IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Ce trebuie facut in caz de viol, Ce parere aveti despre viol
angeldust
post Jun 11 2007, 11:39 PM
Post #11





Musafir






Cred ca abordati problema nitel gresit. Nu zic ca nu e important sa fie pedepsit animalul ala, dar pe de alta parte poate o sa ii faca mai rau fetei decat bine...sa treaca pritnr-un proces..declaratii la politie si tot restul. Ca stim si noi cum merg treburile in tara asta. (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)
Si nu, nu cred ca faci bine daca ii spui tu mamei ei. Las-o pe ea sa faca asta daca vrea.Ca daca are parinti batuti in cap ii faci mai mult rau decat bine. In primul rand fata trebuie sa primeasca intelegere si sprijin, sa o faci sa inteleaga ca nu trebuie sa ii fie rusine de ce s-a intamplat si ca nu e in nici un caz vina ei, oricum ar pune altcineva problema. Daca individul o ameninta insa trebuie infruntat. Nu trebuie sa ii fie frica de el.
Prietenul fetei ce fel de om e? Nu poate sa discute cu el despre treaba asta? Cum ar reactiona?

Nici nu stiu ce sfat sa iti dau...e foarte complicat. Dar asta trebuie sa fie prioritatea : fata a suferit o trauma si trebuie facut in asa fel incat sa ramana cu cat mai putine sechele.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
katy87
post Jun 12 2007, 07:16 AM
Post #12


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,086
Joined: 23-February 07
From: galati
Member No.: 1,242



angeldust si eu am ajuns tot la concluzia k nu trebuie sa-i spun eu mamei,cred k dupa aia o sa se inchida in ea.
sa va zic cum s-a intamplat,ea mi-a spus k s-a dus sa isi ia ceva din piata si pe drum s-a intalnit cu el si a mers si el cu scuza k si el face cumparaturi.cand s-au intors el ia spus ca vrea sa treaca un pic ep la garaj sa ia ceva de acolo,ei nu i s-a parut nimic suspect(il cunoaste de cand era mica).si au ajuns la garaj si a lovit-o si ea mi-a spus k s-a panicat.la sfarsit ia facut tot felul de amenintari.

eu cred k prietenul ei ar intelege.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jun 12 2007, 08:45 AM
Post #13


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Mai, teama asta de parinti vine din rusine si sentimentul vinovatiei. Muma ei de educatie!
Ganditi-va la urmatorul lucru: daca ati avea un copil si ar fi violat de o bestie, ati vrea sa stiti?
Sint buni prietenii, insa pot prietenii asigura un tratament psihologic la nevoie? Pot prietenii rezolva problemele unui tinar de 17-20 de ani?! Eu zic ca nu. Nu au experienta necesara, nu au posibilitatea financiara si cu riscul ca o sa ma uriti pentru asta, nu sint inca destul de maturi.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
katy87
post Jun 12 2007, 09:37 AM
Post #14


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,086
Joined: 23-February 07
From: galati
Member No.: 1,242



asa e maat. (IMG:style_emoticons/default/crying.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Jun 12 2007, 10:03 AM
Post #15





Musafir






Dar pe de alta parte, gandeste-te...daca tatal fetei afla, iti dai seama ca nu va sta cu mainile in san. Eu cred ca o sa il omoare pe ala si nu exagerez. Ceea ce ar inseamna plus de drama.

Despre animalul ala ce poti sa imi spui? Cati ani are? Are familie? Ceva drag si scump tot are si ala pe lumea asta si daca o ameninta in continuare e bine sa ii stie si ea slabiciunile. Sa stiti ca barbatii, oricat ar fi de brute sunt in general niste lashi. Si una din temerile lor cele mai mari sunt femeile isterice. Asa ca, pana una alta, spune-i fetei ca daca se mai intalneste cu el sa ii spuna hotarat ca daca se mai apropie la mai mai putin de 20 de metri de ea o sa inceapa sa tzipe cat o tine gura. Si sa si faca asta. E foarte important sa nu cedeze sub presiunea amenintarilor, pentru ca daca ala vede ca are control asupra ei e posibil ca intamplarea sa se mai repete si cu alta ocazie.

Offf ca imi vine mie sa ma duc sa il strang de gat 'tu-i mama lui care l-a facut! (IMG:style_emoticons/default/angry.gif) (IMG:style_emoticons/default/angry.gif) (IMG:style_emoticons/default/angry.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
katy87
post Jun 13 2007, 07:42 AM
Post #16


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,086
Joined: 23-February 07
From: galati
Member No.: 1,242



ai dreptate angel.
lui ii pasa mult de mama sa.
ieri am fost cu ea la ginecolog si e in regula.si i-am spus daca ii mai spune vreo ceva sa tipe si sa-i spuna k o sa-i zica mamei lui.ea a aprobat,dar nu stiu daca ar fii in stare.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jun 13 2007, 08:37 AM
Post #17


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Nu numai mamei. Politiei.
------------

