IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Ritual de infrumusetare/scheme de tratament
angelito
post Feb 12 2006, 01:35 AM
Post #1


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 629
Joined: 11-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 82



Reiau topicul acesta, in care sa scriem toate ce produse folosim, atat pentru ten cat si pentru corp, ce scheme de tratament/ingrijire, in fiecare zi (dimineata/seara), saptamana, luna, cum vrei voi, tratamente speciale daca e cazul, produse de machiaj, parfumuri, tot ce va trece prin minte. Va rog sa mentionati si tipul de ten/par  ;).

Incep eu  :sexylady: :

Mai intai, am tenul gras in zona T, deshidratat in obraji, si toata pielea e foarte sensibila si se deshidrateaza foarte usor. Aaaa, uitasem de tendinta acneica - asta ca sa vedeti ca se poate sa le ai pe toate :frustraree:  :'( (fac si versuri de necaz  :-X)!! Parul este mixt (mai gras la radacina si mai uscat la varfuri), si scalpul tot sensibil (grrrrrr).

Seara:
- demachiat cu Sensibio H2O, Bioderma
- crema pentru conturul ochilor - Lancome Primordiale Yeux (sau ceva de genul)
- pe imperfectiuni, daca e cazul - Brevoxyl (cateodata Zineryt)
- crema hidratanta - Sebium Creme, Bioderma
- cateodata mai folosesc si crema de galbenele, pe obraji
- balsam de buze cu propolis de la Bottega Verde

Dimineata:
- nu ma demachiez, eventual apa termala sau apa de flori (portocale sau trandafiri)
- crema pentru conturul ochilor
- crema hidratanta Sebium pe obraji
- balsamul de buze cu propolis

Asta in fiecare zi. O data pe saptamana ma spal pe fata cu sapunul Fresh Farmacy de la Lush si imi fac un gomaj lejer.

Asta in ceea ce priveste tenul. Pentru corp folosesc un gel de curatare fara sapun - e de fapt pentru zona intima, dar il folosesc pentru tot corpul (Lactacyd Femina), laptele Nutrisoft de la L'Oreal/Dove/unt de corp Freeman's sau Body Shop. Dar cred ca ma voi reprofila pe ceva mai puternic - cum ar fi gama Atoderm de la Bioderma sau Trixera de la Avene.

Pentru par folosesc sampon Nivea pentru volum, Node DS de la Bioderma (impotriva dermatitei seboreice), si balsamul pentru volum de la Foltene (leave-in) - imi place ca nu mai mi se electrizeaza parul daca-l folosesc.

Iar in ceea ce priveste machiajul, folosesc un corector Rimmel, fond de ten Max Factor numai pe imperfectiuni, si glossuri Body Shop, Dior, YSL, si foarte rar rimel (Lancome). Mai am si fondul de ten pudra de la Max Factor pe care il folosesc la vreo ocazie mai speciala.

Tratamente speciale: intern, Sotret (isotretinoin), vitamina C, vitamina E, vitamina B6, Spironolactona si hepatoprotectoare. Iar extern, dupa epilat folosesc balsamul Elmiplant si crema Locoid (contine corticosteroizi, deci atentie).

In rest, nu stiu daca am uitat ceva... acum caut o pasta de dinti ok, parca nici Sensodyne nu prea mai imi place, iar ata dentara Sensodyne nu-mi place pentru ca e prea groasa, o preferam pe cea de la Oral-B.

Cam atat, deocamdata. Daca mai imi amintesc ceva, va mai spun. Pana atunci, astept raspunsurile voastre  :-*!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicutzaB
post Feb 13 2006, 01:36 PM
Post #2


Incurabil
*****

Group: Incurabil
Posts: 1,440
Joined: 2-February 06
Member No.: 176



imi place rau subiectul asta!!!  :D

FATA
seara:
- demachiant Sensibio H2O/Bioderma;
- crema pt ochi - Immortele Eye Balm/L'Occitane (nu sunt multumita, o sa o schimb cu Eye Contour Gel/Clarins)
Var I - crema de fata - Dramatically Different Moisturizing Gel/Clinique + Retin-A (cam 4 seri/sapt)
Var II - crema Vaseline/Unilever (2 seri/sapt cand imi simt fata ca nu mai suporta Retin-A)
- balsam de buze MAC sau Vaseline

dimineata:
- demachiant Sensibio H20/Bioderma
- crema de fata - Dramatically Different Moisturizing Gel/Clinique  sau Sebium Creme/Bioderma

