IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Homosexualitatea la romani
oliviana
post Jun 5 2007, 07:55 PM
Post #1


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 44
Joined: 4-May 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,581



Simbata va avea loc o noua parada gay, in Bucuresti. Am deschis acest subiect deoarece am observat ca exista foarte multe pareri contra. Ce ati face voi daca ati afla ca o persoana draga voua este homosexual sau lesbiana? Cum ati reactiona?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Jun 5 2007, 09:11 PM
Post #2





Musafir






Uite, eu ma consider o persoana deschisa la minte si din partea mea poate oricine sa aiba orice orientare sexuala doreste, nu m-ar afecta catusi de putin (ma rog, poate daca as afla ca iubitul sau sotul meu e defapt gay atunci cred ca as fi putin socata (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) ).
Dar cu toate acestea ma calca pe nervi toti aceia care considera ca trebuie sa faca parada ostentativa cu orientarea lor sexuala. Cateodata imi vine sa spun "Bine bine fratilor, am inteles, sunteti gay, din partea mea nu aveti decat, dar acum mai vreti si vreun premiu pentru asta sau ce?"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
divi2007
post Jun 5 2007, 09:17 PM
Post #3





Musafir






pe mine una sincer chiar nu ma afecteaza fiecare face ce vrea cu viata lui.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jun 5 2007, 09:41 PM
Post #4


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



QUOTE(angeldust @ Jun 5 2007, 10:11 PM) *
Dar cu toate acestea ma calca pe nervi toti aceia care considera ca trebuie sa faca parada ostentativa cu orientarea lor sexuala. Cateodata imi vine sa spun "Bine bine fratilor, am inteles, sunteti gay, din partea mea nu aveti decat, dar acum mai vreti si vreun premiu pentru asta sau ce?"

Subscriu; ce facem, o sa iesim si noi cei cu orientare hetero sa ne iubim pe strazi?!
Eu in general sint de parere ca ce e mult strica; si prea multa "vitrina" si prea multa expunere. Nu am nimic cu ei, insa nici nu mai entuziasmeaza ideea sa vad asa ceva.
Chiar mi se pare de prost-gust; asa cum mi se pare de prost-gust sa vad o femeie beata care se da in stamba si e penibila. Daca ar fi un mars normal, ok, dar sa faci circ... mi se pare mult prea mult decit poate suporta bunul simt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
leo
post Jun 6 2007, 08:51 AM
Post #5


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 308
Joined: 3-January 07
From: Craiova
Member No.: 928



e chiar jignitor ceea ce fac...poate ii iau astia la bataie ca in rusia. pacat ca biserica se intereseaza mai mult de politica decat de lucruri utile. pe mine ma deranjeaza ceea ce fac.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Philia
post Jun 6 2007, 08:58 AM
Post #6


V.I.P.
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,356
Joined: 2-January 07
From: Craiova
Member No.: 924



eu nu am nimic cu ei atata timp cat respecta regulile bunului simt!
fiecare e liber sa faca ce vrea cu viata sa...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Jun 6 2007, 11:19 AM
Post #7





Musafir






ca in orice chestie, exhibitionismul nu face decat sa strice. Sunt sute de gay absolut normali, care nu fac parada de orientarea lor, care au o viata cat se poate de normala. Si sunt si din cei care sunt excentrici...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kary_pink
post Jun 6 2007, 02:40 PM
Post #8





Musafir






Fiecare e liber sa-si orienteze sexualitatea incotro doreste...dar cand incepi sa-ti etalezi intimitatea si sa pretinzi niste drepturi pe care oricum le ai ca om...deja (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif)

Stai acolo in intimitate si fa dragoste cu cine vrei cum vrei dar nu-ti face "publicitate" (IMG:style_emoticons/default/nusepoate.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bebe_maria
post Jun 6 2007, 04:06 PM
Post #9


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,856
Joined: 15-March 06
From: craiova
Member No.: 269



