IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages V  « < 2 3 4 5 >  
Reply to this topicStart new topic
> Sa divortez sau nu?, nu stiu ce sa fac
jeulica
post May 12 2011, 12:18 PM
Post #31


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 4
Joined: 20-April 11
Member No.: 10,125



Daca eu as fi avut comportamentul pe care il are el insemna ca vreau sa scap de persoana respectiva...simt ca lungim o treaba despre care stim amandoi ca nu va avea nici un viitor,pt ca el nu are de gand sa se maturizeze sau sa se trezesca la realitate si eu nu vreau sa continu astfel...oricum solutia ar fi sa il pot face sa vorbeasca ,sa isi deschida sufletu,i-am zis ai pe alcineva?nu ma mai iubesti ?te-ai saturat de mine?ca se pot intampla si lucruri destea si zice ca ma iubeste si nare pe alcineva si ca sa termin cu astea si sa ma gandesc la ceva frumos si sa nu mai vb cu el asa ceva(si in momentu ala imi vine sa ii dau cu ceva in cap)
NU STIU CE SA MAI FAC (IMG:style_emoticons/default/crying.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alexandra andree...
post May 16 2011, 12:25 PM
Post #32


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 12
Joined: 11-May 11
From: Bucuresti
Member No.: 10,188



Au fost momente in care nici eu nu ma mai intelegeam asa bine cu sotul... nu s-a ajuns niciodata la un caz de genul acesta. Ce ne-a ajutat pe noi a fost terapia de cuplu. Am fost impreuna la un psihoterapeut si ne-a ajutat sa intelegem multe lucruri, am facut exercitii impreuna, si el a fost surprinzator de receptiv.
Nu stiu daca e valalabil pentru toate cuplurile cu probleme dar uneori s-ar putea sa mearga. Singura conditie este sa fie amandoi de acord sa faca terapie.

Multa bafta si sper sa se rezolve aceasta situatie!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
weiss24k
post May 19 2011, 04:11 PM
Post #33


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 1
Joined: 19-May 11
Member No.: 10,220



Probabil se simte prea confortabil in relatie sa-ti mai arate ca-i pasa. Sau e posibil sa nu fie el foarte comunicativ. Eu zis sa discutati deschis despre asta dar sincer toata povestea imi aduce aminte de melodia "Taxi - Cele doua cuvinte" (pur si simplu nu e specific barbatesc) ^^
Go to the top of the page
 
+Quote Post
carmen_79
post Jul 18 2011, 10:53 AM
Post #34


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 1
Joined: 18-July 11
Member No.: 10,429



QUOTE(sebynutza @ Mar 15 2011, 06:38 PM) *
Buna seara. sunt noua pe forum si as avea nevoie de sfatul vostru.sa divortez sau sa continui casnicia? este intrebarea la care nu stiu cum sa actionez dupa ultimile comportamente ale sotului meu. acum un an si 3 luni cand ne-am casatorit eram indragostiti (sau asa credeam eu despre el), totul era frumos si visam la o viata frumoasa langa el. problemele au inceput sa apara cand am observat ca sotul meu nu vrea sa ne mutam singuri ci sa ramanem in continuare in casa cu parintii lui si cu fratele lui, si mai ales refuza sa stranga bani ca sa ne luam o casa, prefera sa investeasca bani in casa parintilor.Acum 7 luni l-am intrebat de ce m-a luat de sotie..ma asteptam sa zica ca ma iubeste, ca il fac fericit dar ce credeti ca mi-a raspuns? ca sa zica ca are nevasta. Dupa acest raspuns totul a inceput sa se schimbe. Ma trateaza ca pe o sluga, stie ca sunt in pat doar daca are nevoie sa facem sex, de 8 Martie nu mi-a adus nici o floare, nu mi-a zis nici un te iubesc, ba dimpotriva m-a pus sa fac curatenie in casa. Am incercat sa vorbesc cu el, sa vad ce se intampla, imi zice mereu ca eu sunt aia nebuna si ca asa este normal intr-o casnicie. Dar nu asta este casnicia la care am visat eu cand m-am casatorit cu el. Stiu ca am partea mea de vina dar asta nu inseamna ca trebuie sa se poarte cu mine ca si cum as fi sluga lui nu nevasta. Daca are pofta de clatite la 10 seara eu ii fac clatite, dar daca a doua zi il rog sa ma duca si pe mine la munca imi cere bani de benzina. O alta problema sunt banii. Fiecare cu banii lui, daca cumva raman fara bani sau am nevoie de bani de drum (de curand am o mica firma si inca nu am scos profit) imi zice ca nu il intereseaza ca fiecare cu banii lui. Avem o luna de cand numai dormim impreuna iar eu vreau sa divortez. Nu stiu ce sa fac. Va rog sa imi dati un sfat


