IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

> Escrocherii / Apeluri anonime, "Am fost sunat de la Magazinul X, am castigat 1000 de euro"
fortelady
post Aug 5 2007, 10:36 PM
Post #1





Musafir






A aparut un nou tip de escrocherie. Simplu (la prima vedere) dar am inteles ca foarte multi pica in plasa.
Scenariu:
Suna telefonul. "Buna ziua, suntem de la firma X" (Altex, Domo, Flanco, etc.... dar si dealeri de masini); " ati participat la o tragere la sorti anonima si aleatore si ati casgitat 1000 de euro " (o masina de spalat, un frigider, 1000 de minute pe luna pe viata etc. ati inteles ideea). "Ca sa intrati in posesia premiului trebuie sa cumparati o cartela reincarcabila de X USD si sa ne trimiteti prin sms sau sa ne dictati codul la telefon".
ESTE TEAPA! sunt grupuri de escroci care actioneaza astfel. Operatorii de telefonie mobila nu prea ii pot opri, iar magazinele mentionate nu au nici o putere.
Nu cumparati cartela, anuntati operatorul de telefonie daca numarul de la care ati fost apelat(a) este vizibil.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Replies
Globetrotter
post Apr 8 2011, 11:35 AM
Post #2


Bookaholic
*******

Group: Administratori
Posts: 3,086
Joined: 25-February 09
From: Craiova
Member No.: 5,950



Pe mine m-a sunat unul "de la Orange" si am facut misto de el pana s-a ofticat si a inchis. (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Posts in this topic
fortelady   Escrocherii / Apeluri anonime   Aug 5 2007, 10:36 PM
sylvia_31   eu am primit saptamana asta un SMS de la un numar ...   Aug 5 2007, 11:37 PM
buburuzazuza   si mie mi-au trimis un SMS prin care ma anuntau ca...   Aug 6 2007, 09:05 AM
justine   eu n-am primit nici un sms, macar visam o zi ca am...   Aug 6 2007, 09:21 AM
Meg   eu am primit si am sunat. ca doar era in retea, mo...   Aug 6 2007, 12:23 PM
sweet_girl   Ce le mai poate mintea si astora!   Aug 6 2007, 12:31 PM
Maàt   Daca ma suna pe mine nici sa fie adevarat nu-i cre...   Aug 6 2007, 01:25 PM
divi2007  

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 05:11 PM