IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

11 Pages V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Cum scapam de pete, Modalitati de indepartare de pe haine, obiecte, mobila, incaltaminte,
kalua
post Sep 30 2006, 02:33 PM
Post #21





Musafir






Am citit asa: se face o solutie din 15g acid citric (de la farmacie) la 1l apa si se inmoaie haina 45 minute in ea. Apoi se spala in masina de spalat.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
astronomical
post May 9 2007, 02:02 PM
Post #22


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 2
Joined: 9-May 07
Member No.: 1,621



Mi s-a curs ceva pe un tricou alb si nu stiu cum sa scot petele acela.am incercat cu vanish si clor si au iesit in mare dar nu de tot.va rog din suflet ajutati-ma.e tricoul meu preferat
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post May 9 2007, 02:10 PM
Post #23





Musafir






astronomical, (IMG:style_emoticons/default/welcome.gif) pe elady!

Trebuie neaparat sa ne spui exact cu ce ti-ai patat tricoul ca sa te putem ajuta. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
asgaard
post May 9 2007, 02:37 PM
Post #24


Obsedat
****

Group: Obsedat
Posts: 414
Joined: 1-November 06
Member No.: 670



astronomical, scuze ca ma bag peste topicul tau (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) mi-am amintit ca am si eu o problema cu petele. stiti petele galbui care apar pe lucrurile albe care au stat mult timp in dulap... nu stiu de la ce exact, eu m-am gandit ca o fi fumul de tigara care a intrat in dulapul de haine (IMG:style_emoticons/default/sad.gif) e vorba de camasi sau ii din panza subtire de bumbac sau panza topita. cert e ca am incercat cu toate solutiile de scos pete si de inalbit (unde se putea) de pe piata si nimic. stie cineva o solutie ? dau o bere... sau mai multe (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
astronomical
post May 9 2007, 03:38 PM
Post #25


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 2
Joined: 9-May 07
Member No.: 1,621



Am dus tricoul la spalat si knd l-am scos era patat.alt articol de imbracaminte s-a curs pe el..si tricoul meu e roz.nu in totalitate...vreau sa spun k e alb..are doar ceva desenat pe piept care-i colorat.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post May 9 2007, 08:55 PM
Post #26





Musafir






@astronomical: in primul rand te rog sa nu mai folosesti "k" si alte prescurtari de genul asta (este interzis pe acest forum prin regulament (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) ).
Daca tricoul este alb incearca cu clor diluat pus numai pe petele respective.

@asgaard: eu le scot fara probleme cu Ariel pentru rufe albe (am avut si o intamplare nostima, la curatatorie mi-au zis ca petele astea nu ies, m-am dus la curatatoria cea mai cu mot din München si mi-au zis si acolo ca nu ies, ca de vopsit nu pot vopsi pentru ca pe petele astea nu va prinde culoarea. Si atunci m-am infuriat si-am pus hainele in masina de spalat cu Ariel. Si mi-au iesit ca noi. (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) ). Dar daca ai dat deja cu nu stiu ce solutii de pete pe ele si n-au iesit, nu stiu cate sanse de reusita mai ai. (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
asgaard
post May 10 2007, 10:48 AM
Post #27


Obsedat
****

Group: Obsedat
Posts: 414
Joined: 1-November 06
Member No.: 670



multumesc, Kalua (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif) sa ma uit si eu dupa Ariel-ul asta, ca nu stiu daca se gaseste si la noi. ce n-am incercat, si nu prea am curaj, inalbitori si produse super-agresive gen Ace, oare le distrug de tot ? (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post May 10 2007, 11:08 AM
Post #28





Musafir






Ace de aici e si pentru lucruri fine (matase, viscoza), deci foarte agresiv ma gandesc ca nu este.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post May 10 2007, 11:33 AM
Post #29


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Ace-ul are clor si clorul ingalbeneste lucrurile sintetice. Inclusiv perdelele le face in timp alb-gri-galben murdar...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
asgaard
post May 10 2007, 11:50 AM
Post #30


Obsedat
****

Group: Obsedat
Posts: 414
Joined: 1-November 06
Member No.: 670



ale mele nu sunt sintetice... si sunt deja galbene, oare ce efect ar putea sa aiba asupra lor ? (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) cele care aveau si ceva sintetic prin ele nu s-au ingalbenit
Go to the top of the page
 
+Quote Post

11 Pages V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 08:11 PM