IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topic
> Dismorfofobia, sindromul dismorfic
walpurgik
post Apr 28 2008, 08:00 PM
Post #1





Musafir






Am deschis acest topic in urma urmaririi unui reportaj-studiu la o televiziune britanica si am constientizat existenta unei boli in care psihicul e intrinsec si tulburator legat de fizic. Am tradus un articol de specialitate de pe emedicine.com in speranta ca informatia va fi mai accesibila.
In acel reportaj am urmarit 3 persoane sever marcate de acesta tulburare psihica, un tip care timp de 18 ani nu-si daduse ochelarii de soare jos, inspaimantat de cat de hidos este si de cearcanele negre de sub ochi, obiectiv privind n-avea nici pe naiba; apoi o tipa care a purtat permanent sapca pe parcursul celor cateva luni de filmare, 7 operatii la nas, ultima cu un risc f mare si totusi efectuata, taica-su 65000 lire datorii din cauza operatiilor estetice, fata inchisa in casa de ani cu haine largi si sapca pe toata fata, nesuportandu-se nicicum; apoi o tipa care se considera f urata cu nas mare, ten cadaveric si ochi de barbat si era o blonda frumoasa, se ascundea in spatele unui strat gros de make up, dar a fost cea mai receptiva la tratament urmand spre sfarsit sa deschida o fundatie umanitara pt a ajuta astfel de oameni.
Aici este articolul:

Dismorfofobia
Context:
Dismorfofobia, cunoscuta si sub numele tulburare corporala dismorfica (TCD), se manifesta printr-o fixatie a unui defect imaginar in aspectul fizic. In cazurile in care exista, totusi, un mic defect, angoasa suferindului este exacerbata. Sindromul dismorfic il regasim adesea la persoane care scruteaza insistent campurile dermatologiei si ale chirurgiei estetice.
TCD produce suferinta semnificativa si jena sociala. Indivizii cu TCD sunt constienti intr-o anumita masura de natura psihiatrica a bolii lor. Multi dintre ei agonizeaza la infinit despre defectul imaginat, desi sunt constienti ca grija lor e exacerbata.
Frecventa:
Aproape 1% din populatia SUA ,de ex, ar putea suferi de aceasta boala si 11,9% dintre pacientii tratati de dermatologi au fost diagnosticati conform.
Mortalitate/morbiditate:
Oamenii cu TCD prezinta un risc crescut de episoade depresive si sinucidere. De asemenea, pot manifesta agresivitate catre cei dispusi sa le propuna un tratament.
In majoritatea cazurilor, acesti oameni prezinta disfunctii sociale majore si pot duce la izolare completa.
Stanjenirea si frica de a fi fixati de ochii celorlalti sau luati peste picior le provoaca inchistarea in propriul univers, evitarea expunerii sociale sau relatiilor intime.
Adesea acesti oameni au impresia ca acel defect sta in calea fericirii si a multumirii de sine.
Sex:
Raportul femei/barbati este egal.
Varsta:
Debuteaza in adolescenta, insa varsta medie care primeste tratament dermatologic este 33.7.
Istoric:
Un caz tipic de dismorfofobie este cel al unui broker de 32 de ani care se prezenta obsesiv la dermatolog cu angoasa pierderii podoabei capilare. Singura linie cu lipsa a parului pe care doctorul a putut s-o observe cu greu era cea aproape insesizabila, aratata insistent de pacient. Acesta petrece ore in sir privind locul problematic in oglinda si se infurie la vazul firelor razlete cazute la dus. Prezinta o grija excesiva de sine in contactul cu ceilalti si nu reuseste sa stabileasca o relatie stabila. A vizitat numerosi dermatologi si chirurgi plastici si s-a supus la 2 rinoplastii. Discutand despre ce I se intampla izbucneste in lacrimi si marturiseste ganduri recente de sinucidere.
Factori:
Este o afectiune cronica.
Majoritatea indivizilor cu TCD viziteaza medici foarte des clamand apoi insuccesul demersului inceput sau nemultumirea de rezultate.
Asteapta incurajari si intariri ale aspectului fizic, insa orice incercare de convingere de inexistenta acelui defect este futila.
Multi incearca sa mascheze aceste presupuse defecte folosind obsesiv si excesiv ochelari de soare(zi/noapte/casa/afara), sepci, palarii, machiaj.
Indivizii manifesta obiceiuri obsesiv-compulsive: oglindirea frecventa, pensarea permanenta si excesiva, agresarea locala a pielii.
Aspect:
Orice parte a corpului poate fi sursa stressului si angoasei suferindului; totusi, zonele afectate sunt, de obicei, fata, nasul, parul.
Plangerile sunt adesea referitoare la riduri, acnee, pori dilatati, pete, cuperoza, cicatrici, roseata, paloare, par in exces sau alopecie etc. Pot aparea foliculita sau cicatricile din cauza lucrarii excesive a zonei obsedante.
Medicatie/tratament:
Sub atenta supraveghere a psihiatrului se administreaza tratament medicamentos si se fac sedinte de terapie. Adesea, indivizii se impotrivesc oricarei forme de ajutor de natura psihica crezand ca o noua operatie estetica sau un nou tratament fiziologic le vor aduce mantuirea si le vor absolvi fricile si complexele. De cele mai multe ori, o noua interventie nu aduce mai mult decat o nemultumire mai mare.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Apr 28 2008, 09:22 PM
Post #2


