IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topic
> Patimile Lui Hristos, The Passion of the Christ - pareri
Diana.
post Apr 18 2006, 10:07 AM
Post #1


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



ProTv va difuza filmul The Passion of the Christ in seara de Inviere. Ati vazut filmul? V-a placut ?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Szimcsi
post Apr 18 2006, 10:27 AM
Post #2


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 8,980
Joined: 12-January 06
From: Six feet from the edge
Member No.: 146



L-am vazut. Trebuie sa spun ca m-a socat. (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/ohmy.gif) Atat de violente au fost scenele incat parca am fost usurata cand l-au rastignit in final si nu il mai chinuiau. (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/sad.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
catalina77
post Apr 18 2006, 10:36 AM
Post #3


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,498
Joined: 9-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 54



Da, l-am vazut in anul in care a aparut,este un film cutremurator...mi-a dat viata peste cap timp de o saptamana...nu puteam sa-mi scot din minte imaginile acelea terifiante unde este schingiut....la fel si imaginile cu Maia unde isi lipeste tamplele de pamant sa-l asculte, cele ale cu drumul catre Golgota si mai ales crucificarea......Si acum cand scriu mi se face pielea ca de gaina...
Un film nemaipomenit...din cate am inteles este un film care respecta intru totul desfasurarea faptelor...acesta este probabil motivul pentru care a starnit atatea discutii in randul celor ce sunt acuzati direct.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
carrie30
post Apr 18 2006, 10:53 AM
Post #4


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,328
Joined: 7-December 05
From: Constanta
Member No.: 2



L-am vazut, interesant.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tits_herbert
post Apr 18 2006, 11:43 AM
Post #5


---
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,601
Joined: 8-December 05
Member No.: 28



Si eu. Mi-a placut ca nu era facut in engleza.
Urmeaza tot sub regia Mel, coada de purcel Gibson, Despre mayasi, sau Sfarsitul lumii according to the mayan ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Alexa
post Apr 18 2006, 11:45 AM
Post #6


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 190
Joined: 18-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 115



L-am vazut chiar inainte de a aparea la noi pe ecrane, l-am primit pe un cd piratat evident. Filmul a fost atit de bine regizat, incit parca tot ce am vazut acolo, era pe viu. Nu-mi pot imagina atita cruzime si recunosc ca unele imagini au fost prea puternice pentru mine, astfel ca de multe ori, am intors capul. (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/sad.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ioannaraluka
post Apr 18 2006, 02:42 PM
Post #7


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,334
Joined: 13-December 05
From: D Street
Member No.: 96



Eu il am pe cd de 3 ani si inca nu m-am uitat, dar e programat pentru Vinerea Mare...sper sa fi meritat asteptarea.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Laryss_A
post Apr 27 2006, 10:27 PM
Post #8


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,448
Joined: 13-January 06
From: in the middle of nowhere
Member No.: 149



cum ti s-a parut ioanna? l-ai vazut/ eu l-am vazut cand a fost la noi in cinema-uri si mi s-a parut foarte crud ...simteam cum urlu in gand " nu mai dati nu mai dati ajunge!" (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/sad.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ioannaraluka
post Apr 28 2006, 07:57 AM
Post #9


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,334
Joined: 13-December 05
From: D Street
Member No.: 96



Sincer?
Sper sa nu ma intelegeti gresit, dar dupa ce am vazut filmul am ramas impresionata de cu totul alte amanunte, cum ar fi faptul ca Maia Morgestern pare sa "imbatraneasca" pe masura ce se deruleaza actiunea filmului, mai putin de partea cruda, ii banuiam pe soldati de o "imaginatie" mult mai bogata in ceea ce priveste tortura. Ma asteptam probabil la ceva cu mai mult impact emotional si mai putin vizual, daca pot sa spun asa (cateodata doare mai tare ceea ce doar se sugereaza, decat actiunea propriu-zisa).
Asta poate sa fie si o reactie la faptul ca nu l-am vazut la vremea cand a aparut, in 3 ani am auzit atatea incat mi-am creat o imagine mult deformata a ceea ce era de fapt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dore
post May 13 2006, 03:41 PM
Post #10


Explorator
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,677
Joined: 10-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 78



Am vazut si tot revazul filmul, in speranta ca voi reusi sa vad toate scenele, insa eforturile mele au ramas fara succes: cruzimea unor pasaje a fost de nesuportat, de fiecare data.
Cu toate astea, realismul manierei de prezentare este de admirat, asta fara sa accentuez neaparat cat de mult mi-a placut faptul ca sunt folosite graiuri vechi (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/indragostita.gif) aramaica este o veche si infinita pasiunea de-a mea, latina asemeni ...
In linii mari este cea mai buna ecranizare de pana acum. Cu tot respectul pentru Zefirelli, sper ca aceasta ultima varianta sa aiba o continuare in viitorul apropiat - personal, nu duc dorul atmosferei serafice din vechea ecranizare.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 18th April 2024 - 08:04 PM