IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages V  « < 2 3 4 5 6 >  
Reply to this topicStart new topic
> Ceaiuri, Despre ce ceaiuri ne plac
Fanny
post Apr 20 2008, 06:46 PM
Post #31


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



Eu le pastrez in cutiutele lor si n-am avut surprize. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Laryss_A
post Apr 20 2008, 07:39 PM
Post #32


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,448
Joined: 13-January 06
From: in the middle of nowhere
Member No.: 149



Fanny, pai am voie sa le zic "pe post"? Ca mi-e sa nu se cheme reclama. Eu le insir, daca nu-i convine cuiva, sa le stearga (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)

Aia de care spuneam ca trebuie sa suni din clontopel se numeste Vasiliada si este una pe langa Universitate ( acolo-mi place ca e la rascruce de drumuri Universitatea) iar alta undeva pe Victoriei....acolo nu am intrat niciodata fiindca din masina mi s-a parut ca e mereu pustiu, fiind mai greu de accesat.
Cea de la Universitate este la etajul librariei Vasiliada si e simpatic ca mai apuci si sa frunzaresti o carte. E totul pe micut si semi-rustic la modul ca totu-i din lemn....scaunele micute, mesele sunt joase si "compartimentate" unele de altele de niste rafturi tot asa mici de inaltime de unde te poti servi cu carti, reviste. Are un aer foarte "homy"....muzica in surdina, foarte multe ceaiuri aduse in tot soiul de ceainicuri...Si o ferestruica ce da intr-o curte interioara de aproape ca uiti ca esti in bucuresti fiindca vezi un copac pe geam si nu un bloc de beton.

Apoi mai este ceainaria Rendez-vous unde in weekend e tare bine sa apuci sa faci programare pentru ca este full. Ala este un loc mai "de lume" de iesit in mai multi ( parca Edgard Quinet se numeste strada, pe langa Yellow Bar ). E drept....discrimineaza fumatorii (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif) pentru ca in zona de fumatori sunt scaune si mese obisnuite iar in cea de nefumatori sunt canapele. In afara de ceaiuri mai servesc si cate un sandwich, la alegere, deci poti si "ciuguli" un pic.

Si mai este, evident, ceainaria Carturesti, un alt loc in care gasesti destul de greu loc ( eu nu am gasit niciodata imediat cum am ajuns) . Multe ceaiuri, un platou de cookies sa te saturi, muzica uneori inspirata alte dati nu chiar. Putin cam multa lumina dupa gustul meu ....te face sa te simti "expus". Apreciez originalitatea faptului ca toate scaunele sunt unicat si ca au tot felul de expozitii in acea incapere.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Apr 20 2008, 07:55 PM
Post #33


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



(IMG:style_emoticons/default/aplauze.gif) si (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif) Multumesc!

(IMG:style_emoticons/default/estifftopic.gif) Nu-i niciun fel de reclama sa povestesti ce-ai experimentat si ti-a placut. Si la televizor e o chestie asemanatoare, daca se dau mai multe exemple, stirea isi pierde caracterul publicitar. Prin urmare, reclama e atunci cand o tii danga-langa cu aceiasi marca. (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Apr 20 2008, 08:09 PM
Post #34





Musafir






Eu imi tin majoritatea ceaiurilor in cutii de tabla speciale pentru ceai sau recipiente de platic inchise ermetic (folosesc in exclusivitate ceai varsat, nu la plic). Ceaiurile la plic ale fiica-mii le tin intr-o cutie de tabla, aia nu-i inchisa ermetica.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nimphetamin
post Apr 20 2008, 08:27 PM
Post #35


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,851
Joined: 16-March 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,359



Mai este o cioanarie f faina: La Ceainarie, chiar asa ii zice. Undeva prin Cotroceni.
Ultima data am foat acolo acum cativa ani, deci nu stiu sigur daca mai exista (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif) Oricum, era totul f frumos aranjat, f exotic si pe vremea aia in Bucuresti nu existau ceainarii.
Chiar o sa ma interesez sa vad daca mai exista si daca da, intr-o zi cu nor poate dau pe acolo (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Laryss_A
post Apr 20 2008, 08:29 PM
Post #36