Draga mea , nu pot sa-ti spun decat ca iti impartasesc suferinta ...si clar iti spun ..LASA-L ...nu merita ...lucruri atat de marunte intr-o relatie dau insemnatate acesteia ....pot sa-ti zic ca esti un caz "fericit" fiindca din cate am vazut nu exista un copil la mijloc...
Situatia mea este identica...am 32 ani , sunt casatorita de 10 ani si mi-a dat Dumnezeu lucrul cel mai de pret pe lumea asta , o fetita care acum are sase anisori.Ea este singura alinare a sufletului meu , ofilit de comportamentul sotului meu.In cateva cuvinte , de 10 ani convietuiesc alaturi de sotul meu in casa parintilor lui , prezenta mea in acea casa nefiind acceptata de la bun inceput (stiti mamele de baieti , nici o fata nu e pe masura lor).Sotul meu are 33 ani dar degeaba , nu este nici matur , nu isi asuma responsabilitatea de tata si de sot asa cum ar trebui, ma minte , se ascunde de mine in privinta banilor si cel mai rau lucru nu comunica si nu are nimic de comentat atunci cand sunt sunt jignita si umilita de parintii lui in cel mai josnic mod (injuraturi , reprosuri s.a.)Pe partea sexuala ce sa mai zic , nu mai am barbat de nu stiu cand ( sava spun si de ce?nu se ingrijeste , nu se spala decat la insistenta mea , nu isi schimba tinuta decat daca ajunge sa se sature de gura mea samd ) ...Chiar de curand am avut o disputa cu parintii lui jignindu-ma (sunt o persoana care spune lucrurilor pe nume ) iar el nu a avut nimic de spus...stii cum e ..sa fii incoltita de ambele parti si sa vezi ca sotul tau , cel cu care iti imparti zilele , bucata de paine si patul , sa nu zica nimic ?sa stea ca un copil handicapat care nu e in stare sa se apere ?iarta-mi comparatia dar la asa nivel s-a ajuns ...
Din pacate astea sunt asa doar cateva din nemultumirile mele....din pacate nu mai suntem la inceput de drum ...sunt zece ani de cand il suport...in zece ani tot omul normal se maturizeaza , am avut asteptari mari din partea lui...eu stiu ca atunci cand iubesti pe cineva iti doresti ca acea persoana sa fie fericita langa tine ..dar la mine nu se intampla acest lucru...
De aceea vreau sa divortez , am amanat inevitabilul mult prea mult si rau am facut....problema este in felul urmator...trebuie sa consult neaparat un avocat ..fiindca locul actual de munca ( o socieatate de asigurarai )imi ofera un venit care ar fi consumat numai pe chirie , daca m-as muta singura cu fata ...deci clar in privinta asta nu rezolv mare lucru...in schimb o am pe mama plecata in Italia care lucreaza la o societate de asigurari si vreau sa ma angajez la ea ..fiindca clar salariul este mult mai mare acolo...dar eu nu vreau sa-mi las fata aici cu sotul si socrul meu (am uitata sa specific ca si soacramea e plecata la lucru in Italia )...nu stiu cum sa procedez aici in situatia data , chiar daca am procura de la tata cu acordul lui de a iesi din tara...nu vreau sa imi dauneze la divort in ce priveste custodia ...sunt debusolata , nu stiu cum sa fac...de aceea cine vede mesajul meu si are ceva cunostiinta de cauza , sa ma ajute cu ceva sfaturi ....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Teocris
post Jul 18 2011, 02:49 PM
Post #35


