IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Magazin online: cosmetice, airbrush, gene false, etc.
Bia
post Apr 26 2010, 01:13 PM
Post #1


make-up artist
*******

Group: Administratori
Posts: 5,601
Joined: 11-December 06
From: Otopeni
Member No.: 819



Fetelor, as dori sa-mi deschid un magazin online cu gene false si produse cosmetice care la noi se gasesc mai greu si la preturi cam mari gen: Ben Nye, Temptu, RCMA, Joe Blasco, Yaby etc., si Iwata (airbrush). Ma tot gandesc la treaba asta de ceva vreme si am vorbit cu mama mea si ea crede ca e o idee buna.

Acum, avand in vedere ca mai exista un magazin similar cu gene false credeti ca gresesc daca o sa le distribui si eu? M-am gandit chiar sa dau discounturi pentru make-up artisti ca sa-i incurajez.

Site-ul o sa ma coste ceva, sunt sigura, insa cred ca pot apela la un amic care se ocupa acum de site-ul meu actual si sa imi faca o interfata, etc., la care se adauga si costurile produselor din magazin/depozit. Site-ul din cate am vazut trebuie sa aiba cos de cumparaturi si plata online. Cred ca distribuire prin curier sau posta e cea mai buna.

Ca si clienti ma gandeam sa fac initial oferta pentru make-up artistii locali. Toti au datele de contact publice. Dar sunt si multe fete pasionate de un produs bun care cred ca ar fi incantate de pachetele de produse. Chiar ma gandeam sa fac eu seturi de culori ca sa fie mai usor de cumparat de catre oamenii fara cunostinte prea multe in domeniu.

Foto m-am gandit sa fie totul de studio. Produsul sa fie clar fotografiat, inclusiv culorile fondurilor de ten.

Sa am in permanenta pe cineva (respectiv eu pana una alta) care sa ofere raspunsuri telefonic.

Am citi la topicul cu haine ce as avea nevoie, SEO, etc., dar poate stie cineva cat costa implementarea asta google.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Apr 26 2010, 01:14 PM
Post #2


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Se face simultan cu siteul, nu se "aplica" dupa, Pink. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) Vorbeste cu amicul tau. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bia
post Apr 26 2010, 01:17 PM
Post #3


make-up artist
*******

Group: Administratori
Posts: 5,601
Joined: 11-December 06
From: Otopeni
Member No.: 819



Problema e ca inca lucreaza la site-ul meu si eu nu am vazut nimic din ce face el acolo. (IMG:style_emoticons/default/sad.gif) De-aia intrebam, in caz ca trebuie sa apelez la altcineva.

Voi ce parere aveti de toata ideea asta cu magazinul?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oana
post Apr 26 2010, 01:21 PM
Post #4


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,184
Joined: 24-October 08
From: Iasi
Member No.: 5,191



Ideea e faina, dar trebuie sa aduca profit. Daca tu crezi ca iti vor merge toate cum ai planuit" go for it, girl".
Eu iti tin pumnii si iti urez mult succes.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Apr 26 2010, 01:22 PM
Post #5


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Pink, n-am nici cea mai vaga idee pentru ca nu cunosc piata. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bia
post Apr 26 2010, 01:33 PM
Post #6


make-up artist
*******

Group: Administratori
Posts: 5,601
Joined: 11-December 06
From: Otopeni
Member No.: 819



Eu cu ideile de afaceri stau cam prost, de-asta am postat sa cer parerea.
Piata la noi nu stiu cum e exact DAR e un singur magazin care importa cateva din brandurile profi (MUFE, Mehron, Ben Nye si cam atat) si inca unul reprezentanta Kryolan. Online nu distribuie niciunul.
Cred ca as putea sa ofer niste sedinte foto la revistele online si cele pe hartie cu produsele astea profi, sa sponsorizez practic, la inceput pentru reclama. Sa creez kituri pentru saloane, etc.
Chiar imi doresc o afacere a mea care sa-mi placa. Asta cu cosmetice si tot ce tine de machiaj m-ar reprezenta, zic eu.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oana
post Apr 26 2010, 01:42 PM
Post #7


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,184
Joined: 24-October 08
From: Iasi
Member No.: 5,191



Pink, se vede ca iti place mult ceea ce faci, dar vezi si tu cat trebuie sa investesti si ce profit iti iese.
Eu nu ma pricep asa de bine in chestiile astea, dar nici nu cred ca in perioada asta cam grea e o idee buna sa te arunci intr-un domeniu pe care nu-l cunosti prea bine. Studiaza bine piata, vezi cum merg toate si apoi iei o decizie. Sunt sigura ca esti o fata descurcareata si vei face alegerea corecta (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Apr 26 2010, 02:17 PM
Post #8


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



... Atunci, daca piata e "virgina"... Go for it! (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Globetrotter
post Apr 27 2010, 01:48 PM
Post #9


Bookaholic
*******

Group: Administratori
Posts: 3,086
Joined: 25-February 09
From: Craiova
Member No.: 5,950



Super, PInk! (IMG:style_emoticons/default/clap5.gif) Eu zic ca o sa mearga, e interesant!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sylvia_31
post Apr 28 2010, 12:01 AM
Post #10


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,405
Joined: 20-December 06
Member No.: 868



Si eu te sustin, Pink (IMG:style_emoticons/default/wink.gif) , mi se pare o idee buna, mai ales prin prisma faptului ca esti pasionata de asa ceva .
Oricum, asta-i viitorul comertului, cel online.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 05:06 PM