IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Masini de cafea, impresii, marci, sfaturi
Cleo
post Apr 14 2009, 03:26 PM
Post #1


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



apropo de masini de cafea (am vorbit pe undeva de ele? ) tu, kalua si bulina m-ati pus pe ganduri cu Jura voastra (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) asta in conditiile in care sapam de ceva vreme dupa o masinica de cafea mai acatari. Acum mii de dolari NU dau pe ea insa am gasit ceva oferte interesante si m-a atras

Jura Ena 5 (IMG:http://images.smulweb.nl/shops/koffie_thee/maschine-ena5-crema.jpg)

ori marca Saeco (IMG:http://www.trinacriacoffeesystem.com/Saeco/images/Saeco_OdeaGo.jpg)

eu sint dintre aceia care nu lasa cafeaua nici dupa ce arunca lingura (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Apr 15 2009, 04:59 PM
Post #2





Musafir






N-ar fi bine sa mutam posturile noastre din urma in alta parte? (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif)

Dintre Saeco (c-am posedat si dintr-asta) si Jura, ultima face definitiv o cafea mai buna, cu aceeasi apa si aceeasi cafea.
Uita-te sa aiba furtunas la duza pentru lapte, adica bagi furtunasul in lapte si-l scoate spuma pe partea cealalta. Karlita va iubi aceasta functie. (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Apr 15 2009, 06:06 PM
Post #3


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



ba ne mutam

Am gasit un magazin undeva in nordul insulei (Montreal) cu toate brandurile mari si sincer am de gand sa-mi iau ceva fain daca se poate in rate. Pt mine e un moft, snobism... whatever (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) insa sint foarte FOARTE sensibila la gustul de cafea si o ador. Destul de rar imi place vreuna cu adevarat. Aici sint o multime de cafenele si lume dependenta de ele insa mie mi se pare amara (nu-mi place cafeaua cu zahar) si-atat, fara aroma minunata de cafea

In tara, mi-au placut foarte mult espresso-urile Lavazza, dar ei au un soi de pastila (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif) pe care nu am de unde s-o iau si cred ca e un masinica scumpa si cu uz comerical mai ales.

sotul meu care nu-i mare amator de cafea daca fac capuccino imediat se sesizeaza (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) si vrea si el.

Am luat o masina (de duzina) cu rasnita incorporata sa mi-o rasneasca dimineata s-o beau fierbinte si proaspat macinata. Rasnita facea un zgomot de ar fi vuit jumatate de strada si la 5.30-6 dimineata nu-i o fericire sa fii trezit in felul asta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Apr 15 2009, 06:30 PM
Post #4





Musafir






E o chestie si cu apa folosita, si cu cafeaua. Cea mai buna pe care am baut-o vreodata a fost una de Kenia, dar prajita in tara de bastina (cumparata la un targ din UAE), nebunie curata.

Gata, Jura e reparata si iar la locul ei in bucatarie. A schimbat Mr. kalua o garnitura, a inchis-o la loc, a pus-o la locul ei si tot nu mergea. (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) A detronat-o iar, iar operatie, a gasit un furtunas paradit, l-a schimbat si gata-i, ca noua.
A noastra-i Jura Impressa S90, numai ca-i argintie
(IMG:http://www.elite-center.ch/kaffemaschinen/jura_s90_gross.jpg)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Apr 15 2009, 06:35 PM
Post #5


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



(IMG:style_emoticons/default/indragostita.gif) ce faina e!

apa e de la butoiul cu apa ca alta n-am de unde dar cafea as avea de unde alege

Mr cleo se uita el cam dintr-o parte la mine cand ii spun preturile, insa nu-i vreo surpriza ca luna viitoare mai adaug un an (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) si daca tot e prilej de cadouri sa luam ceva fain. (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)

Sa vad ce oferte au la magazinul cu pricina
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Apr 15 2009, 06:38 PM
Post #6





Musafir






Ei, poti incerca cu ape cumparate, plate. La noi apa e cu mult calc in ea, o filtram si abia apoi o punem in masinica.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Apr 15 2009, 06:48 PM
Post #7


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



cam asa e ''butoiul''
(IMG:http://www.livingincomfort.com/images/medium/ka16294-pic.jpg)

si apa este plata, insa nu are gustul ala bun ca de exemplu apa de la robinet din Harghita (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) )
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post May 21 2009, 12:31 AM
Post #8


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



ne-am luat masinica, nu jura dar nici nu-i zic adio, candva, undeva ... Breville e marca (canadiana) si face expresso buna si spumoasa intr-un timp foarte scurt

(IMG:http://i33.photobucket.com/albums/d90/h_2004/IMG_2993.jpg)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post May 21 2009, 09:59 AM
Post #9





Musafir






Sa va faca cafele minunate si sa va tina pana va saturati voi de ea!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Roxana_
post May 21 2009, 10:44 AM
Post #10





Musafir






F fain Cleo! La mii de cafele si capuccino!

Fetelor, din cauza voastra, si eu visez la o masina de cafea. Dar la mine, care nu beau ar fi doar de mobila. Adica as lua-o de moft si sa-mi servesc musafirii. Al meu mai bea din cand in cand, dar ieri imi spunea ca a renuntat c-a citit el pe net ca are o serie de chimicale cafeaua.
Am inteles ca pe aici se gasesc din alea cu pastila si costa cam 500 de lei sau mai mult (adica pana in 200 eur).
Kalua, cat ii o Jura ca a ta?
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 29th April 2024 - 09:03 AM