IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Mistere... la minut!, - joc de perspicacitate -
Szimcsi
post Aug 7 2009, 08:38 AM
Post #11


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 8,980
Joined: 12-January 06
From: Six feet from the edge
Member No.: 146



Eu zic ca juniorul cel mic a scris-o. La intrebarea referitoare la bani, el spune: "Intr-adevar. Doar daca nu cumva am fost pacalit – este si asta o posibilitate; era foarte vicleana - Contesa de Covasna, cum sa spun, nu avea niciun ban."

Adica,spune ca a fost pacalit, comtesa fiind foarte vicleana. Banuiesc ca se inatamplase ceva intre ei, poate in copilarie, pentru ca el face o referire la sanatatea lui la un moment dat.

Sunt pe-aproape? (IMG:style_emoticons/default/nesigur.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Aug 7 2009, 08:41 AM
Post #12


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



(IMG:style_emoticons/default/hideingbhindcurtian.gif) Vreau o motivatie mai buna!

O argumentatie, vreau sa zic! (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif)

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Aug 7 2009, 08:48 AM
Post #13


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



"Da. Sunt tata si fiu. Sunt in viata trei Alfred-Louis St Plouffe: seniorul, juniorul si Alfred-Louis St Plouffe al Treilea, numai ca acesta din urma isi spune tot Junior
Prin urmare exista doi Juniori si ambii revendica scrisoarea semnata Alfred-Louis St Plouffe Junior".

Eu nu inteleg ceva. Seniorul e tatal, juniorul fiul, acest al Treilea cine este? (IMG:style_emoticons/default/nesigur.gif) Sau cum e corect de fapt?
E ceva ciudat aici.

This post has been edited by Cindy: Aug 7 2009, 08:49 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Szimcsi
post Aug 7 2009, 08:51 AM
Post #14


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 8,980
Joined: 12-January 06
From: Six feet from the edge
Member No.: 146



Hmmm, amandoi fac referire la ceva ce se intamplase in tinerete. Ceva ce dusese la disparitia averii familiei si o ucisese pe mama, respectiv bunica. Dar la un moment dat in scrisoare se spune: "In absenta sa, am pus substanta mentionata mai sus in medicamentul pe care il lua de trei ori pe zi. " Asta o putea spune numai cineva care o cunoastea de aproape, care ii stia tabieturile, care traia foarte aproape de ea. Iar fiul se da de gol cand spune: "doar daca nu am fost pacalit, contesa era foarte vicleana". Nu ar fi putut fi pacalit decat daca i-ar fi fost apropiat contesei. E singurul dintre cei doi care face referire la o relatie cu contesa.

Nu stiu daca am fost clara in exprimare (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Aug 7 2009, 08:51 AM
Post #15


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



seniorul e bunicul, juniorul e tatal si al treilea e fiul, dar i se spune tot junior. E ca si cum Stefan banica junior si-ar numi fiul ca pe el. ar fi senior, junior si al III_lea (IMG:style_emoticons/default/morderis.gif)
Apropo, cum il cheama pe fiul lui Banica jr?

Inteleg ce vrei sa spui Szi, dar nu e vorba de relatia apropiata dintre St Pouffe si victima. Politistii s-au legat de alte amanunte, in identificarea adevaratului criminal al Contesei.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Szimcsi
post Aug 7 2009, 08:56 AM
Post #16


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 8,980
Joined: 12-January 06
From: Six feet from the edge
Member No.: 146



Mai m-am gandit la ceva

Ceea ce facuse contesa in tinerete dusese nu doar la disparitia averii, ci si a familiei. Banuiesc ca il sedusese pe Senior. Poate traiau impreuna acum, cu totii. (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif)

Apai, daca nu e vorba de relatia dintre ei, trebuie sa gandesc din alta perspectiva. Fanny, ce mi-ai facut? (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) Cine mai munceste azi?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Aug 7 2009, 08:58 AM
Post #17


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



(IMG:style_emoticons/default/morderis.gif) Szi, esti criminala! contesa era o muratura, nu o seducatoare. (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)

Hai ca intre timp am aflat ca pe fiul lui Banica jr il cheama Radu Stefan. (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Aug 7 2009, 08:58 AM
Post #18


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



(IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) Ah, am inteles.
Si cu bunicul ce s-a intamplat?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Aug 7 2009, 09:01 AM
Post #19


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



Bunicu' statea in baston si isi vedea de batranetile lui. (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif) Important este ca exista o scrisoare si doua marturii. Intre aceste elemente exista legatura. Nu intre ce facea bunicu sa contesa prin tineretile lor.
Nah, aproape ca v-am pus cazul pe tava. Dar era musai ca altfel riscam sa mor de ras din cauza voastra.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Szimcsi
post Aug 7 2009, 09:08 AM
Post #20


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 8,980
Joined: 12-January 06
From: Six feet from the edge
Member No.: 146



Mah, eu nu sunt politist, sunt scenarist. Daca vreti, va fac intreaga poveste a contesei si a clanului St Plouffe (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Pages V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 01:50 PM