IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

11 Pages V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Despre fobii. Cum sa iti stapanesti frica.
angeldust
post Feb 6 2006, 10:37 AM
Post #21





Musafir






da titsul , eu stiu asta si crede-ma ca am enumerat doar fobiile care imi cauzeaza atacuri de panica , adica e ciudat , fobii care sa nu imi cauzeze atacuri de panica nu am. Anyway, m-am mai pototlit in ultima vreme si reusesc sa ma controlez.
Teama de paianjeni si insecte cu multe picioare mi-am invins-o acu nu mult timp.Pana acum de fiecare data cand aparea o lighiloana incepeam sa urlu si il chemam pe fostu , ca stateam cu el , sa vina sa o omoare  :morideris:
Ei, dupa ce ne-am despartit, mi-a intrat intr-o zi o lighioana in casa cum numa in filmele de groaza vezi. Nu exagerez era cam cat palma de lunga, slaba, verde si cu vreo 30 de picioare si se misca repede-repede.Prima reactie a fost sa ma inchid in alta camera. Apoi , stand eu acolo , ma gandeam ca nu pot sa dorm cu lighioana in casa si deci tre sa iau masuri neaparat.Vreo juma de ora am alergat lighioana prin casa ca nu reuseam nicicum sa o prind, eram toata transpirata la sfarsit dar si foarte mandra de mine ca am reusit sa o extermin.

Deci acum de insecte si alte lighioane nu mai mi-e frica , dar de paianjenii aceia mari si parosi tot mi-e o sila de nedescris. Mi se ridica parul pe mine numai cand ma gandesc.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tits_herbert
post Feb 6 2006, 10:42 AM
Post #22


---
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,601
Joined: 8-December 05
Member No.: 28



Eu nu am zis de tine in particular, am facut o referire generala.
Trebuie sa fie foarte inspaimantator, nu ma indoiesc nici o clipa. Am o prietena care se teme de paianjeni, dar nu e o fobie la ea, adica poate sa vada unul, numai sa nu fie foarte aproape de ea.
S-ar putea foarte bine ca eu sa nu realizez imporanta acestui fenomen tocmai datorita faptului ca nu m-am lovit de asa ceva pana acum. :P
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ciresica
post Feb 6 2006, 11:06 AM
Post #23


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 4,450
Joined: 9-December 05
From: In livada
Member No.: 51



mie imi este frica de insecte  :o incat la tara cand ma duc nici nu pot sa stau in iarba prea mult... prefer pe o patura sau sunt mereu cu ochii in patru sa nu se urce ceva pe mine. si uneori tresar daca simt orice fir de iarba ca ma gadila.  :-X
si-mi mai este frica de boala (prefer moartea) si de singuratate... dar nu traiesc, cu ele in suflet, ci doar uneori ma mai apuca gandurile...  ???
Go to the top of the page
 
+Quote Post
albinuza
post Feb 6 2006, 11:15 AM
Post #24


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 7,935
Joined: 9-December 05
From: Bra, Italia
Member No.: 56



eu eram mai demult cu un tip....asta legat de frica de paianjeni....si eram intr-o cabina telefonica...si cum vb eu asa linistita...de undeva de sus a coborat pe o fir..un ditamai paianjenul negru...mare si urat..am aruncat receptor.....am aruncat tot si am iesit plangand din cabina si urland... si faza tare e ca trecea pe acolo o masina..si cei din masina m-au vazut intamplator..si a coborat ununervos si s-a luat de tipul cu care eram ...ca ce mi-a facut? ce am patit? mai mai sa-l pocneasca.. :D
si cu o mare fortare am reusit sa scot cateva cuvinte si sa-l calmez pe ala ca nu am patit nimic,nu mi-a facut el nimic.....am reusit sa-mi revin in vreo ora  :o
:-* :hainoroc:
Go to the top of the page
 
+Quote Post
idd
post Feb 6 2006, 05:45 PM
Post #25


Tratabil
**

Group: Membru
Posts: 59
Joined: 8-December 05
From: Timisoara
Member No.: 25



Mie mi-e frica de inaltime, desi nu as numi-o chiar fobie, pt.ca pot sa imi controlez reactiile.De ingroparea de vie imi e groaza, dar vorba lui black_widow, se rezolva prin incinerare :).
Nuntile, botezurile si mai ales inmormintarile imi creaza fiecare o stare cel putin neplacuta, dar nu atit evenimentul in sine, cit arsenalul de obiceiuri/traditii/prejudecati care se "arunca in lupta" la asemenea evenimente...si care ma face sa ma intreb daca intr-adevar traim in secolul 21 :(.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
black_widow
post Feb 16 2006, 10:53 AM
Post #26


Obsedat
****

Group: Membru
Posts: 464
Joined: 8-December 05
From: Timisoara
Member No.: 26



Fobia pentru insecte la mine cred ca a aparut undeva in copilarie cand am vazut un film pe video la un verisor, cred ca "Sahara" se numea. Si acolo am vazut cum 2 tipi au fost prinsi de niste arabi, bagati in nisip pana la gat si numai capul lasat afara. Apoi... turnat pe capul lor o galeata de ganganii, ceva gandaci de-ai lor din desert...  :o Mi s-a parut ingrozitor!!!! De atunci am scarba si frica pentru insecte!

Si da, si mie mi-e frica de morti... Nu stiu de ce, poate pentru ca reprezinta cumva o legatura cu moartea... Nu inteleg trecerea aceasta in nefiinta si ma inspaimanta de-a dreptul.  :'(

Eu cred ca fobiile provin din amintiri, din lucruri ce le-am vazut candva si ne-au inspaimantat. Cele mai multe fobii eu le am din ce am vazut in filme pe la tv cand eram mica. Din cauza asta eu cred ca televiziunea este extrem de daunatoare pentru un copil...  :'(
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tits_herbert
post Feb 16 2006, 11:08 AM
Post #27


---
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,601
Joined: 8-December 05
Member No.: 28



Dar fobii genetice exista, sau sunt doar capatate in urma a diverse socuri, intamplari etc?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
catalina77
post Feb 16 2006, 11:12 AM
Post #28


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,498
Joined: 9-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 54



Sunt oripilata de-a dreptul de reptile...de orice fel ar fi ele... :-

Si mai am cateva probleme...metroul (nu circul cu el decat in cazuri extreme, in toata viata mea nu shtiu daca am mers de mai mult de 5 ori cu el si asta pentru ca pur si simplu mi se face rau...), cutremurul (inebunesc , mintea mea o ia razna, nu ma pot controla), spatiile intunecate si inchise (gen pivnitza, subsol etc.) :'(
Go to the top of the page
 
+Quote Post
carrie30
post Feb 16 2006, 11:23 AM
Post #29


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,328
Joined: 7-December 05
From: Constanta
Member No.: 2



Ah, de cutremur imi este teroare, Si ca fobie, sufar de prostofobie.  :D
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tits_herbert
post Feb 16 2006, 11:26 AM
Post #30


---
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,601
Joined: 8-December 05
Member No.: 28



Cam periculoasa fobia asta a ta. Nici macar nu are tratament
Go to the top of the page
 
+Quote Post

11 Pages V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 10:32 PM