IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Cum scapi de parul de animale din casa, In perioada naparlirii si nu numai
mititik
post Jun 17 2008, 01:20 PM
Post #1


Membru de Onoare
*****

Group: Obsedat
Posts: 703
Joined: 7-December 05
Member No.: 4



Eu nu mai am animalute (am avut doi hamsteri si mi-au murit (IMG:style_emoticons/default/sad.gif) ), dar prietenul meu are un caine pe care il tine in apartament. Cum cea mai mare parte din timp mi-o petrec la el, a ajuns sa ma exaspereze de-a dreptul parul lasat de caine PESTE TOT. Ma chinui sa bag aspiratorul prin toate unghiurile, dar se depune pe te miri unde: pe pat, pe dulapuri, pe haine, am gasit chiar si printre vase. Acum e si in perioada de naparlire si e de 15 ori mai grav! Simt cum imi intra in nas, nu mai suport! (IMG:style_emoticons/default/crying.gif)

Cele care aveti caini si chiar si pisici, cum reusiti sa pastrati casa curata din punctul asta de vedere?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jun 17 2008, 01:23 PM
Post #2


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Periat: il perii zilnic si in sensul de crestere si in raspar, preferabil cu o perie sau pieptan de trimat (trimare = inlaturare prin periere a parului mort).
Parul se aduna usor de pe covoare astfel: iei un lighean cu apa, iti uzi mina si dai cu mina uda pe covoare.
Parul ti se lipeste de mina.
Sau mai poti scapa de parul de catel sau de pisica astfelcu o cirpa umeda si stoarsa bine, insa cu mina uda il iei cel mai bine.
Aspiratorul e un mare fis pentru par de animale, NU aduna mai nimic pentru ca parul de animale se electrizeaza si se "lipeste" de covoare.
Ce rasa e catelul?
Parul cade excesiv la animale si din cauza alimentatiei, in special a abuzului de carne.
Tot din cauza carnii in exces, cateii pot face si eczeme foarte urite!
ECZÉMĂ, eczeme, s.f. Boală de piele, acută sau cronică, de natură infecţioasă sau alergică, caracterizată prin erupţii, abcese, leziuni umede sau uscate (însoţite de mâncărimi intense). – Din fr. eczéma.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Jun 17 2008, 01:25 PM
Post #3


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



Iti raspund rapid acum si revin mai tarziu cu explicatii. toaletare zilnica. Si animalului ii place si tu scutesti multa treaba daca-l perii zilnic si-l mai si tunzi (daca se poate!)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mititik
post Jun 17 2008, 01:32 PM
Post #4


Membru de Onoare
*****

Group: Obsedat
Posts: 703
Joined: 7-December 05
Member No.: 4



Este rottweiler.

Covoare nu mai are, si-a renovat apartamentul de curand, a pus parchet peste tot si nu am mai luat covor decat in sufragerie. Dar mie mi se pare si mai rau fara fiindca tot parul de pe parchet se ridica de cate ori deschid/inchid usa sau se face un pic de curent.

Carne nu ii da deloc sa manance, fiindca face o alergie urata, ii apar ca niste exeme pe spate si ii cade blana. Am fost de n ori cu el la veterinar din cauza asta, nu stiu ce are, e foarte sensibil la multe lucruri.

Il mai curatam de par, dar cu mana umeda. Insa mie tot mi se pare ca lasa mult par si eu nu-l mai suport prin toate colturile casei. (IMG:style_emoticons/default/frustaremare.gif)

O sa caut sa cumpar o perie speciala cu care sa ii facem toaleta. Poate imi mai usureaza munca asa.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jun 17 2008, 01:37 PM
Post #5


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Atunci sacpi de par cu un mop ud si stors foarte bine. Va trebui insa sa schimbi mopul la saptamina. Parul de rotweiller e scurt si sirmos, cu aspiratorul nu faci nimic pe parchet.

Ar mai fi o solutie zice rox a mea, ca sa pui o cirpa umeda pe o matura de fiecare data si arunci apoi cirpa.
Perie-l ZILNIC. Alta sansa nu ai. Si un supliment de vitamine in perioada aceasta ar fi foarte bun.
Rotweillerii sint niste ciini superbi, deosebiti, foarte afectuosi desi par "fiorosi" rau... (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Insa eu nu as putea tine un rotweiller in apartament, desi iubesc toti ciinii la nebunie. Un asemenea ciine "cere" curte, in special pentru sanatatea lui.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mititik
post Jun 17 2008, 01:39 PM
Post #6


Membru de Onoare
*****

Group: Obsedat
Posts: 703
Joined: 7-December 05
Member No.: 4



Da, alta chestie care ma omoara, imi nenoroceste mopul. Se umple de par si nu mai am ce-i face, trebuie sa-l arunc.
In ultima vreme, am spalat pe jos cu carpa dupa care am aruncat-o.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jun 17 2008, 01:44 PM
Post #7


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



...Sau cu proasoape de hirtie de-alea mari si groase (face Kleenex unele foarte groase) umezite...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mititik
post Jun 17 2008, 01:50 PM
Post #8


Membru de Onoare
*****

Group: Obsedat
Posts: 703
Joined: 7-December 05
Member No.: 4



Da, uite ca la asta nu m-am gandit: cu pusul carpii pe o matura. Asa nu imi mai nenorocesc nici spetele, cum am facut in ultimul timp.

Asa este, e un caine nemaipomenit. E atat de iubaret, s-ar juca toata ziua si daca te-a pus sfantul sa te apuci sa il mangai nu mai scapi de el. Vine si se baga cu capul in palma ta, se gudura pe langa tine pana il bagi iar in seama.

Si mie mi se par animalele astea un pic chinuite in apartament, dar, na, e alegerea lui, casa lui, cainele lui, nu pot sa ma bag! (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) Si-apoi, mi-a intrat si mie la suflet, cu tot cu blana lui care m-a imbolnavit de nervi! (IMG:style_emoticons/default/wall.gif)

Multumesc de sugestii, o sa pun in practica asta cu periatul zilnic si carpa/servet pe matura. Poate merge asa. Sa vad cand am timp sa caut o perie eficienta.

Pentru parul de pe haine, m-am gandit sa cumpar o rola din aia cu lipici pentru scame. A incercat cineva, stie cat este de buna? Ca nu mai dau banii pe ea degeaba daca nu isi face treaba.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Jun 17 2008, 02:46 PM
Post #9


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



Ar mai fi un lucru despre care am vorbit cu un medic veterinar, zilele trecute. Cainii, indiferent de rasa, au nevoie de "tratamente cosmetice." La rotweiller, ar fi vorba doar de spalare si uscare. Preturile sunt destul de mari la un salon pentru animale, dar poti sa te interesezi la medicul veterinar ce este cel mai indicat sa faceti pentru sanatatea catelului (si a voastra) si cat de des si eventual sa va ocupati singuri de treaba. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jun 17 2008, 03:03 PM
Post #10





Musafir






Perie aia e buna, eu folosesc cam 2 hartii de-alea pe zi (pe haine scoase proaspat din dulap).
(IMG:http://www.handwerker-versand.de/images/product_images/popup_images/buerstenmann_1551.jpg)

Peria cea mai tare mi se pare de genul asta
(IMG:http://picture.yatego.com/images/432943f7e6c158.5/56014b.jpg)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pages V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 01:53 AM