IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Gazda buna, gazda perfecta, Cum trebuie sa fie?
kalua
post Nov 21 2007, 09:31 PM
Post #1





Musafir






Pun topicul asta aici pentru ca de obicei le punem musafiilor macar un biscuite la o cafea in fata.

La cine va simtiti bine si de ce cand sunteti musafiri? Ce nu va place la unele gazde?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Laryss_A
post Nov 22 2007, 07:09 AM
Post #2


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,448
Joined: 13-January 06
From: in the middle of nowhere
Member No.: 149



Nu-mi plac gazdele care te "indoapa" . Au acel stil de a-ti prezenta bucatele lor incat daca refuzi vreun dumicat ....pana si ultimul om de pe lume este mai bine vazut decat tine. In fine (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) , asta-i ce mi-a venit la ora asta in gand , dar detaliez mai pe seara.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Nov 22 2007, 08:24 PM
Post #3





Musafir






Mie nu-mi plac gazdele stresante. Si stresante sunt daca nu te lasa-n pace sa mananci numai ce-ti pica bine, daca se tot duc la bucatarie sa stranga pe-acolo, nu care cumva sa se adune farfurii multe murdare, daca-mi iau farfuria de sub nas imediat cum am terminat de mancat (am impresia ca vrea sa scape de mine cat mai repede), daca vor sa fie perfecte si uita ca lumea vrea sa se simta bine, nu sa dea puncte pentru cat de lustruit e parchetul sau mobila.
Pentru mine e mai importanta atmosfera decat mancarea in sine si nici mancarea mancarurilor nu poate salva o seara la o gazda stresanta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
divi2007
post Nov 22 2007, 10:26 PM
Post #4





Musafir






1. nici mie nu mi plac gazdele care vor sa faca pe gospodinele perfecte asta ma innebuneste la maxim

sa va dau un ex: merg pt prima data la o tipa, ei de cand am intrat in bucatarie la ea ( am baut un suc) a inceput sa lustruiasca aragazul, sa spele vasele era doar una, sa dea cu sprei pt muste iar la sotul ei i a spus "nu mai bea draga tuica nu vezi ca se aduna mustele in casa de la tuica" (IMG:style_emoticons/default/trozneala.gif)
cand am mers in camera s a apucat sa stranga hainele sa le puna in dulap cu noi vb bineinteles in timp ce lucra, e o pers care tot timpul se da ocupata dar ea innebuneste de plictiseala (IMG:style_emoticons/default/valea.gif)

2. nici mie nu mi plac gazdele care te indoapa dar nici alea indiferente nu mi plac

cum zicea Kalua atmosfera e mai imp pt ca nu te duci sa infuleci ca nesatulu mergi mai mult sa vb, sa glumesti

This post has been edited by divi2007: Nov 22 2007, 10:29 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Nov 23 2007, 01:20 PM
Post #5


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



ce spuneti voi e de bun simt. Tututor ne plac gazdele care se preocupa mai mult de invitati, decat de vesela murdara pe care acestia o lasa.
Dar, sincer vorbind, si mie mi se mai intampla sa mai spal farfurii sau tacamuri in timp ce vorbesc cu musafiri. (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif) Binenteles, nu fac curatenie luna de fata cu ei, dar... daca ajungem la o barfa in bucatarie, nu ma pot abtine sa las teancul de farfurii murdare sa troneze nestingherit pe bufet si in chiuveta. Cred ca spatiul mic din bucatarie e cel care-mi da senzatia ca lucrurile trebuie sa fie intr-o anumita ordine. Nu o fac in mod constient, pentru ca as vrea sa demonstrez ce harnicuta sunt, ci pentru ca asa m-am autoeducat sa fac.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Nov 23 2007, 01:33 PM
Post #6





Musafir






Fanny, atunci nu vin la tine in vizita! (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)
Am si eu o amica care asa-i invatata, sa fie totul luna si la dunga. Daca-i deranjez cat de putin fata de masa sau nu stiu ce servete puse pe-acolo imediat le indreapta. Ma streseaza enorm, n-am mai fost la ea de nu stiu cand si nici nu ma mai duc. (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif) Si stiu ca n-o face intentionat, e un reflex la ea, dar eu trebuie sa stau aproape nemiscata si numai bine nu ma simt. (IMG:style_emoticons/default/nusepoate.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Nov 23 2007, 01:56 PM
Post #7


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



hahahaha. sa stii ca totusi n-o concurez pe prietena ta de fel, kalua. La o reuniune acasa vreau sa ma simt si eu bine si cei care vin. Iar "excese" de ordine sau curatenie nu prea am decat la bucatarie, cand se aduna teancul de tacamuri murdare. Atunci simt imboldul de a face curat. Daca nu ajung sa stau acolo cu fumatorii, problema dispare.
De Craciun o sa organizez o mini-petrecere si o sa fiu mai atenta la reactiile mele. Pana atunci sper sa mai citesc aici despre do's and donts. (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
roxanica10
post Nov 23 2007, 01:57 PM
Post #8





Musafir






Kalua, sunt sigura ca amica ta n-o face intentionat. Sunt oameni care-s foarte stresati de curatenie. Si eu eram cam disperata inainte, nu ma simteam bine daca venea cineva in vizita pe la mine si nu era totul perfect; fara sa vreau ma apucam sa aranjez anumite lucruri care ma deranjau vizual. Acum, nu prea mai fac asa, incerc sa fiu relaxata; dar am o prietena, care atunci cand vine la mine, uita sa mai plece si n-am nici o taina in a face curatenie in prezenta ei. Ca gazda, imi place sa-mi intampin invitatii cu tot felul de chestii de rontait, sucuri etc. Tot timpul am ceva in casa pentru astfel de vizite.
Merg cu placere in vizita la nasi. Sunt f ospitalieri si tot timpul intind o masa mare si incep cu aperitivul...si termina cu desertul. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Nov 23 2007, 02:06 PM
Post #9





Musafir






A! Si mie nu-mi plac nici cei prea preocupati de musafiri, de-aia care te intreaba la 5 minute daca nu mai vrei olecutica de vin sau de paine sau de nu stiu ce. O gazda buna are ochii si pe pahare/farfurii si stie cand sa puna intrebari dintr-astea sau sa mai aduca paine, sa umple paharele etc.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
albinuza
post Nov 23 2007, 02:15 PM
Post #10


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 7,935
Joined: 9-December 05
From: Bra, Italia
Member No.: 56



asta vroiam sa zic si eu Kalua!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 24th May 2024 - 07:04 AM