IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

10 Pages V  « < 3 4 5 6 7 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Politica la zi
Fanny
post Apr 24 2007, 04:22 PM
Post #41


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



Parlamentul a decis astazi data referendumului: sambata, 19 mai. Culmea politicii romanesti este ca in acea data in calendar se sarbatoreste Sf Patrichie. Prin urmare, e o zi cu rezonanta.

Un lucru ingrijorator pe care l-am auzit astazi este intentia PSD de a relua incercarea de suspendare a presedintelui, in toamna acestui an, in cazul in care romanii il vor confirma pe Basescu presedinte, la referendum. (IMG:style_emoticons/default/angry.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Apr 24 2007, 05:16 PM
Post #42





Musafir






QUOTE(Fanny @ Apr 24 2007, 04:22 PM) *
Un lucru ingrijorator pe care l-am auzit astazi este intentia PSD de a relua incercarea de suspendare a presedintelui, in toamna acestui an, in cazul in care romanii il vor confirma pe Basescu presedinte, la referendum. (IMG:style_emoticons/default/angry.gif)


Cum, si asta au zis-o in gura mare? (IMG:style_emoticons/default/ohmy.gif) Adica indiferent ce zice poporul acum, las' ca tot avem noi grija sa fie cum vrea muschiul nostru? (IMG:style_emoticons/default/ohmy.gif) (IMG:style_emoticons/default/huh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Apr 24 2007, 06:18 PM
Post #43


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



nu gasesc exact stirea pe care am vazut-o azi. am gasit insa declaratia aceasta a lui Mircea Geoana, presedinte PSD, facuta ieri,.


Preşedintele PSD, Mircea Geoană, a declarat într-o conferinţă de presă, că, în cazul în care Traian Băsescu va fi reconfirmat în funcţia de şef al statului la referendum şi va încălca în continuare Constituţia, PSD ia în calcul iniţierea unei noi proceduri de suspendare.
"Întrebarea nu este dacă PSD face o nouă acţiune de suspendare. Întrebarea este dacă preşedintele României respectă Constituţia. Dacă o încalcă - procedură de suspendare", a precizat Geoană, apreciind că orice preşedinte care încalcă Constituţia va trebui amendat, sancţionat şi pus la punct politic prin această procedură constituţională.
Totodată, Mircea Geoană a spus, că, în opinia sa, Traian Băsescu nu va mai reveni la Cotroceni. "PSD merge până la capăt. După suspendarea lui Traian Băsescu, urmează demiterea sau demisia. Pentru noi, Traian Băsescu este fostul preşedinte al României, este ultimul preşedinte al perioadei de după comunism", a arătat Geoană.
Sursa> mediafax

declaratia de azi era mai dura si mai ferma. promit sa revin cu ea, mai tarziu.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Apr 24 2007, 07:21 PM
Post #44


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Frumos este insa faptul ca pe buletinele de vot o sa apara, zice-se, a treia optiune:
"Sinteti de acord cu demiterea lui Traian Basescu?"
Sint foarte curioasa sa stiu oare citi oameni de la tara, ba chiar si de la oras, stiu ce inseamna "a demite" (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif) ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bebe_maria
post Apr 25 2007, 04:46 AM
Post #45


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,856
Joined: 15-March 06
From: craiova
Member No.: 269



pai sa se adauge nota cu definitita cuvantului din DEX pt ca poate voteaza crezand ca aleg sa primeasca ceva.........
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Apr 25 2007, 07:49 AM
Post #46


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



am revenit cu stirea, in forma ei originala si cu scuzele de rigoare ca l-am confundat pe Alin Teodorescu cu Geoana

Dacă poporul nu-l demite în mai pe Băsescu, PSD începe în toamnă o altă suspendare


PSD intenţionează să reia în septembrie procedura de suspendare a lui Traian Băsescu, în cazul in care alegătorii nu vor vota, la referendumul din mai, în favoarea demiterii, a declarat, la Realitatea TV, deputatul PSD Alin Teodorescu.


'În septembrie, la reluarea activităţii Parlamentului, PSD se va uita dacă preşedintele a încălcat din nou Constituţia şi vom relua
procesul. Însă s-ar putea să avem surprize chiar acum pe 19 mai, când oamenii este posibil să se prezinte la vot şi să existe un 'da' foarte pronunţat în favoarea demiterii', a afirmat Teodorescu.
Totodată, Alin Tedorescu a dezminţit orice zvon legat de existenţa vreunei intenţii din partea partidelor care s-au coalizat împotriva preşedintelui Traian Băsescu de a iniţia o lege pentru modificarea legii referendumului, astfel încât şeful statului să poată fi demis cu cu jumătate plus unu din voturil exprimate de cei prezenţi la urne.
Teodorescu a opinat, însă, că modificarea legii referendumului trebuie să se realizeze, dar că aceasta nu va afecta votul programat în 19 mai: 'Aşteptăm decizia Curţii Constituţionale pe 3 mai, care ar putea avea un efect asupra legi referendumului, dar nu pentru referendumul din 19 mai.
Ar trebui ca legea să fie schimbată, dar după desfăşurarea acestui referendum', a afirmat deputatul PSD.
În acelaşi timp, social-democratul admite că, dacă la referendumul din 19 mai nu se vor prezenta la vot jumătate plus unu din numărul alegătorilor, atunci preşedintele îşi va relua mandatul şi va reintra în 'scandalul zilnic'.