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 6,891
Joined: 9-November 07
From: Sibiu
Member No.: 2,591



Carmen bine ai venit la noi (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif) Pupicul este si pentru junioara ta (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Imi pare rau sa citesc ca ai probleme.
Daca vrei sa te muti din casa sotului tau dupa divort, nu ai putea sa depui o cerere la primaria din orasul tau pentru o locuinta sociala sau pentru o locuinta la ANL? Acolo chiria este mult mult mai mica si poate asa nu ai fi nevoita sa-ti lasi copilul in tara si tu sa lucrezi in strainatate. Spuneai ca fetita are 6 ani? Inseamna ca urmeaza sa inceapa scoala si acum va avea nevoie foarte mare de prezenta ta.
Sper sa iei cea mai buna decizie pentru voi si astept vesti (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
egreu
post Oct 20 2011, 07:14 PM
Post #36


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 3
Joined: 20-October 11
Member No.: 10,709



AJUTOR Va rog cu sfaturi.idei
Soacra mea ii interzice sotiei mele sa iasa singura pe strada va se teme ca pateste ceva, desi ea are 33 de ani (sotia) sau ca nu se descurca, copii nu avem ca sa aiba motiv.Suntem casatoriti de 4 ani si parca m-am cam saturat.Eu ii spun ca ii spun ca e normal sa iasa singura din casa si ea zice ca nu, ca toate se fac impreuna.Este una de aia protectoare din cala afara.....de teama ca puiul ei sa nu pateasca nimic, mentonez ca sotia e singura la parinti.Trebuie sa merg cu ea chiar si in fata blocului sa ia un suc..........in asa hal a ajuns.Dar ce ma doare cel mai tare e ca sotia este indiferenta, crede ca eu caut scandal iar soacra spune ca eu sunt gelos pe relatia lor, desi nu este deloc asa,Foarte curios este ca inainte de casatorie lucrurile nu erau asa; sotia mergea si se descuca singura fara prea mari probleme........da dupa ce ne-am casatorit aceste lucruri s-au schimbat vad.........ma simt tradat si simt cum innebunesc
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Oct 20 2011, 09:35 PM
Post #37


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Soacra ta are o problema la mansarda, imi pare rau sa spun asta. Sotia ta nu vede , se face ca nu vede sau ii convine situatia?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
egreu
post Oct 21 2011, 09:43 AM
Post #38


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 3
Joined: 20-October 11
Member No.: 10,709



Nici eu nu mai stiu ce sa cred, ea spune ca nu vrea sa se certe cu mama ei, ca a crescut-o, educat-o, vrajeli de 2 lei ......din astea.Da stiu ca are o problema la mansarda si nu numai.........dar nici asa nu pot sa traiesc.Cel mai mult ma doare ca am simtit acest lucru inainte de casatorie, dar m-am convins ca nu e asa..........intr-adevar iubirea e oarba si nu am crezut acest lucru decat acum, cand traiesc pe pielea mea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jo-Anna
post Oct 23 2011, 06:20 PM
Post #39


Invincitus
*****

Group: Obsedat
Posts: 959
Joined: 26-April 10
Member No.: 8,431



da ce face sta in casa non stop nu are munca nu se duce la un alergat , ce ar fi sa ii dai cu teoria de o femeie moderna si frumoasa e o femeie libera care isi face toate in casa iese cu pretenele si bla bla vraja marii in coltul garii baga si tu in cap niste filme tampite cu sex& the citty! hai ca sunt multe care pun boltul!

sau poti sa meri la celelalt caz sa cauti lista de accidente ce s-ar putea intampla si doar daca stai in casa ??? Ce crezi ca moartea nu te prinde si in 4 pereti , sa fim realisti! Iar daca soacra ta vrea sa aibe ceva sa aibe grija , un caine sau o pisica , ceva sa o tina ocupata!

hai spor!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Teocris
post Oct 24 2011, 09:10 AM
Post #40


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 6,891
Joined: 9-November 07
From: Sibiu
Member No.: 2,591



Soacra sta cu voi? Aveti posibilitatea sa stati singuri?
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Pages V  « < 2 3 4 5 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 24th May 2024 - 11:11 PM