IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
> Rautatea gratuita, Care sa ii fie motivele?
Bia
post Oct 15 2008, 06:21 PM
Post #21


make-up artist
*******

Group: Administratori
Posts: 5,601
Joined: 11-December 06
From: Otopeni
Member No.: 819



Apropos de rautate gratuita. Am o prietena care m-a ajutat mult si a facut multe lucruri pentru mine, deci imi este apropiata. Ei bine, aceasta prietena nu scapa niciun moment in care sa nu-mi spuna ca m-am ingrasat dar pe un ton destul de rautacios. Eram in oras cu niste cunostinte de ale mele si cu un tip care ma invitase in oras. Am invitat-o si pe ea pentru ca de obicei nu prea este scoasa din casa de catre cineva. Pe drum am spus ca mai bine mergem sa mancam ceva inainte de a merge in club deoarece eu nu am apucat sa mananc de dimineata si aceasta fata mi-a zis pe un ton superior: "lasa, nu mai manca! si asa te-ai ingrasat foarte mult si nu e cazul sa mai pui si alte kilograme si sa arati si mai groaznic!" . Desi este unul dintre exemple, pentru ca se gaseste sa spuna asta exact cand ma vad eu cu cineva care-mi place si am eu impresia ca pentru a ma face sa par inferioara sau sa scada persoanei de langa mine simpatia pe care o are fata de mine... In general nu atac si nu sunt rautacioasa si nu am fost nici ultima oara. Noroc cu tipul meu care era la volan care nu s-a putut abtine: "Mie nu mi se pare ca arata ingrozitor. Eu cred ca esti tu geloasa ca pe tine nu te baga atata lume in seama in ciuda greutatii tale cu minus!" si s-a intors la mine si m-a intrebat daca ea chiar e prietena mea si m-a intrebat unde vreau sa rezerve o masa si ec vreau sa mananc pentru a nu astepta dupa comanda mult timp. (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) De atunci ma tot intreb si eu acelasi lucru: oare e chiar prietena mea?

Eu cred ca este vorba de niste frustrari ale persoanei in cauza pe care le refuleaza asupra celorlalti care au ceva ce ea nu are si incearca sa scoata la suprafata anumite defecte ale celorlalti pentru a-si pune in valoare exact calitatea opusa a acelui defect. Greseala lor e ca in loc sa atraga simpatie atrag pareri negative din partea celor din jur in fata carora se pronunta. Nimanui nu-i place sa i se scoata in evidenta defectele, mai ales de fata cu altii, si probabil se asteapta sa fie atacati in acelasi mod.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Oct 15 2008, 07:30 PM
Post #22


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



Iubita, intrebarea e retorica, nu? (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bia
post Oct 15 2008, 07:56 PM
Post #23


make-up artist
*******

Group: Administratori
Posts: 5,601
Joined: 11-December 06
From: Otopeni
Member No.: 819



Da. (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Oct 15 2008, 08:12 PM
Post #24





Musafir






Pink, ok...prietena ta are o problema, frustrari, caracater infect, D-zeu stie ce o fi acolo. DAR cu siguranta si tu ai o problema majora in a-ti alege prietenele, foarte serios iti spun. Trebuie sa stai de vorba putin cu tine si sa te intrebi : De ce mi se pare mie ok sa accept asemenea rahaturi de la presupuse prietene? Poate ai tu o problema de self-esteem care te face sa crezi ca meriti pe undeva un asemnea tratament. Sau poate esti asa dependenta de o viata sociala incat iti spui "treaca mearga orice fel de oameni, important e sa am cu cine iesi in oras, sa nu fiu singura"

Pe scurt: oameni din astia exista peste tot in jurul nostru! De ce nu fac insa parte din cercul nostru de prieteni si fac parte din al tau? Pentru ca noi nu ii toleram, tu in schimb DA. DE CE??
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bia
post Oct 15 2008, 10:16 PM
Post #25


make-up artist
*******

Group: Administratori
Posts: 5,601
Joined: 11-December 06
From: Otopeni
Member No.: 819



Eu am spus ca poate au gresit, au avut un moment prost si ca poate isi vor da seama ca nu fac bine si se schimba. Si eu nu sunt genul care sa dea in cap imediat unei persoane.

Nu cred ca din punct de vedere social sunt singura dar nu reusesc sa am si eu o prietena buna care sa nu-si dea arama pe fata intr-un final. (IMG:style_emoticons/default/dry.gif) Poate-s eu fraiera ca-i iert pe toti... Eu niciodata nu mi-am tradat o prietena din niciun punct de vedere. Nici macar nu m-am gandit s-o fac. Se pare ca lumea e diferita si nu multi au simtul raspunderii si respectului. De fapt nu se respecta pe ei dupa parerea mea si intr-un final vor realiza ca situatia in care sunt se datoreaza lor.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kary_pink
post Oct 15 2008, 10:28 PM
Post #26





Musafir






Pink, oamenii de genul...Nu se schimba niciodata. Trebuie noi sa schimbam atitudinea noastra fata de ei si sa ne indepartam...




Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Oct 15 2008, 10:31 PM
Post #27





Musafir






Nu sunt de acord Pink, exista si multe fete ok, cu simtul raspunderii si al respectului cum zici tu si chiar imi vine greu sa cred ca nu ai intalnit nici macar o asemenea persoana. De aia io inclin sa cred, cu riscul sa te supar, ca pe undeva ai si tu o problema, de te imprietenesti tot cu specimene de genul asta. Si daca familia nu poti sa ti-o schimbi sau sa o alegi, prietenii cu siguranta poti. (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bia
post Oct 15 2008, 10:42 PM
Post #28


make-up artist
*******

Group: Administratori
Posts: 5,601
Joined: 11-December 06
From: Otopeni
Member No.: 819



Ba am intalnit, Angel. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) Una dintre ele este ok. Doar una. (IMG:style_emoticons/default/happy.gif) De fapt daca stau bine sa ma gandesc mai este cineva dar nu este apropiata de varsta cu mine si are alte preocupari generale... (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

Si eu recunosc ca am o problema de atitudine. Discutam si cu mama asta astazi. Accept pe toata lumea in jurul meu de parca scrie pe mine RECICLARI si tot timpul ajut pe toata lumea. Asta numai tati m-a invatat. Numai el e tatal ranitilor.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Oct 15 2008, 10:48 PM
Post #29





Musafir






DA, cunosc genul asta de atitudine, faci parte din categoria "femeia infirmiera" care unde vede buba mai mare, inspre acolo trage, in speranta ca va reusi ea sa repare, sa ajute, sa vindece. De obicei, femeile ca tine atrag si tot felul de barbati dubiosi in viata lor, tot pe acelasi principiu, nu stiu daca la tine e cazul.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bia
post Oct 15 2008, 10:54 PM
Post #30


make-up artist
*******

Group: Administratori
Posts: 5,601
Joined: 11-December 06
From: Otopeni
Member No.: 819



La barbati nu prea e cazul de a-i ajuta. Acolo stau prost din alte puncte de vedere. (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) Niciunul nu ma ia in serios, sau ma ia prea in serios. Ori asa, ori asa. Aste e alta problema, tot de atitudine dar sunt inca tanara si nu-mi fac griji. Am timp sa-l gasesc p-ala care sa ma suporte si sa ma iubeasca. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pages V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 20th April 2024 - 12:51 PM