NEWSIN, 24 aprilie
Go to the top of the page
 
+Quote Post
green
post Apr 25 2007, 08:07 AM
Post #47





Musafir






QUOTE(Diana @ Apr 19 2007, 09:39 PM) *
Nu stiu, nu am innebunit niciodata de dragul lui Base, insa dintre toti presedintii postdecembristi pe care i-am avut, Basescu a fost cel mai ok; si azi, cind am aflat de suspendare, cu toata vechea mea reticenta fata de Basescu, m-am intristat rau... (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)


Hmmm, in politica e chiar mai rau decat in sport. Toate meciurile sunt aranjate (IMG:style_emoticons/default/sad.gif) Din ce se vb in mediul de presa & related pe Base l-au debarcat rusii. Domeniul energetic e cel vizat de dumnealor iar Base fiind exponent al vestului...nu se potrivea rolului. cel mai tare si mai mare presedinte pe care l-am putea avea ar trebui sa fie in stare sa mute tara cu vreo 1000km mai spre nord-vest, sa se termine naibii odata cu influenta KGB-FSB-Ex_URSS. Cum se vede, vise si iar vise...
Nu te mai intrista, sefa, viata ramane la fel de plina de contraste si cu si fara Base. Simpatic este si poate se re-inscauneaza!
Eu asta i-as dori, daca si rusii se mai indupleca (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) )
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Apr 25 2007, 12:51 PM
Post #48


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Românii vor fi chemaţi la urne pe 19 mai, să se pronunţe asupra suspendării preşedintelui. Hotărârea a fost adoptată, marţi, de Parlamentul României. Aleşii au modificat prin vot şi Legea referendumului, adoptând un amendament potrivit căruia dacă la urne nu se prezintă jumătate plus unu dintre alegători (deci referendumul nu este valabil), atunci Parlamentul are dreptul de a hotărî ce se întâmplă în continuare.
Ar fi bine sa mergem la vot...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Apr 25 2007, 02:57 PM
Post #49


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Au suspendat si Constitutia!
O hotarare a legislativului permite coalitiei antiprezidentiale sa prelungeasca mult peste cele 30 de zile constitutionale perioada in care Basescu este suspendat.
Coalitia antiprezidentiala si-a conferit ieri dreptul de a decide in locul romanilor cine este presedin-tele Romaniei. O hotarare a par-lamentului adoptata ieri permite PSD, PNL, PRM, PC si UDMR sa prelungeasca perioada in care Traian Basescu este suspendat, iar interimar este Nicolae Vacaroiu.

Singurul lucru de care mai are nevoie este ca referendumul din 19 mai pentru demiterea lui Traian Basescu sa fie invalidat din cauza absenteismului.

Ilegalitati pe banda rulanta
Decizia excede insa prevederilor legale pentru ca aduce practic o adaugire la Legea referendumului, iar un act normativ nu poate fi modificat decat printr-o alta lege sau printr-o ordonanta a guvernului.
Aceasta ultima procedura a fost insa evitata de coalitia antiprezidentiala pentru ca risca o contestare la Curtea Constitutionala, care deja a invalidat trei modificari in acest sens ale Legii referendumului.
Solutia gasita a fost intro-ducerea prevederii in hotararea privind stabilirea datei referendumului, pentru ca hotararile parlamentului nu pot fi contestate in nicio instanta si intra in vigoare odata cu publicarea lor in Monitorul Oficial. Curtea Constitutionala nu are niciun cuvant de spus.

Referendum de aproape 18.000.000 de euro

Referendumul din 19 mai va costa statul roman in jur de 60.000.000 de lei, adica aproximativ 17.967.837 de euro. „Nu am ajuns inca la o suma finala.

Potrivit estimarilor de pana acum costurile referendumului din 19 mai vor fi cuprinse intre 50 si 60.000.000 de lei. Credem ca mai mult spre 60.000.000", ne-au declarat, ieri, surse din Ministerul Internelor si Reformei Administrative.

Cheltuielile suportate de stat includ, printre altele, tiparirea buletinelor de vot, realizarea stampilelor, amenajarea sectiilor de votare, precum si functionarea Biroului Electoral Central si a celor teritoriale.

Cert este ca referendumul va fi mai putin costisitor decat alegerile europarlamentare pentru care fusesera alocate 80.000.000 de lei, adica 24.000.000 de euro. „Buletinele de vot vor costa mai putin decat cele pentru europarlamentare si, mai mult, referendumul se va desfasura intr-o zi", au adaugat aceleasi surse. (Raluca Dan)

Tariceanu s-a dat de gol?
Premierul Calin Popescu-Tariceanu a facut luni seara, la Cotroceni, o declaratie care intareste ideea ca exista strategia de a-l tine pe Basescu suspendat cat mai mult. Primul-ministru a vorbit despre o colaborare institutionala buna „in urmatoarele luni" cu Nicolae Vacaroiu. Asta in conditiile in care, legal, interimatul lui Vacaroiu expira in 30 de zile.

