IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Probleme cu trandafirii
Laryss_A
post Oct 16 2009, 10:55 AM
Post #1


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,448
Joined: 13-January 06
From: in the middle of nowhere
Member No.: 149



Bucuroasa nevoie mare, mi-am cumparat un trandafiras in ghiveci. Insa ...fara nicio eticheta iar eu fara experienta "in domeniu" fiind.

L-am mutat intr-un ghiveci ceva mai mare, pamant de calitate, toate bune si frumoase.
La vreo 4 zile dupa ce l-am cumparat am observat pe cele doua flori (inflorite complet inca din magazin) un fel de puf ca de mucegai, dispus pe alocuri. M-am gandit ca asa arata florile cand incep sa se ofileasca insa ziua urmatoare am observat ca puful asta fin s-a extins putin si pe doua-trei frunzulite din jurul florilor. Acum inca vreo 4 boboci dau sa infloreasca si deja unul dintre ei are frunzele din apropiere patate cu "mucegaiul" asta. Ma rog...am incercat sa explic cat mai bine dar pun si niste poze. Primele facute in "ziua constatarii" si ultima astazi.

Intrebarile mele sunt : stiti de tip de trandafir este?
ce sunt aceste pete si cu ce e indicat sa il tratez?
unde e de preferat sa il tin? Pana acum l-am tinut la pervaz dar azi am dat drumul caloriferelor si mi se pare ca ajunge prea multa caldura la el.

(IMG:http://i159.photobucket.com/albums/t128/Laryss_A/PA134463.jpg)

(IMG:http://i159.photobucket.com/albums/t128/Laryss_A/PA134464.jpg)

(IMG:http://i159.photobucket.com/albums/t128/Laryss_A/PA164465.jpg)

This post has been edited by Laryss_A: Oct 16 2009, 10:55 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Oct 16 2009, 03:00 PM
Post #2


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Probabil e un trandafir pitic iar "puful", cred eu, e un daunator din natia moliilor. Ori l-ai puat gata infestat, ori pamintul folosit a fost infestat. Incearca sa il stropesti , deocamdata, cu apa pe care o lasi peste noapte cu niste tutun si scrum de tigara in ea. Dimineata o strecori si pufai.
Si am mai gasit niste informatii care ma fac sa cred ca parca ar fi Paduchi lanosi: insecte acoperite cu un puf alb.
Mici aglomerari de “puf” alb la baza frunzelor si a ramurilor.
Paduchii pot infecta planta in timpul sezonului de crestere.
La fel ca in cazul afidelor, se recomanda spalarea lor cu un jet de apa. Apoi se aplica un insecticid pe baza de pyrethrina, dicofol sau unul cu protectie-totala sau Mospilan (2 tratamente ar trebui sa fie de-ajuns).
Ai grija unde il tii, poate imbolnavi foarte repede si celelalte plante.

Paduchele lanos=Pseudococcus adonidum
Paduchele lanos al lamaiului sau paduchele alb de sera este un daunator polifag, se gaseste raspandit in toata tara si produce pagube la plantele ornamentale din sere, solarii si apartamente. Acesta se intalneste frecvent pe specii ca: lamaiul, cactusul, feriga, ficusul, orhideea, colocasia, monstera, palmieri, asparagus etc., instalandu-se pe ramuri si pe partea inferioara a frunzelor, care se ingalbenesc si cad. Coloniile paduchilor se pot observa cu usurinta de la distanta din cauza filamentelor ceroase albe cu care este acoperit corpul, formandu-se un strat de puf alb. Paduchele se instaleaza la baza lastarilor tineri, la locurile de insertie, la subtioara ramurilor, frunzelor sau inflorescentelor. In urma intepaturilor si sugerii sevei, tesuturile se hipertrofiaza si apar umflaturi pe ramuri, tulpini, radacini. Din aceasta cauza se produc dezechilibre in vegetatia plantei, dezvoltarea sa este anormala. La un atac puternic si repetat, plantele se debiliteaza si, treptat, se usuca. Combaterea paduchilor testosi si lanosi este ingreunata de faptul ca adultii sunt protejati de o carapace sau de secretii. La plantele din apartamente se recomanda distrugerea manuala a paduchilor testosi prin stergerea frunzelor sau tulpinilor cu un burete imbibat cu apa si alcool.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Laryss_A
post Oct 17 2009, 11:05 AM
Post #3


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,448
Joined: 13-January 06
From: in the middle of nowhere
Member No.: 149



Merci frumos, cred ca asta e diagnosticul, cel putin din descriere, exact asta se intampla cu trandafirasul meu (IMG:style_emoticons/default/sad.gif) .
O sa cumpar Mospilan si o sa il stropesc. Profilactic crezi ca ar trebui sa imi stropesc si palmierii? Am trei palmieri care nu au stat in apropierea trandafirului, nu am avut probleme cu ei dar ma gandesc ca o "cosmetica" chimica ii protejeaza mai bine. Sau pe ei sa ii las in pace?