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



Mda..ma regasesc si eu intr-o oarecare masura intre randurile astea..desi nu stiam de existenta teoretica a acestei boli.
Cred ca provine din lipsa de incredere in sine, perfectionism exacerbat, nevoia acuta de confirmari pentru atovalidare, nevoia intensa de a fi acceptat, placut in societate, poate anumite traume sau complexe din copilarie si/sau adolescenta..Solutia ar fi sa te accepti pe tine insuti asa cum esti, sa ajungi la o impacare cu tine insuti, la un echilibru, dar nu cred ca tratarea doar de natura psihica poate solutiona problema..poate doar ameliora..trebuie umblat pe toate planurile..Pana la urma, dupa sedintele de la psihiatru, tot te confrunti cu lumea reala, cu privirile oamenilor care tie ti se par poate a avea alte conotatii, cu oglinda..si orice alt esec te poate duce la un nou colaps psihic..

Walpu, interesant subiect! (IMG:style_emoticons/default/322.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
scumpic
post Apr 29 2008, 04:44 PM
Post #3


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 997
Joined: 17-November 07
From: Bucuresti
Member No.: 2,663



Nici eu nu stiam ca exista o astfel de boala, e interesant.
Am simtit si eu la un moment dat ca ma uritesc niste alunite pe fata si numai la ele imi era gindul.Apoi m-am dus si le-am scos si m-am linistit. Acum iar m-a apucat ca am in alte parti. (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) Oi suferi de asa ceva? (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LostWhispers
post Apr 29 2008, 05:06 PM
Post #4





Musafir






Eu cred ca in momentul in care esti in stare sa iti recunosti defectele si sa poti vb despre ele cu mai multe persoane fara nici un fel de probleme atunci nu suferi de aceasta boala.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nimphetamin
post May 7 2008, 09:54 PM
Post #5


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,851
Joined: 16-March 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,359



Am vazut si eu un reportaj depsre aceasta boala/ tulburare, pe Discovery cred (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif)
Am fost socata sa vad oameni care si-au taiat maini sau picioare, pt ca nu si le simteau ale lor (IMG:style_emoticons/default/ohmy.gif) Adica nu erau ei insisi cu mana dreapta sua piciorul stang sau antebratul drept, intelegeti?

Nush, eu cred ca toata publicitatea asta, toate revistele, toate pozele astea pe care le vedem zi de zi, fetele astea prefabricate, toate induc niste frustrari care genereaza complexe de inferioritate. Totusi, cred ca tulburarea dismorfica nu vine din asta, e ceva mai profund (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sisi
post May 8 2008, 12:19 PM
Post #6





Musafir






Eu am fost diagnosticata cu dismorfofobie . De cand eram mica nu imi suportam reflectia in oglinda . Intotdeauna am avut inclinatii perfectioniste . Mereu imi stabileam cate un ideal de frumusete (de obicei diametral opus mie) si ma uram fiindca nu arat ca respectiva . Nici eu nu ies din casa nemachiata . De fapt si daca stau in casa ma machiez . Operatii estetice nu am facut inca fiindca imi e frica de durere insa planuiesc sa fac cat de curand o liposuctie si un implant de silicoane . Imi gasesc zilnic noi defecte si caut noi remedii pentru a le combate iar atunci cand nu reusesc sunt depresiva .
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nimphetamin
post May 8 2008, 01:26 PM
Post #7


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,851
Joined: 16-March 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,359



Sisi, ai mers la un terapeut?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sisi
post Jul 28 2008, 06:24 PM
Post #8





Musafir






am mers dar nu am gasit o rezolvare. paradoxul situatiei este ca desi ma consider oribila sunt atat de ingamfata si pretentioasa incat nimeni nu ma crede. nu stiu sigur nici daca dl psiholog ma credea sau avea impresia ca imi bat joc e el. Pe bune! Boala asta nu cred ca e asa de populara in Romania. Poate daca as fi facut terapie in SUA/UK...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Jul 28 2008, 07:19 PM
Post #9


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



Pai da, pentru ca pari inchisa in tine si inabordabila. Si mie mi se intampla uneori sa dau alte impresii gen aroganta samd din cauza lipsei de incredere. E un paradox.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 11:39 PM