IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topic
> Recoltam celule stem la nastere?, Avantaje si dezavantaje ale stocarii de celule stem
alexandra andree...
post May 16 2011, 12:05 PM
Post #1


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 12
Joined: 11-May 11
From: Bucuresti
Member No.: 10,188



Am si eu o dilema pe acest subiect. Eu am nascut deja si nu am recoltat celule stem la nastere insa nasa mea este insarcinata si ea vrea sa recolteze pentru cel de-al doilea copil al lor. Sincer, eu nu stiu prea multe pe aceasta tema.. am inteles ca este bine sa faci aceasta recoltare la nastere. In cazul in care cel mic se va imbolnavi vreodata poti sa il vindeci cu aceste celule.

Voi ati recoltat sau aveti de gand? Care sunt avantajele si dezavantajele acestei poceduri?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Teocris
post May 20 2011, 02:45 PM
Post #2


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 6,891
Joined: 9-November 07
From: Sibiu
Member No.: 2,591



Bun venit Alexandra (IMG:style_emoticons/default/welcome.gif)

Dupa cate stiu eu, e foarte bine sa se recolteze sangele la nastere pentru celule stem. Nu stii niciodata ce-ti rezerva viitorul si recoltarea asta da inca o sansa copilului in caz de boli urate. Stocarea se face pe foarte multi ani sau chiar pe viata. Asta ar fi la avantaje, ceea ce e destul (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Ca dezavantaj, eu as preciza costurile destul de ridicate, care nu prea sunt accesibile tuturor.
Daca poate sa faca recoltarea (ma refer la resurse financiare), eu zic sa o faca (IMG:style_emoticons/default/322.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 12:38 AM