IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Kosmodisk - eficient sau placebo?, impresii
divi2007
post Mar 31 2008, 11:32 PM
Post #11





Musafir






acum vreo 6 ani in urma unor analize la plamani coloana mea nu era dreapta, doctorita mi a zis clar fara tocuri mari, sa stau dreapta si sa fac sport
acum am vazut ca s a remediat in sensul ca la pipait nu se mai simte aceea mica curbura iar daca ma uit in oglinda e dreapta
doctorita a spus ca in momentul cand sunt gravida se va accentua , din ce am citit si fara sa fi gravida cu timpul se va modifica in rau, dar exista si exceptii
tu cu ce perna dormi noaptea?, eu am una mica de tot si evit sa dorm intr o parte mai mult pe burta si spate asa e bine
cat despre kosmodisc nu stiu mai bine intreaba un medic
abdomenele ajuta mult fa zilnic vreo 200 sau macar de 2 ori pe saptamana
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lxn
post Mar 31 2008, 11:54 PM
Post #12





Musafir






Janos, multumesc de pareri (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

Di, stiu ce a produs scolioza mea: statul pe scaun cu spatele o leaca stramb. De eliminat cauzele nu prea am cum sa le elimin, pentru ca ma deranjeaza coloana numai daca stau mult in picioare sau aplecata, altfel nu-mi face probleme. Acum n-oi putea sede numa jos (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) Sa stii ca nici eu nu cred in minuni, de asta sunt sceptica si vreau sa vad ce presupune aparatul asta. De indreptat coloana nu mi-ar indrepta-o, poate mi-ar ameliora gradul de deformare, atat...

Divi, stiu si eu ca daca ramai gravida si ai scolioza, coloana va suporta mai dificil greutatea burtii. Mi-a fost recomandat sa nu car greutati, sa nu fac efort sau miscari care sa ma forteze si mi s-a recomandat gimnastica medicala, pe care nu mai am timp sa o fac la spital. Noaptea dorm pe o perna din aceea tip val, adica mai inalta intr-un capat si mai joasa in altul, dintr-un buretel moale, special pentru gat. Eu dorm pe partea joasa. Cat despre abdomene, am sa incerc sa fac, desi alea cred ca mai degraba forteaza coloana decat o ajuta, nu stiu ce sa zic (IMG:style_emoticons/default/nesigur.gif) Am sa intreb totusi un medic ce solutii am pentru a trata problema acasa.

(IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)

Go to the top of the page
 
+Quote Post
divi2007
post Apr 1 2008, 12:00 AM
Post #13





Musafir






lxn eu am vazut pe net exercitii pt cei cu scolioza iar abdomenele pilates ar fi f bune, acum tu intreaba medicul sa fi mai sigura
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dr_psy
post Feb 2 2009, 07:16 PM
Post #14


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 3
Joined: 27-December 07
Member No.: 2,896



In scolioza?
mergeti din nou la recuperare la ortoped,... Lasati discul, fie el si kosmic...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lexie
post Feb 2 2009, 08:24 PM
Post #15





Musafir






Dr_psy, am fost la recuperare insa timpul nu-mi mai permite, de aceea cautam solutii pentru acasa. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) In orice caz, ma simt bine cu spatele, nu am mai avut dureri chiar daca am stat mult timp pe scaun sau in picioare, ceea ce e bine.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
danuka
post Mar 31 2012, 07:35 AM
Post #16


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 33
Joined: 20-March 12
Member No.: 11,087



Știu din experiență că durerile de spate sunt oribile, mai ales că sufăr de pe la 24 de ani. Am făcut radiografie și nu am nimic grav. Īntre timp, am avut cāteva episoade īn care am rămas blocată de la șale. Īn final, mă mențin bine cu mișcare și masaj făcut de o doamnă . Īn familia ei se face masaj de cāteva generații, pe timpuri, bunica doamnei era căutată și de miniștri, deși locuia īntr-un mic sat. După ce am fost de cāteva ori și pe la cei care lucrează prin spitale, pot să vă spun așa:

- Ortopezii, reumatologii și toată cohorta de maseori sunt varză, ce fac ei e frecție! Medicii pot să te scoată din criză cu niște antiinflamatoare care-ți rup stomacul, și atāt, cauza rămāne!
- Masajul adevărat se adresează īntregului traiect muscular, īncepānd cu talpa: toate tendoanele īntărite și torsionate se desfac, mușchii se așează, etc. Eu simțeam cum īmi joacă mușchii īntăriți sub māna doamnei, de parcă erau suluri. Īncet-īncet, īmi īncălzea zona, masa și se desfăcea totul.
- Circulația sanvină trebuie menținută cu sport (cardio) iar īntinderile ușoare și metodice nu ar treabui să lipsească din rutina noastră zilnică! Nimeni nu poate alerga sau să se īntindă īn locul nostru, mai ales că, anatomic vorbind, suntem alcătuiți minunat pentru a ne mișca!!
- Īn final, vreau să vă spun de cazul fratelui meu care, la doar 30 de ani, a avut un debut de poliartrită reumatoidă. Īn ciuda accesului facil la cei mai buni medici, boala a evoluat galopant, īn mai puțin de un an avea articulațiile membrelor inferioare grav afectate, șchiopăta puternic și toți ridicau din umeri. Eram cu toții distruși, pānă cānd un amic l-a trimis la o doamnă care facea bioenergie. Aceasta l-a pus pe picioare īn trei ședințe și i-a arătat cāteva exerciții simple, TOATE DE ĪMTINDERE MUSCULARĂ ȘI DE MENȚINERE ĪN FORMĂ A ARTICULAȚIILOR. Astăzi, după 10 ani, fratele meu e īntr-o formă maximă, cum era și īnainte, dar īn fiecare zi īși face exercițiile!
- Mișcările respective le găsiți īn cărțile de hatha- yoga (sunt și pe net).
- ...SĂ FIM ELASTICI!, asta e cheia!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
prajiturapufoasa...
post Nov 14 2012, 04:26 PM
Post #17


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 82
Joined: 13-November 12
From: Bucuresti
Member No.: 11,509



pentru compresiune dorso-lombara cu dureri de spate (habar n-am de la ce mi se trage - cazatura din copac de la vreo 4m inaltime de cand eram mica sau viciu de pozitie cand imi scriam temele), mi-am luat kosmodisk si sunt "dependenta" de piesa destinata partii dorso-lombare. am cunoscut si pe cineva cu dureri de spate atat de rele incat ia diclofenac si a zis ca dispozitivul asta nu l-a ajutat deloc.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Teocris
post Nov 15 2012, 09:19 AM
Post #18


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 6,891
Joined: 9-November 07
From: Sibiu
Member No.: 2,591



Eu ma tot intreb cum reuseste o banda magnetica sa reduca, ba chiar sa elimine, durerile de spate (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif) Pana acum nu m-a convins (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
prajiturapufoasa...
post Nov 15 2012, 02:43 PM
Post #19


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 82
Joined: 13-November 12
From: Bucuresti
Member No.: 11,509



nu are nimic magnetic in ea, e doar un plastic flexibil cu niste proeminențe, care realizeaza un micromasaj la muschii spatelui (o data cu miscarea/mersul persoanei), pe langa faptul ca incalzeste muschii (iar incalzirea, si prin alte metode, reduce durerea musculara).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Teocris
post Nov 15 2012, 03:36 PM
Post #20


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 6,891
Joined: 9-November 07
From: Sibiu
Member No.: 2,591



Serios?
De unde mi-o fi ramas mie in minte ca are banda magnetica? (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pages V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 06:21 PM