IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

9 Pages V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Ingrediente, La ce trebuie sa fim atente la cumparat, cum folosim
Laryss_A
post Feb 5 2006, 12:04 AM
Post #1


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,448
Joined: 13-January 06
From: in the middle of nowhere
Member No.: 149



am citit chiar azi intr-o revista ca este mult mai bun decat cel pe care il folosim in mod obisnuit si am auzit mai multa lume vorbind despre acest "zahar brun" ( sper ca asa se numeste si nu am retinut eu aiurea. dar nu stiu in comert unde as putea gasi ...azi am fost prin carrefour si nu am vazut nimci de genul...sau poate nu m-am uitat eu bine ...totusi imi puteti spune un loc anume in bucuresti de unde sa pot cumpara asa ceva? merci frumos.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ciresica
post Feb 5 2006, 12:24 AM
Post #2


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 4,450
Joined: 9-December 05
From: In livada
Member No.: 51



laryss_A, eu sigur am vazut zahar brun in carrefour sau in cora. si da, am auzit si eu ca ar fii mai sanatos pentru ca nu e asa prelucrat ca cel alb. daca tot nu gasesti in supermarket, incearca la un magazin cu produse naturiste.  :)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Laryss_A
post Feb 5 2006, 12:33 AM
Post #3


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,448
Joined: 13-January 06
From: in the middle of nowhere
Member No.: 149



intr-un plafar s-ar putea gasi asa ceva?( nah...sper ca nu am zis o prostie  cat mine de mare  ::) )

" In loc de zahar industrial preferati zaharul din hidratii de carbon (cereale complete, nuci, alune, musli, orez nedecorticat). ei contin o combinatie complexa de zahar ( polizaharide) care este absorbita mai greu de sange ( socul de dinamizare se produce abia dupa 15 minute) dar fortificarea mentala dureaza mai mult 1-3 ore."

asta inseamna si zaharul brun?


asat am gasit de unde rezulta ca merg la sigur intr-un plafar dar tot nu sunt lamurita. acesta este zaharul despre care am auzit vorbindu-se? si care se utilizeaza  in locul celui alb?!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Feb 5 2006, 11:37 AM
Post #4





Musafir






Asta e ..... dupa ce iti iei sa ne zici si noua cum e , ca sunt curioasa.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
elle_ni
post Feb 6 2006, 11:45 AM
Post #5


Incurabil
*****

Group: Incurabil
Posts: 763
Joined: 16-December 05
Member No.: 107



"Zaharul brun, nerafinat din trestie se metabolizeaza in organism in acelasi mod ca si zaharul alb rafinat, de aceea el nu este recomandat diabeticilor".

citat din linkul de mai sus....si eu am auzit ca este mult mai sanatos cel brun decat cel alb, si chiar am fost safatuita sa nu-i mai dau bebelului iaurturi danone/danonino, ci sa fac eu in casa aiurtul si sa adaug "zahar brun"....

deci, e mai sanatos, dar, daca "se metabolizeaza in organism in acelasi mod ca si zaharul alb rafinat", asta inseamna ca are si aceleasi calitati ca cel alb, sau este mai putin nociv?intreb, pentru ca inca nu-mi dau seama care e diferenta intre cele doua tipuri de zahar....eu nu consum absolut deloc zahar, pentur ca nu imi place gustul dulce, dar sotul da, iar bebe...nu se stie niciodata...

ceva pareri pro zahar brun?

lari, ai mai gasit si altceva despre zaharul brun?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Laryss_A
post Feb 6 2006, 12:07 PM
Post #6


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,448
Joined: 13-January 06
From: in the middle of nowhere
Member No.: 149



nu elle_ni in schimb am gasit si am cumparat din Gima ....aveau doua soiuri de zahar brun si nestiind care e mai bun ( unul era ceva mai deschis la culoare si scria pe el intr-o limba necunoscuta mie iar altul ceva mai inchis la culoare facut de nature plant parca) le-am luat pe amandoua. dar nu as putea sa va spun cum este pentru ca am uitat sa mentionez ca nu pentru mine l-am cumparat ::) nici eu nu ma prea omor cu zaharul , ma rugase cineva sa ii iau .