Restrictii pentru radio si TV

Fara SMS-uri si mesaje de la public

Posturile de radio si televiziune nu au voie, in perioada campaniei pentru referendum, sa afiseze textele SMS-urilor trimise de telespectatori pe tema suspendarii presedintelui, sa realizeze emisiuni pe baza sondajelor sau sa difuzeze spoturi publicitare care contin mesaje politice.

Acestea sunt cateva dintre restrictiile pe care Consiliul National al Audiovizualului (CNA) le-a impus posturilor TV pe perioada referendumului. Ieri, CNA a convocat la dezbatere publica moderatori si directori de stiri, pentru „discutii lamuriotare” pe textul legii audiovizuale.

„Din punctul nostru de vedere suntem intr-o campanie electorala de opinie. Cine nu va respecta decizia va fi sanctionat”, a spus Ralu Filip, presedintele CNA. Practic, pe ecranele TV nu vor mai putea rula mesajele de la public si nici minisondajele printre telespectatori.

Forul a cerut moderatorilor sa pastreze echilibrul intre parerile pro si contra suspendarii presedintelui in cadrul emisiunilor de stiri sau de dezbateri.

„Puteti face cate emisiuni doriti, puteti invita pe cine doriti, dar la sfarsitul zilei e nevoie de o egalitate a celor doua atitudini. Daca in emisiuni se fac acuzatii de natura penala, trebuie sa dati posibilitatea celor acuzati sa-si spuna parerea”, a mai spus presedintele CNA. (Floriana Scanteie)
sursa: EvZ.ro

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Apr 27 2007, 10:49 AM
Post #50


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Ordin in PNL: toate tunurile pe Basescu!
Liberalii au decis ieri sa aiba un rol foarte activ in perioada de dinaintea referendumului pentru demiterea presedintelui.
PNL se va implica activ in campania pentru demitere a presedintelui Traian Basescu, a afirmat ieri Calin Popescu-Tariceanu la finalul sedintei conducerii liberale.

Cat mai putini oameni la vot
Un alt element care a cantarit mult in decizia liberalilor au fost „elementele grave de coruptie" care il privesc pe seful statului, a precizat liderul PNL.
El nu a vrut sa dea mai multe detalii despre faptele de coruptie pe care Traian Basescu le-ar fi savarsit, sustinand doar ca acestea au tinut primele pagini ale ziarelor. Potrivit unor surse din partid, liberalii se vor folosi, printre altele, de dosarele „Flota", „Mihaileanu" si „Luxten" pentru a-l ataca de presedintele suspendat.
Aceleasi surse sustin ca in timpul sedintei premierul le-ar fi spus colegilor sai de partid ca cel mai bine pentru PNL ar fi ca lumea sa nu se prezinte la vot pentru ca Traian Basescu sa revina la Cotroceni cu cat mai putine voturi. Astfel ca, in teritoriu, liberalii se vor mobiliza tocmai in acest sens si vor cauta sa le explice oamenilor ca buna guvernare se va putea face mai bine fara Traian Basescu.
Campania liberalilor va incepe abia miercurea viitoare si va fi coordonata de vicepresedintele Ludovic Orban, secundat de secretarul general Dan Motreanu. „Vom miza foarte mult pe comunicarea directa, de la om la om. Materialele de campanie sunt in curs de redactare", a precizat Tariceanu.
-------------
La referendumul din 19 mai, sectiile de votare din gari, autogari si aeroporturi - cu care romanii erau obisnuiti la alegerile generale sau la referendumurile organizate pentru modificarea Constitutiei - se afla la mana prefectilor.Asa a decis secretarul de stat in Ministerul Internelor si Reformei Administrative, Paul Victor Dobre (foto), cel care gestioneaza modul in care se va organiza referendumul pentru suspendarea presedintelui Traian Basescu. In acest sens, el a transmis o recomandare prefecturilor, potrivit careia romanii pot vota in gari, autogari sau aeroporturi numai daca „situatia” o va impune. „Legea prevede ca sectiile pot fi organizate si in gari sau aeroporturi. Nu le-am recomandat prefectilor sa incalce legea. Avand in vedere timpul foarte scurt si fondurile insuficiente, le-am sugerat sa organizeze sectii si in aceste locuri numai daca se va impune. (...) Nu este vorba despre limitarea unor drepturi. Daca va fi nevoie, romanii vor putea vota si in gara sau in aeroport”, a explicat ieri Dobre.





sursa: www.EvZ.ro


Go to the top of the page
 
+Quote Post

10 Pages V  « < 3 4 5 6 7 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 25th September 2024 - 06:16 AM