Eu nu consider homosexualitatea ceva normal, Dumnezeu a facut si barbat si femeie (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif) si nici nu cred in justificaera 'asa m-am nascut' ca si cum asta face ca totul sa fie ok. Se nasc oameni schizofrenici, bolnavi de nu-stiu-cate boli, exista criminali cu tendinte violente din nastere, asta nu inseamna ca 'e normal, asa m-am nascut'.
In acelasi timp este alegerea fiecaruia cum isi traieste viata deci atata timp cat libertatea lor nu deranjeaza libertatea mea nu ma bag, Dumnezeu ne-a dat posibilitatea de a ne alege drumul.
Dar ma deranjeaza sa-si etaleze in mod atat de ostentativ sexualitatea si m-ar deranja acest lucru si la cuplurile heteroxesuale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
arissuca
post Jun 6 2007, 05:06 PM
Post #10


Membru de Onoare
***

Group: Membru de Onoare
Posts: 278
Joined: 15-December 05
Member No.: 104



Spinos subiect... S-au facut f multe studii care au incercat sa demonstreze caracterul innascut,ereditar al homosexualitatii. Astfel, aceste cercetari au gasit la homosexuali modificari anatomice ale SNC (sistemului nervos central), ale sistemului endocrin sau ale cromozomilor sexuali. Cu toate acestea, momentan nu se poate spune cu certitudine ca exista un determinism genetic sau neuro-psihic sau hormonal.

Mi s-au parut f interesante niste studii facute acum cca 20ani in SUA care sustin ca, de fapt, comportamentul homosexual are un substrat material (anatomic, ereditar, genetic). O sa intru putin in amanunte (datele le-am luat din cartea profesoruli dr I. Ghe. Totoianu):

-prin disectia si examinarea histologica a hipotalamusurilor provenite de la 20 de homosexuali decedati (ca urmare a inf HIV/SIDA), s-a constatat ca unul dintre nucleii hipotalamusului (e vorba de nucleul interstitial hipotalamic anterior nr 3, numit NIHA3) are un nr mai redus de neuroni decat la heterosexuali.

-printre rudele homosexualilor din partea mamei (unchi, veri) se gasesc mai multi homosexuali decat printre rudele din partea tatalui, astfel incat s-a sugerat ipoteza ca acest comportament homosexual ar fi legat de cromozomul X, cromozom care provine de la mama.

-tot studiile arata ca ar exista o gena care influenteaza preferintele sexuale, gena "gay" , care ar determina sinteza unei proteine,proteina care ar modifica numarul neuronilor din NIHA3 (nucleul hipotalamic despre care am scris mai sus) sau ar modifica sensibilitatea hipotalamusului la anumite influente hormonale, generand in final comportamentul homosexual.

Este adevarat si faptul ca unii indivizi devin homosexuali prin initiere in urma intalnirii cu homosexuali "adevarati" sau recurg la asa ceva ca urmare a unor deceptii heterosexuale.

In urma anamnezei (interogatoriului realizat de medic) s-a ajuns la concluzia ca, de multe ori, in cazul barbatilor homosexuali exista legaturi psihologice mai slabe ale acestora cu tatii lor. Alteori este vorba de o privare pe timp indelungat, in timpul copilariei, de prezenta tatilor sau tatii aveau o personalitate stearsa. Alte studii au evidentiat o atitudine hiperprotectoare sau o intimitate necorespunzatoare a mamelor homosexualilor si de aici, frica inconstienta a acestora de a se contopi cu sexul feminin.

In ceea ce priveste homosexualitatea feminina, aceasta se pare ca si-ar avea originea intr-o mama idealizata, insa adesea rigida, distanta si glaciala sau ar rezulta dintr-o relatie deficitara cu parintii in prima copilarie, facand ca raportul sexual cu barbatii sa devina infricosator.

Mentionez ca toate datele le-am luat din cartea "Sexualitatea unama" (o carte completa din punctul meu de vedere).

Eu nu sunt impotriva lor, atat timp cat nu practica prozelitismul sau constrangerea. Mi se pare normal sa incercam sa-i intelegem, mai ales ca sunt homosexuali care considera comportamentul lor sexual ca fiind patologic si se culpabilizeaza. La polul opus sunt cei care afiseaza cu ostentatie aceasta inversiune sexuala si au pretentii absurde. Din punctul meu de vedere, aceasta parada s-ar putea ca mai mult sa le dauneze decat sa-i ajute.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th April 2024 - 06:11 PM