:-*
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Meg
post Feb 6 2006, 12:33 PM
Post #7


Membru de Onoare
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,877
Joined: 9-December 05
From: Here and There
Member No.: 70



eu am vazut si la plafar :)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
elle_ni
post Feb 6 2006, 12:54 PM
Post #8


Incurabil
*****

Group: Incurabil
Posts: 763
Joined: 16-December 05
Member No.: 107



da...m-am lamurit une sa-l gasesc, dar nu m-am lamurit de ce este mai sanatos decat cel alb...si pe net nu am gasit mare lucru...mai caut.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ioannaraluka
post Feb 6 2006, 01:00 PM
Post #9


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,334
Joined: 13-December 05
From: D Street
Member No.: 96



Pentru ca nu este atat de prelucrat in primul rand...dar mai multe nu stiu nici eu, e mai gustos, dar e tot zahar...
Pentru ca am scris mult si mi s-a pierdut mesajul, reiau pe scurt: alternative sanatoase sunt doar mierea si fructele, in opinia mea, mai ales pentru bebe...si intrebare: nu e prea mic pentru Danonino(chiar si facut in casa)?
Si  :offtopic: am auzit de o familie care pana la 3 ani nu i-au dat deloc dulciuri copilului si se pare ca nu e asa innebunit dupa ele nici acum ca a mai crescut, fapt ce nu mi se pare deloc ceva rau, dimpotriva...dar nu stiu detalii, ca nu-i cunosc personal...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
elle_ni
post Feb 6 2006, 01:11 PM
Post #10


Incurabil
*****

Group: Incurabil
Posts: 763
Joined: 16-December 05
Member No.: 107



:offtopic::
1.nu, nu este prea mic la 11 luni pentru danone sau danonino, partea proasta e ca firma danone se pare ca este singura dintre toate firmele de lactate care nu prepara produsele intr-un mod tocmai sanatos.este recomandat in pediatrie ca incepand cu varsta de 6-7 luni, bebelului sa i se dea iaurt simplu la inceput, apoi iaurt cu fructe, apoi smantana, si tot asa cu restul alimentelor pana la 1 an, cand se presupune ca bebelul poate manca aproape orice mananca adultii (cu exceptiile de rigoare, pe care cam toti parintii ajung sa le cunoasca datorita medicilor pediatri sau cartilor de pediatrie).

2.pentru ca bebelul meu este pe regim de 2 saptamani, fiind diagnosticat cu dermatita atopica, si pentru aceasta a trecut in urma unui tratament homeopat, ma gandesc sa inlocuiesc o parte din produsele "de cumparat", cu unele oarecum similare, facute de mine in casa.si pentru ca nu sunt deloc gospodina la acest capitol, traiesc o mare enigma in ceea ce priveste prepararea unui iuart identic si la fel cu cel danonino, dupa care bebelul meu e inebunit si ar manca si 4-5 la o masa.

am fost sfatuita sa prepar eu iaurtul in casa si sa adaug un strop de zahar brun, caci se pare ca bebeii nu sunt inebuniti dupa aroma de fructe a iaurtului, ci dupa "dulce".

eu nu i-am dat pana acum nimic dulce, exceptie facand iaurturile cu fructe care, intr-adevar, contin zahar.

un exemplu elocvent al "neplacutului de dulce" sunt eu: nu am amancat nimic dulce pana la 3 ani jumate, iar de atunci, nu imi place nimic dulce.la ora actuala nu beau bauturi dulci, fie ele si energizante, nu mananc dulce (nu imi place pur si simplu), deci, e posibil sa fie adevarat ca daca copilul nu este obisnuit cu anumite gusturi in primii 3 ani de viata, nici ca le va mai accepta prea usor ulterior.

cer scuze moderatorului pentru un  :offtopic: asa lung.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

9 Pages V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 18th June 2024 - 12:04 PM