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,448
Joined: 13-January 06
From: in the middle of nowhere
Member No.: 149



Ma duc sa-mi fac un ceai de papadie, gata, am pus picioru-n prag. Si ca sa nu fiu singura, il fericesc si pe al meu cu un astfel de ceai. Macar daca e rau la gust, sa ne strambam amandoi (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Eu tin ceaiurile in cutia lor de carton dar asta pentru ca asa cum am spus, nu am obicei sa beau si deci cumpar extrem de rar. daca as avea tabietul asta cred ca le-as aranja gigea prin dulapuri in tot felul de cutii speciale pentru ceai (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
scumpic
post May 5 2008, 12:33 PM
Post #37


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 997
Joined: 17-November 07
From: Bucuresti
Member No.: 2,663



Roxi am vazut ceai Darjeeling la Ki Life in Piata Amzei.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Laryss_A
post May 19 2008, 10:21 AM
Post #38


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,448
Joined: 13-January 06
From: in the middle of nowhere
Member No.: 149



M-am apucat de o zi si jumatate de cura cu ceai de papadie (desi postarea anterioara in care ziceam ca ma duc sa pun de-un ceai e din 20 aprilie (IMG:style_emoticons/default/blush.gif) ). After all, nu e chiar atat de rau la gust (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

Eu nu prea stiu care-i faza cu ceaiul ceai, ceaiul infuzie. Infuzia e mai concentarata sau cum? Ceaiul de papadie il fac asa : fierb apa , la o cana de apa pun doua lingurite de frunze si radacini si acopar cu o farfurie si las 10 min dupa care strecor si las sa se mai raceasca nitel si beau. Asta inteleg ca e infuzia. Pe de alta parte, pe internet am gasit scris ca la infuzie se pun doua lingurite de plante si rdacini la jumatate de litru de apa si se iau lingurite de-a lungul zilei, doar ceaiul se bea direct inainte de mesele principale. So....ma cam incurc cu chestiile astea. (IMG:style_emoticons/default/blink.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Jun 19 2008, 10:02 PM
Post #39


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



Ati baut vreodata ceai de la Jaf Tea? Mi-am luat de curand si mi-au placut foarte mult, mult mai mult decat altele. Au multe sortimente..Eu sunt putin dependenta de ceai verde si am incercat si simplu si cu iasomie si cu capsuni si kiwi. Cel cu iasomie e super bun! Pliculetele au si un ambalaj special, sa nu isi piarda din proprietati. Din pacate nu prea am vazut Jaf Tea in multe farmacii..
Acum in lipsa de asta mi-am luat Zen Chai (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) de la Teekane, cu ceai verde, mango si lamaie. Sa vad cum este..si cat de zen o sa devin (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)

Lary, pentru ce bei ceaiul de papadie?

This post has been edited by sweet_girl: Jun 19 2008, 10:03 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Laryss_A
post Jun 20 2008, 12:33 AM
Post #40


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,448
Joined: 13-January 06
From: in the middle of nowhere
Member No.: 149



Pai ...s-ar zice din folclor ca e detoxifiant si ar reduce in timp si celulita. Am vreo trei prietena care se jura ca au vazut celulita ducandu-se vazand cu ochii (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif) ( am inflorit eu acum putin povestea ) . Adevarul ca nu e asa de rau la gust precum credeam si la o adica mizez si pe efectul Placebo. Am facut 10 zile cura apoi pauza ceva mai mult decat zicea la "carte" si zilele astea as vrea sa ma apuc din nou inca vreo 10 zile. Nu pot sa zic ca am vazut vreun efect dar cum eu nu beau ceai de nici o culoare ma gandesc ca putin ceai in scopuri detoxifiante nu ar strica . Pe cutie daca nu ma insel, scria ca e bun si impotriva constipatiei si a circulatiei sangelui.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

6 Pages V  « < 2 3 4 5 6 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 26th April 2024 - 09:11 AM