi se pare si ce e sub saltea. Noi ne-am luat un pat nou acum 6 ani si n-am vrut numai sipci sub saltea, ne-am oprit pana la urma la ceva metalic, ca dintr-o sarma, dar foarte stabil. Si pe saltele am dat oschinare de bani, dar vorba ta, e treaba serioasa cu ele. Si noi avem de-astea cu arcuri, detaliile nu le mai tin minte, dar ne-a luat saptamani sa investigam problema, sa mergem sa ne tavalim pe alea de care se zicea ca-s cele mai cele si sa gasim pentru noi saltelele perfecte.
Cand ma gandesc ca peste vreun an, doi, max. 3 iar trebuie sa le schimbam si iar incepe circul... (IMG:style_emoticons/default/crying.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Aug 16 2008, 04:05 PM
Post #3


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



bulina zicea ca are o saltea din asta faina de prin `99 si a fost sfatuita s-o intoarca si trucul e grozav pt prelungirea vietii ei, dar a ei e ferma, a noastra fiind semi-ferma are un soi de mini plapuma ca ultim rand, plapumioara care nu exista pe ambele parti. O sa v-o arat cand o primesc.

categoric soclul e important si am putin emotii ca n-o sa pice pe suporturile noastre si-atunci trebuie sa le cumparam si asta ar insemna sa renuntam la paturi insa
sper in masurile standard si vom vedea in 3 zile daca se potrivesc.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Aug 16 2008, 04:15 PM
Post #4





Musafir






Si a noastra-i de-aia de-o poti intoarce. Parca o parte-i de vara si una de iarna...
Dar eu sunt cam nesimtita si o scot cam la doi ani si-o curat bine, bat etc. si-o si intorc atunci.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Aug 16 2008, 04:19 PM
Post #5


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



Si a mea tot cu fata de vara si de iarna, dar o intorc semestrial. Nu te pui cu fixul omului! (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lexie
post Aug 16 2008, 07:30 PM
Post #6





Musafir






Parintii mei si-au luat acum vreo 2 ani saltea si e foarte faina, nu stiu exact detalii despre ea dar ei o intorc o data la 4 - 6 luni. Daca aflu ce tip este scriu (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Mie imi plac paturile tari si am nevoie de ele pentru ca am probleme cu coloana.

Edit: Salteaua se numeste Dormeo, dar nu stiu exact despre care dintre ele e vorba, ca's mai multe (Comfort, Baby etc...)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Aug 20 2008, 07:34 PM
Post #7


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



update

aseara am dormit pe salteaua noua (IMG:style_emoticons/default/indragostita.gif)
diferenta de la cer la pamant
am crezut ca trebuie sa ma obisnuiesc cu durerile de cap si spate, credeam ca s-au cronicizat de-acum insa azi m-am trezit intr-o forma perfecta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bulina
post Aug 20 2008, 08:06 PM
Post #8





Musafir






Nu vazusem topicul cu saltele pana acu.
Asadar si voi si cu plapiumioarele voastre puteti sa va rotiti, de la cap la picioare. Ca sa se egaleze greutatile pe saltea:) Unde ai dormit tu, o sa fie sotul si viceversa, de-andoaselea adica (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

Moft nu este in mod cert. Cine a avut vreodata in viata probleme cu spatele si-a ramas cel putin odata intepenit la o pozitie de 90 grade, in echer asa intelege exact ce vorbesc.
In vara lui 99 am avut ultima criza majora de spate, m-am chinuit o saptamana cumplit, cum ma miscam un pic cum imi sareau lacrimile din ochi, si-am zis ca va fi ultima oara in viata in care sufar asa din cauza spatelui...
Am cumparat o saltea mare si tare si totul s-a schimbat.... Ca sa nu ofer doar informatii partiale mentionez ca am facut si mult mai mult sport ca sa-mi intaresc muschii care sustin coloana. Asadar spatele meu este mai fericit, rezultat al combinatiei celor 2.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Aug 21 2008, 01:10 PM
Post #9


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



am priceput sar'mana (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
o s-o facem mutarea de "vara iarna" vorba sotului meu.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Neith
post Sep 9 2008, 05:29 PM
Post #10





Musafir






Eu fug de saltelele cu arcuri ca de naiba. Nu-mi plac si gata. Noi avem dintr-un fel de spuma sau burete, sau ce naiba o fi dar e foarte misto. E semi-ferma si am dat o carca de bani pe ea, dar a meritat. Atat de comoda e si atat de odihnita ma trezesc ca de fiecare data cand ma gandesc la ea ma apua dragostea (IMG:style_emoticons/default/wub.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pages V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 11:43 PM