Saptamanal masca cu aspirina si Beauty Flash Balm/Clarins

CORP
in general sapun pentru copii (J&J, Sanosan,Nivea sau Penaten) sau Rock Star/Lush
pt hidratare: ulei pt copii, ulei solid Soft Coeur/Lush, crema de corp Burjois (cu sclipici ;))
folosesc la greu bilele efervescente pt baie de la Lush (preferate: Butterball si Softy). cel putin o data/sapt. dupa ce imi fac un gomaj cu Exfotonic/L'Oreal (in continuare cel mai bine vandut exfoliant pt corp) ma ung pe tot corpul cu ulei de masline si stau in apa fierbinte cam 15 minute dupa care ies fara sa ma clatesc.
cateodata autobronzant Clarins (lapte pt corp si Liquid Bronze pt fata)

PAR
sampon solid Iresistible Bliss/Lush + balsam Veganese/Lush
fixativ L'Oreal profesional

MACHIAJ
fdt Studio Fix/MAC sau Sensual Clone/Helena Rubinstein
rimel Generous Mascara/Helena Rubinstein acum (usually Volume Extravagant)
ruj/gloss: multe!!!  :D (MAC, HR, Clinique, Chanel, L'Oreal, Burjois)
balsam buze: MAC
farduri pleoape: Estee Lauder, Clinique, HR
dermatografe: MAC, Clinique
blush: Clinique, HR
pudra bronzanta: MAC

PARFUMURI pe care le folosesc in momentul asta:
Flower Bomb/Viktor&Rolf
Wish/Chopard
Envy Me/Gucci

ma mai gandesc ...  :-*


mi-am mai amintit ... deh, sunt batrana deja!!!  :P
camd ma dau cu rimel prefer sa folosesc un demachiant special pt ochi, acum am Clarins dar preferatul este Lancome Bi-Facil.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alessia81
post Feb 13 2006, 04:19 PM
Post #3





Musafir






wow, misto subiect...hai sa impartasesc si eu ritualul de infrumusetare pentru ten normal/uscat:

dimineata:
bioderma sensibio h2o pentru demachiere
bioderma sensibio crema pentru hidratare
roc retin ox multi correction pentru ochi
acum mai nou am primit inca un produs pentru ochi, de la lush, enchanted eye, il voi folosi dupa ce se termina roc-ul

seara:
bioderma sensibio h2o pentru demachiere
aevne istheal pentru ten uscat pentru hidratare

dus:
burjois gomme moi, o data pe saptamana
palmolive gel de dus cu shea butter
sonic death monkey de la lush, cu ciocolata - o nebunieeeee

par:
i love juicy/lush - sampon
american cream/lush - balsam
alternativ cu klorane sampon si balsam cu chinina pentru caderea parului

crema corp/maini:
atoderm/bioderma
dream cream/lush
nivea q10 pentru maini

machiaj:
l'oreal translucide cu vitamina C -  fond de ten
l'oreal lash architect - mascara
creion de ochi de la revlon
ceva ruj lichid de la l'oreal, glam shine cred ca se numeste


monicutzaB, referitor la bilele efervescente de la lush, spune-mi te rog daca pentru o baie se foloseste o singura bila? sau se imparte in mai multe bucatzele.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicutzaB
post Feb 13 2006, 04:32 PM
Post #4


Incurabil
*****

Group: Incurabil
Posts: 1,440
Joined: 2-February 06
Member No.: 176



alessia, da, din pacate trebuie sa folosesti toata bila. in schimb spumantul solid eu il mai tai in 2-3 bucati.  ;)
si eu vroiam sa te intreb ceva: ti se ingrasa parul mai greu de l ai love juicy?
merci si  :-*
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cipriana
post Feb 13 2006, 04:47 PM
Post #5


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 1
Joined: 13-February 06
Member No.: 216



Eu am un ten mixt spre uscat.
Dimineata:
demachiant ochi Galenic OPUR 2 in 1 (eu il folosesc doar pentru ochi)
demachiant fata Gel spumant Avene  sau apa termala Avene sau Lotiune albastrele Biostase
contur ochi (Gerovital sau Avene sau Nivea sau Academie)
crema de zi- Gel crema activ de la Biostase sau Superefense de la Clinique

Seara:
in loc de crema de zi folosesc o crema de noapte de la Elmiplant sau de la Avon Anew Retroactive

Saptaminal - masca hidratanta sau masca relaxanta tonica de la Elmiplant sau Avene, sau masca cu namoluri marine de la Biostase, dupa exfoliere cu Clinique sau Vichy

Machiaj:
ftd- Dior ultra mat sau Givenchy sau Max Factor
rimel ultimeyes de la Dior
farduri de la Dior, Maybelline, Avon, L'Oreal
rujuri/ glossuri de la Dior, Rimmel, L'Oreal

Nu folosesc pudra nici fard de obraz.

