IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Dragonul rosu, Merita?
baby_nfs
post Nov 22 2006, 08:45 PM
Post #1


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 185
Joined: 8-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 27



a fost cineva in dragonul rosu? cel nou? .. am tot auzit ca marfa din unirii, cocor si alte magazine de prin Bucuresti se aprovizioneaza din europa (parca acolo e si dragonul rosu daca nu ma insel) ..

nu am fost niciodata si am avut oroare de zona de acolo, dar aud din ce in ce mai des ca gasesti lucruri super frumoase, daca ai timp si cauti (si la preturi muult mai mici ca in oras) ..

as vrea sa fac o vizita pe acolo sa ma uit ca tot se apropie balul bococilor si revelionul.. poate poate gasesc ceva (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/smile.gif) ..

ceva impresii ? (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/smile.gif) sau macar un sfat pentru vizita pe care o voi face?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Szimcsi
post Nov 22 2006, 09:02 PM
Post #2


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 8,980
Joined: 12-January 06
From: Six feet from the edge
Member No.: 146



Asa e cu marfa din magazinele "de fite" din Unirii si altele asemenea de prin Bucuresti. Din Europa se aprovizioneaza.

De ex, mi-am luat o bluza din Europa, cu 200 mii(acum vreo 4 ani). O prietena si-a luat aceeasi bluza de la DaDa, cu 1 500 000. Deci, merita! (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
baby_nfs
post Nov 22 2006, 09:23 PM
Post #3


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 185
Joined: 8-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 27



tocmai mi-ai dat o speranta (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/kiss.gif) .. imi voi lua inima in dinti si o sa le fac o vizita
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ala80
post Nov 24 2006, 10:30 AM
Post #4


Oli, Popeye's babe
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 4,290
Joined: 7-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 194



Baby, eu iti recomand sa-ti iei de acolo doar "urgentele". La inceputul lui ianuarie incep soldurile si cu aceeasi bani poti sa-ti iei hainute de calitate mai buna. (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/wink.gif)
In plus, daca urmaresti ofertele de la Zara vei fi placut surpinsa sa gasesti lucruri destul de ieftine. Saptamana trecuta am vazut la ei super pulovere cu 50ron. Iarna trecuta au avut fuste din velur la 56ron, iar in vara fuste de in la 50ron. Asta e doar ce mi-am adus eu aminte. (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/wink.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
baby_nfs
post Nov 25 2006, 01:48 PM
Post #5


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 185
Joined: 8-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 27



am fost intre timp acolo (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/smile.gif) .. mi-am luat 2 bluzite super dragute, dar asta dupa ce am colindat toate dragoanele.. in rest, nimic interesant (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/smile.gif) .. astept ianuarie (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
an_k
post Dec 14 2006, 12:20 AM
Post #6


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 2
Joined: 3-December 06
Member No.: 788



am fost si eu in dragon de curand si mi-am luat cateva bluzite destul de dragute insa sunt de parere ca mai bine as pastra banii pe haine de calitate.mai bine mai putine dar "de titze" decat multe dar comune.oricum daca ai personalitate si stii sa le combini poti face din niste haine comune din dragon,super tinute mai ales daca adaugi un accesoriu "de firma" (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/wink.gif)
va pup
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bia
post Dec 19 2006, 02:25 AM
Post #7


make-up artist
*******

Group: Administratori
Posts: 5,601
Joined: 11-December 06
From: Otopeni
Member No.: 819



Reduceri mari de tot sunt in ianuarie in complexul Viena Sud din Viena, evident. Mango, Zara, tot ce vrei la preturi de doar cativa euro...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
geoo
post Jan 23 2007, 02:21 PM
Post #8


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,819
Joined: 25-December 06
From: Pe canapeaua rosie
Member No.: 893



Baby, cred ca am calitatea necesara sa pot sparge cateva mituri in legatura cu Dragonul Rosu! De doi ani de zile eu am doua magazile cu haine de dama in Gl. aprovizionarea o fac NORMAL din Europa! pe langa mine ii poti gasi pe TOTI patronii de magazine din toata tara!!!! Singurii care nu se aprovizioneaza de aici sunt producatorii!!!! (si cei care se duc direct in turcia dupa haine) In Dragon (in functie de targetul pe care il ai) poti gasi haine de la cele mai mici preturi (care de obicei sunt chinezismele - copii perfecte ate produselor turcesti) de la 25 lei o pereche de blugi, pana la turcisme superbe 140 lei o pereche de blugi!!!! Problema este ca arata ca un depozit, marfa este un amalgam, iar un ochi neformat se poate pierde usor in toata brambureala!!!! Te asigur ca TOATE hainele pe care le gasesti in magazine (nu brand international sau producatori locali) din Buc. le gasesti (daca le cauti cu muuuuuuulta atentie si rabdare) si in Dragon sau Niro!
Problema si in Dragon este ca daca iei la bucata, si de obicei te uiti dupa cele mai faine produse (sunt si cele mai scumpe) in cazul meu (raportata la preturile din GL) diferenta prea mare nu!

