IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
> Ura si furia pot fi constructive?
Cleo
post Sep 26 2008, 05:14 PM
Post #21


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



sora cu ura si furia ar fi si ranchiuna

sinteti ranchiunoase?

eu recunosc, ma aprind uneori si-mi trec niste ganduri urate prin minte pt cateva minute, insa ce simt e foc de paie pt ca ma gandesc (m-am autoeducat (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) ) sa-mi spun "I'm way better then that"

zisele celebre amintite de anjel mi s-au aplicat de cateva ori (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) in tinerete mai ales (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
slava Domnului totusi ca foarte rar. Am multe altele mai bune de facut decat sa tin minte rahaturi si-apoi sa-mi vars amarul pe persoana care le-a facut doar din dorinta de a-mi vantura o falsa/inchipuita superioritate.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Sep 26 2008, 07:36 PM
Post #22


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Nope. Nu ranchiunoasa. Insa cind imi vine mie ocazia, raspund cu aceasi moneda, insa ceva mai dureros.
Pentru ca nu imi place sa fiu luata de fraiera. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Pastelata
post Dec 7 2008, 05:29 PM
Post #23


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 255
Joined: 12-August 07
Member No.: 2,031



QUOTE
ura ne face puternici


Ura te face mic, te nimiceste, te dizolva si te descompune.Ura pentru cineva vine din frustrarea de a fi ca respectivul.Ura nu-ti canalizeaza energia decat spre disperare si delir, aducand tot mai multa si mai multa si mai multa ura pana cand te vei muri inecat intr-un ocean de ura, sufocat de gandurile urate si dorintele nespuse, spanzurat de propria-ti furie. E ca o supradoza de droguri,pana la urma te va ucide.Daca ai fi puternic nu ai uri.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
aleinada
post Jan 29 2009, 01:10 AM
Post #24


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 21
Joined: 8-January 09
Member No.: 5,622



Nu sunt constructive deloc, pentru mine e sinucidere curata!
Bine ai zis Pastelata, cei puternici nu pot uri... de ar fi toti asa, ar fi raiul pe pamant.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dificila
post Jan 30 2009, 01:34 PM
Post #25


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 68
Joined: 16-May 06
Member No.: 329



Ura constructiva ? hmmm....poate doar atunci cand mintea se pune pe tesut planuri si strategii menite sa distruga, sa loveasca, sa produca rau. Atunci da. Se stie de cata creativitate poate beneficia o fiinta atunci cand vrea sa faca rau. In rest, ura nu poate fi constructiva, deoarece a fi constructiv inseamna a face ceva pentru evolutia ta personala si implicit a celorlalti.
Furia , da, cu unele rezerva pot sa spun ca devine uneori constructiva, atunci cand intelegem ( sub dominatia ei ) sa ne mobilizam energiile si demonstram ca putem sa o dominam prin acte creative. Nu ma refer la furia care se manifesta prin tipete si urlete, ci prin acel moment de respiro in care mintea noastra cauta si gaseste modalitati de a depasi starea. Mai rar e drept.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jan 30 2009, 01:45 PM
Post #26


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



(IMG:style_emoticons/default/welcome.gif) back, Difi!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dificila
post Jan 30 2009, 03:59 PM
Post #27


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 68
Joined: 16-May 06
Member No.: 329



Merci.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tiana
post Aug 23 2009, 06:44 PM
Post #28


Incurabil
*****

Group: Obsedat
Posts: 899
Joined: 31-May 09
From: arad
Member No.: 6,600



Nu am reusit niciodata sa duc la bun sfarsit gandurile produse de ura,sa fie din cauza ca nu era ura de fapt?
Poate din cauza ca inca nu m-a facu nimeni sa-l urasc?
Invidia? Nici atat ,nu a reusit sa ma mobilizeze in a face ceva!
Invidie?De ce ?
Niciodata! (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Natally68
post Jan 20 2010, 06:51 PM
Post #29


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 6
Joined: 30-December 09
Member No.: 7,700



Am citit toate discutiile pe tema data care sunt oarecum in rezonanta cu o " istorie" pe care am auzit o si pe care sincer nu mi o explic . Pe scurt un cuplu cu copii cu o casnicie de peste 15 ani cu problemele care sunt inerente intr-o familie, el cu "pacate" ca majoritatea barbatilor din lumea asta ( si a femeilor nu vreau sa fiu impartiala) ea care nu poate ierta dar nici nu se poate separa considerand ca are o varsta si oricum simte ca a fost" folosita" etc cu certuri de 3 ani care nu se mai termina care culmineaza cu amenintari din partea ei ca se sinucide , el ca se simte vinovat de tot dar se gandeste la copii ca trebuie sa si termine scoala si munceste ca un nebun toata ziua dar se gandeste in fiecare zi ca poate face un infarct de atata stres .Asta ce poate fi ? ura , prostie ,lipsa de curaj in a lua decizii , ura din partea ei de genul "daca tot mi a trecut viata macar sa l distrug si pe el ? o dragoste foarte mare din partea lui pt copii pt care se sacrifica? si care oricum isi vor face viata lor la un moment dat Voi ce credeti?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Teocris
post Jan 21 2010, 09:09 AM
Post #30


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 6,891
Joined: 9-November 07
From: Sibiu
Member No.: 2,591



Nu este o situatie singulara. In familiile din Romania predomina aceste "drame". Ne este teama de schimbari, de noutate. Preferam sa taram dupa noi povara unei casnicii nefericite in loc sa spunem" Gata! Ajunge! Pana aici!". Nu tine nici de "marele sacrificiu" pentru bunastarea copiilor, nici de " dragostea imensa si oarba" care ne-a unit, nici de dorinta de "razbunare". Pur si simplu suntem niste lasi si niste fricosi.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pages V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 20th April 2024 - 12:04 AM