IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages V  < 1 2 3 4 5 >  
Reply to this topicStart new topic
> Bambus norocos
Valentina30
post Apr 9 2008, 07:11 PM
Post #21


Incurabil
*****

Group: Obsedat
Posts: 716
Joined: 5-July 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,899



QUOTE(kary_pink @ Apr 5 2008, 09:23 PM) *
Am primit si eu cadou azi unul spiralat. (IMG:style_emoticons/default/indragostita.gif) Scrie pe un 'fluturas' ce are cu el ca apa se schimba la doua zile si nu trebuie sa stea in bataia soarelui.

ps: al meu nu are nici urma de frunze, apar mai tarziu sau ? (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif)

Da kary_pink, frunzele pot apare si mai tarziu. Bambuselul tau spiralat e decorativ si se spune ca aduce noroc si bunastare. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) Sa te bucuri de el!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Jun 1 2008, 02:07 AM
Post #22


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



mi-am luat acum vreo 2-3 saptamani o dragalasenie spiralata.
(IMG:http://i33.photobucket.com/albums/d90/h_2004/101_0036.jpg)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
scumpic
post Jun 1 2008, 12:27 PM
Post #23


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 997
Joined: 17-November 07
From: Bucuresti
Member No.: 2,663



Mmm ce frumos e Cleo! Vreau si eu unul!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Daniela25
post Jul 25 2008, 09:29 PM
Post #24


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 18
Joined: 24-July 08
Member No.: 4,320



Am multi bambusi primiti cadou cu diferite ocazii.Pana nu demult i-am tinut in apa,dar au inceput sa li se ingalbeneasca frunzele(asta dupa mai bine de 2 ani), asa ca m-am hotarat si i-am mutat in pamant si acum le merge bine.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kary_pink
post Jul 25 2008, 09:40 PM
Post #25





Musafir






Bambusul meu iubit intre timp a dat frunze, are doua ramurele foarte frumoase de-mi vine sa le pap de drag (IMG:style_emoticons/default/blush.gif)

Am achizitionat si o chestie (nu stiu cum sa-i zic) cu mai multi bambusi in trei trepte pe care am desfacut-o si am mutat bambusii separat pentru ca mi se parea ca stau prea stransi unul de altul si se ingalbeneau. Cica chestia aia cu trei trepte ar fi purtat noroc dar imi era prea mila de saracii bambusi ca sa-i tin acolo. (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Jul 26 2008, 08:36 PM
Post #26


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



Ce frumos e, Cleo! (IMG:style_emoticons/default/indragostita.gif) As vrea si eu asa ceva.
Si ca o concluzie..chiar aduce noroc? (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) El a adus soarele si pe strada ta, Kari? (desi nu ii place soarele (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif) )

This post has been edited by sweet_girl: Jul 26 2008, 08:37 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kary_pink
post Jul 26 2008, 08:58 PM
Post #27





Musafir






Nu stiu daca coincidenta sau nu dar de cand am bambusul imi merge bine, mai bine decat inainte. Cel putin in clipa asta sunt foarte fericita si este mult soare pe strada mea (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)

ps: ca regula trebuie sa-l primesti cadou
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Jul 26 2008, 10:44 PM
Post #28


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



Kary, dar daca dau cuiva un mic impuls sa mi-l faca cadou, se pune?! (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)

This post has been edited by sweet_girl: Jul 26 2008, 10:44 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kary_pink
post Jul 27 2008, 10:27 AM
Post #29





Musafir






Eu am rugat-o pe sora mea sa mi-l cumpere, deci se pune (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)

In general, apropo de bambus si norocul lui, eu am observat ca atunci cand oferi unei plante/animal/om dragoste si grija in jurul tau exista multa energie pozitiva. Eu nu-s genul care crede in superstitii, amulete sau mai stiu eu ce bazaconii purtatoare de noroc dar sunt genul care crede in dragostea oferita si influenta ei pozitiva.

Credeti-ma nebuna dar eu m-am atasat de bambuselul meu. Si pana la urma stiti ce se spune: cand reusesti sa ai grija de o planta/floare si de un animal cel putin trei luni pastrandu-i sanatosi vei sti apoi sa-ti intemeiezi si familia perfecta (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
citystella
post Apr 23 2010, 11:41 PM
Post #30


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,641
Joined: 8-April 10
Member No.: 8,322



QUOTE(kary_pink @ Jul 27 2008, 11:27 AM) *
Eu am rugat-o pe sora mea sa mi-l cumpere, deci se pune (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)

In general, apropo de bambus si norocul lui, eu am observat ca atunci cand oferi unei plante/animal/om dragoste si grija in jurul tau exista multa energie pozitiva. Eu nu-s genul care crede in superstitii, amulete sau mai stiu eu ce bazaconii purtatoare de noroc dar sunt genul care crede in dragostea oferita si influenta ei pozitiva.

Credeti-ma nebuna dar eu m-am atasat de bambuselul meu. Si pana la urma stiti ce se spune: cand reusesti sa ai grija de o planta/floare si de un animal cel putin trei luni pastrandu-i sanatosi vei sti apoi sa-ti intemeiezi si familia perfecta (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif)



Foarte frumos ai spus. Asa cred si eu. Ca persoanele care au grija de plante, animale, pot sa fie iubitoare si grijulii si cu oamenii. De regula ai mai multe satisfactii de la plante si animale decat de la oameni, dar merita sa le acorzi incredere, ca niciodata nu stii de unde se intoarce bunatatea oferita. Apropos de bambus, fratele meu isi doreste mult unul. Iar el a primit cadou o turma de elefantei (evident cu trompa-n sus ) pe un corn de fildes. Nu e genul sa creada in superstitii si in astfel de practici, dar "vorba volant" si uite asa se fac cadourile. (IMG:style_emoticons/default/artist.gif) Sefa mea are o pasiune pentru Feng-Shui, si nu neaparat, si are un impresionant buchet de bambusi, foarte frumosi, si plini de frunzulite. Ii tine pe masa (birou) si nu bate soarele niciodata acolo. Cu adevarat te impresioneaza o astfel de planta. (IMG:style_emoticons/default/indragostita.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Pages V  < 1 2 3 4 5 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 03:01 PM