Inainte obisnuiam sa-mi iau haine din cele pe care le vindeam, dar mai nou am devenit putin ipocrita si in dragon imi cam fug okii dupa toate lucrurile superbe, ex veste, cizme, sacouri etc (nimeresc si preturi de 200 lei in sus indiferent de- i vesta sau geaca...... (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif) ) faza nashpa e ca au si ei un adaos suplimentar ca iei la bucata + nu au cabine sau oglinzi unde sa te poti lafai in liniste......dar partea buna e ca eu imi iau, acasa daca nu-mi place o bag la vanzare.....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ala80
post Feb 3 2007, 02:19 PM
Post #9


Oli, Popeye's babe
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 4,290
Joined: 7-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 194



In loc de Dragonul Rosu...
In centrul comercial Auchan exista un magazin, Bani-Bani, unde puteti gasi hainute Stefanel la preturi de nimic (pantaloni la 9, 15, 25 ron). Chiar daca sunt din colectiile vechi, unele modele sunt clasice si merg purtate fara probleme. (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Dec 15 2012, 01:20 PM
Post #10


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Am fost si eu in Dragon de mai multe ori, insa simbata trecuta am plecat cu noasptea-n cap, la 5:30 am plecat de acasa, cu vecinii mei care au stand de pescuit acolo.
Ce pot sa va spun, informatii de actualitate: sint multe, a naibii de multe chestii. Insa daca vrei sa iei la bucata trebuie sa mergi numai simbata. Alfel nu prea exista sanse!
Nu am vazut nici jumatate din ce e acolo, desi am plecat la ora 15 spre casa. Mai am inca vreo 3 corpuri (cred) de vazut, daca nu o fi mai multe - la cele de peste calea ferata nu am ajuns, caera si tirziu si inchideau si eram si prastie de oboseala.

Concluzie: Mi-am luat 2 paturi moi si faine, culoare cognac, la 50 de lei bucata. Paturi asemanatoare am vazut in carrefour si metro la minim 90 de lei bucata. Pulovere, de la 20 de lei in sus. Nu extra-super, insa purtabile pentru zi cu zi. Blugi, la fel, insa nu ma interesau, mi-am luat colanti faini la 6 lei (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Am vazut paltoane din stofe super faine, cu modele dragute, la 170 lei. Inutil sa precizez ca la Zara, par egzamplu, am vazut niste pocitanii de la 250 lei in sus - da` urite si babesti rau, frate!
Sa va spun insa ce am observat. Daca marfa e chinezeasca si se vinde si la bucata, intrebati chinezul/chinezoaica cit costa, nu angajatul roman.
Iata de ce: faza cu paturile: le vad, imi plac, intreb fata (romanca) cit costa, imi spune 60 lei. Ii spun ca vreau doua si ma intorc dupa ele.
Nu le puteam lua, ca de-abia incepusem sa vedem ce e, eram in primul corp in care intrasem.
La intoarcere, era si chinezul. Am asteptat vreo 10 minute sa le aduca, ca nu aveau 5 la fel (era un tip care voia si el 3 bucati, aceeasi culoare).
Le aduce si vreau sa dau 120 lei, insa chinezul imi ia numai 100. "Asta restul tine tu!" , imi spune. Am ramas masca. Fata care imi spusese 60 lei bucata, era cam verde la culoare...
Povestea s-a repetat cind am intrebat cit costa o pereche de botine din piele - angajt roman, un pustan. La en-gros, 100 lei, la bucata, 250 lei .Vine un alt client sa se uite si intreb chinezul cit costa: la engros 90 lei, la bucata, 150! (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Misterul s-a lamurit cind mi-am intrebat vecina ce si cu si iata ce mi-a spus: daca vanzarea o face patronul, pretul e mai mic. Angajatul mai pune, de obicei, si ceva pentru el. Si la ea la stand se face asa, baietii isi mai scot ciubuc - patronii stiu, insa ii lasa in pace.

Vis-a-vis de preturi: mi-am luat perdele tot din dragon/niro: 17 lei metrul, vinzare la bucata cum ar veni, ca nu am luat tot balotul. La balot pretul era de 10-12 lei metrul, depindea cite baloturi ei.
Aceeasi perdea, la Tecuci, era 33 de lei metrul!!!

As fi vrut sa ma duc si azi, insa a fost gerul prea mare asa ca o sa mergem, probabil, simbata viitoare.
Vreau sa vad corpurile de peste trecerea de cale ferata- acolo, mi-a spus Nicoleta, ca sint mai multi turci, cu marfa mai scumpa, insa de buna calitate.

Alte preturi: chiloti din bumbac cu lycra, ca cei de ii luam eu de la real la 10 lei perechea, la chinzoaica, 10 lei / 3 perechi.
Colanti - in magazine 18-50 lei, la chinezoaica 6-25 lei (functie de tip).
Sutiene - mi-am luat la 10 lei //bucata. Dar bune, nu sa curga ate din ele.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 12:07 PM