PEDEAPSA IN CAZ DE VIOL
"Raportul sexual cu o persoana de sex feminin, prin constrangerea acesteia, profitand de imposibilitatea ei de a se apara ori de a-si exprima vointa" face parte din Capitolul III, "Infractiuni privitoare la viata sexuala", stipuleaza art. 197 Cod Penal si se pedepseste cu inchisoare de la 3 la 10 ani.
(1) Consilierea psihologica asigurata de serviciile de protectie a victimelor si reintegrare sociala a infractorilor se acorda gratuit, la cerere, pentru victimele tentativei la infractiunile de omor, omor calificat si omor deosebit de grav, prevazute la art. 174 - 176 din Codul penal, pentru victimele infractiunilor de lovire sau alte violente si vatamare corporala, savarsite asupra membrilor familiei, prevazute la art. 180 alin. 1^1 si 2^1 si art. 181 alin. 1^1 din Codul penal, ale infractiunii de vatamare corporala grava, prevazuta la art. 182 din Codul penal, ale infractiunilor intentionate care au avut ca urmare vatamarea corporala grava a victimei, ale infractiunilor de viol, act sexual cu un minor, perversiune sexuala si coruptie sexuala, prevazute la art. 197, 198, art. 201 alin. 2 - 5 si la art. 202 din Codul penal.
------------
ART. 9
Consilierea psihologica gratuita asigurata de serviciile de protectie a victimelor se acorda pe o perioada de cel mult 3 luni, iar in cazul victimelor care nu au implinit varsta de 18 ani, pe o perioada de cel mult 6 luni.
ART. 10
(1) Cererea pentru acordarea consilierii psihologice gratuite se depune la serviciul de protectie a victimelor de pe langa tribunalul in a carui circumscriptie domiciliaza victima.
(2) Cererea poate fi depusa numai dupa sesizarea organelor de urmarire penala sau a instantei de judecata cu privire la savarsirea infractiunii.
(3) Cererea trebuie sa cuprinda:
a) numele, prenumele, cetatenia, data si locul nasterii, domiciliul sau resedinta victimei;
data, locul si circumstantele savarsirii infractiunii;
c) data sesizarii si organul judiciar sesizat.
(4) La cererea pentru acordarea consilierii psihologice gratuite se anexeaza, in copie, documentele justificative pentru datele inscrise in cerere.
(5) Cererea pentru acordarea consilierii psihologice gratuite se solutioneaza in termen de 10 zile de la data depunerii.
----------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Jun 13 2007, 11:00 AM
Post #18





Musafir






Curios...cum un om caruia ii pasa de prezenta feminina din viata lui (in cazul acesta mama)...ajunge sa abuzeze de alte femei. Nu am reusit niciodata sa inteleg pe deplin psihologia acestor indivizi.

Oricum, daca as sti sigur ca ii pasa asa tare de mama lui pe cuvant de nu l-as teroriza. Cel putin i-as spune "Ma gandesc sa vorbesc cu mama ta, sa ii povestesc cu detalii ce ai facut. Ar fi mandra de tine nu? Probabil ea te-a invatat sa faci asa."

I-a spus fata prietenului ei ceva? Are de gand sa ii spuna?

Diana, faza cu politia e cu 2 taisuri. Da, poate sa il ameninte ca merge la politie, dar sincer nu stiu cat de bine ar face sau ce ar rezolva sa mearga. Pentru ca : dovezi nu are, in politie e plin de indivizi si mai bolnavi decat asta (asta o stiu din experienta) si tot ce o sa faca politia e sa o cheme sa dea declaratii peste declaratii si in cel mai fericit caz o sa il sperie pe el putin. Dar de facut ceva concret ce poate sa ii faca? Daca nu s-a dus la legist imediat dupa, daca nu au fost martori, cum poate sa dovedeasca ca intr-adevar s-a intamplat?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Jun 13 2007, 07:20 PM
Post #19


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



parerea mea este ca ar trebui clar sa il denunte. in momente ca astea nu trebuie sa fii slaba, chiar daca este un moment foarte dificil, ci trebuie sa faci ceva pt a schimba situatia! daca te inchizi in tine, chiar nu rezolvi nimic..iar individul ala o sa creada ca este totul ok, ca nu e nimic anormal in ceea ce a facut el si o sa continue sa faca asta, desi as avea indoieli ca ar fi asta prima oara..katy, vorbeste serios cu prietena ta, fa-o sa se trezeasca din starea aia, incurajeaz-o sa fie puternica si sa il infrunte pe individul ala! e timpul ca sa plateasca si el pentru ce a facut!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jun 13 2007, 08:13 PM
Post #20


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



QUOTE(sweet_girl @ Jun 13 2007, 08:20 PM) *
parerea mea este ca ar trebui clar sa il denunte. in momente ca astea nu trebuie sa fii slaba, chiar daca este un moment foarte dificil, ci trebuie sa faci ceva pt a schimba situatia! daca te inchizi in tine, chiar nu rezolvi nimic..iar individul ala o sa creada ca este totul ok, ca nu e nimic anormal in ceea ce a facut el si o sa continue sa faca asta, desi as avea indoieli ca ar fi asta prima oara..katy, vorbeste serios cu prietena ta, fa-o sa se trezeasca din starea aia, incurajeaz-o sa fie puternica si sa il infrunte pe individul ala! e timpul ca sa plateasca si el pentru ce a facut!

Sweet a spus un mare adevar: daca nici nu se incearca tragerea lui la raspundere, o va repeta. Pentru ca nu constientizeaza gravitatea faptei si crede ca e ok si ca scapa basma curata.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

6 Pages V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th April 2024 - 09:55 AM