Abia luni apuc sa cumpar insecticidul , pana atunci o sa sterg cu o carpa umeda florile si frunzele cu "puf". Mai sus scrie " cu un burete imbibat cu apa si alcool" , pot folosi spirt ?



PS. Am gasit pe un forum de gradinarit reteta apa+alcool sanitar+ 2 stropi de sapun lichid si stropita planta cu solutia rezultata.
Intreb si eu ca neghiobul : puricii, afidele, gargaunii astia care ataca plantele nu sunt daunatori oamenilor/animalelor nu? Scuze de-ntrebarea tembela dar sunt incepatoare in domeniu (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

This post has been edited by Laryss_A: Oct 17 2009, 11:13 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Oct 17 2009, 09:45 PM
Post #4


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Nu ai pentru ce, Larry. De obicei nu. Insa au prostul obicei sa treaca de la o planta la alta si sa ti le omoare pe toate. (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Laryss_A
post Feb 8 2010, 01:33 PM
Post #5


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,448
Joined: 13-January 06
From: in the middle of nowhere
Member No.: 149



Intre timp trandafirul mue a murit (IMG:style_emoticons/default/sad.gif) A mai dus-o asa vreo 3 saptamani si asta a fost . L-am stropit cu de toate, i-am si scos toate frunzele ( asa a facut o prietena si si-a revenit al ei ) , pana la urma s-a uscat complet si a murit. Cred ca data viitoare cand o sa imi mai iau unul il iau "pe prietenie" , cred ca astia in magazine ii "viruseaza" intentionat . (IMG:style_emoticons/default/crying.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Feb 8 2010, 01:41 PM
Post #6


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Nu stiu daca ii viruseaza, insa se pare ca sint infectati cam toti... Imi pare rau de trandafirasul tau. (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Laryss_A
post Feb 8 2010, 03:46 PM
Post #7


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,448
Joined: 13-January 06
From: in the middle of nowhere
Member No.: 149



Pai si cum se face ca in magazin arata superb iar acasa se transforma subit?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Feb 8 2010, 03:50 PM
Post #8


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



De unde sa stiu eu? (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
In magazin ai temperaturi constante si le dau cu anume substante, naiba o sti de care.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Globetrotter
post Feb 8 2010, 09:03 PM
Post #9


Bookaholic
*******

Group: Administratori
Posts: 3,086
Joined: 25-February 09
From: Craiova
Member No.: 5,950



Am patit-o si eu. Mi-am luat un trandafiras care in magazin arata superb, iar acasa... (IMG:style_emoticons/default/crying.gif)
Eu cred ca folosesc anumite substante, fertilizatori, ingrasamant chimic pentru a arata asa frumos. Iar atunci cand o aduci acasa, nu ii este de ajuns apa si lumina, pentru ca este obisnuita cu alt tratament, si moare... (IMG:style_emoticons/default/crazy28.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
citystella
post Apr 19 2010, 10:05 AM
Post #10


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,641
Joined: 8-April 10
Member No.: 8,322



(IMG:http://i879.photobucket.com/albums/ab360/citystella_hobby/Rose-Trandafir/IMGA8024.jpg)
Asta e trandafirasul pe care eu l-am salvat, dupa ce a fost aruncat de o florareasa, drept dovada ca tratamentele pe care ei le folosesc nu sunt cele mai bune. Eu una am renuntat sa mai cumpar flori de la florari, exceptie facand florile abia primite, pe care nu au avut timp sa le "ude". Sunt tratate la grup, si de multe ori nici nu stiu despre ce tip de floare au, si nici cerintele fiecareia in parte. Drept dovada ca nu de multe ori am fost stupefiata cand am vazut ca puneau apa cu furtunul, la toate plantele, nemaitinand cont de care tip este. (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif) Realitatea e crunta. Iar noi ne lovim de ea acasa, cand dupa ce ne-am bucurat ca ne-am cumparat sau am primit cea mai minunata floare, atunci descoperim, ca e pe moarte.
Primisem si eu un trandafiras in urma cu cativa ani, frumos tare, dar a murit, chiar daca l-am ingrijit, Drept dovada, ca chiar daca stii sa ai grija de flori, tot nu poti opri inevitabilul.
P.S. Trandafirasul meu face acum mici mugurasi pe tulpini. (IMG:style_emoticons/default/blush.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
3 User(s) are reading this topic (3 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 19th April 2024 - 11:27 PM