Parfumuri: Sicily D&G, Addict - Dior, Hypnose - Lancome sau Sport de la Jil Sander ori Cerrutti Image.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angelito
post Feb 13 2006, 09:01 PM
Post #6


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 629
Joined: 11-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 82



Vad ca multe fete folosesc Sensibio H20, intr-adevar e un produs foarte bun, eu sunt fana de vreo 4 ani, cred  :aplauze:!

Uitasem sa spun ca folosesc Bulgari pour femme (cel clasic), e parfumul meu preferat si mi-e greu sa-l schimb, pentru ca sunt foarte pretentioasa cu mirosurile (adica suport putine, si ma iau durerile de cap de la majoritatea parfumurilor). Mai am un parfum preferat, de fapt imi place cel mai mult, se numeste Ame toscane, dar cum nu se gaseste decat in Franta si numai in anumite locuri, nu mai am de unde sa-l procur...  :'( Si uitasem sa va mai spun ca pentru corp folosesc gomajul cu zahar - amestesc zahar cu gelul de dus si am o piele de bebe dupa  :sexylady:!

Si, fetelor, vroiam sa va rog sa-mi recomandati o crema de corp cat mai hidratanta, pana acum eram multumita de Nutrisoft (mai imi placea si sprayul hidratant de la Nivea), dar din cauza Sotretului mi se usuca/irita pielea de pe corp (mai ales pe brate si pe spate) si as vrea ceva fff hidratant si calmant.

Monicutza, cum e uleiul de masline? Am si eu in casa unul "extra virgin", dar ma gandesc ca poate raman prea uleioasa daca-l folosesc pe piele, sau poate miroase ciudat... Ai vreo marca preferata?

Cipriana, sunt bune mastile de la Elmiplant? Ma tot bate gandul sa incerc o masca hidratanta/calmanta, si sondez piata...  ;)

Va  :-*!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alessia81
post Feb 14 2006, 08:21 AM
Post #7





Musafir






QUOTE
alessia, da, din pacate trebuie sa folosesti toata bila. in schimb spumantul solid eu il mai tai in 2-3 bucati.  ;)
si eu vroiam sa te intreb ceva: ti se ingrasa parul mai greu de l ai love juicy?
merci si  :-*


moni, sa stii ca nu are nici un efect asupra parului gras, nu vad nici o ameliorare. l-am primit cadou, prietenului meu i-a placut aroma de citrice. sincer, eu detectez un miros de detergent in el, de asemenea, nu-l pot folosi fara balsam pentru ca-mi incurca parul. una peste alta, nu este un sampon deosebit, insa in combinatie cu american cream (the best conditioner ever) merge.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicutzaB
post Feb 14 2006, 11:04 AM
Post #8


Incurabil
*****

Group: Incurabil
Posts: 1,440
Joined: 2-February 06
Member No.: 176



angelito, folosesc orice ulei de masline am in casa, de obicei extra virgin ce-i drept. daca te dai pe corp si nu stai in apa, miroase, dar daca stai in apa mirosul este foarte, foarte vag si nu deranjant. tot din cauza statului in apa nu ramane nici pielea foarte grasa.
parerea mea e ca ar trebui, daca iti place sa stai in cada, sa faci de vreo 2 ori pe saptamana baie in care sa pui un saculet de tarate, lapte, miere si binenteles sa te ungi cu ulei de masline.
ca si creme de corp preferatele mele iarna sunt uleiurile solide de masaj de la Lush (incearca Therapy sau/si Soft Coeur); o sa vezi ca si ingredientele sunt super OK. foarte bune in cazul tau cred ca sunt si uleiurile pentru bebelusi si unturile de corp de la Beauty Shop. eu vreau sa incerc next Dream Cream de la Lush, s-ar putea sa-ti placa si tie ingredientele si poate ne spune alessia daca e multumita de ea!  ;)  sper sa-ti fie de ajutor ce ti-am scris!  :-*

alessia, merci mult de raspuns. m-ai convins sa nu incerc i love juicy. plus ca sunt si foarte multumita de samponul asta solid pe care il folosesc. in schimb sigur o sa incerc american cream.  :-*
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alessia81
post Feb 14 2006, 02:14 PM
Post #9





Musafir






da, dream cream imi place, miroase a lavanda si alte ierburi, se simte clar ca e un cocktail de plante acolo. hidrateaza excelent si nu ramane un film gras. prietenului meu nu-i place mirosul, spune ca e prea puternic, pe mine chiar nu ma deranjeaza. ambalajul lasa de dorit, ca la majoritatea produselor lush, e din ... carton.  :o
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angelito
post Feb 15 2006, 03:20 PM
Post #10


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 629
Joined: 11-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 82



Multumesc de recomandari, fetelor  :-*! Adaug pe lista de shopping si uleiurile solide de la Lush si gama Atoderm, de la Bioderma (lista devine kilometrica  :fluierat: ...).
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Pages V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 12:34 PM