IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> La ce piese de teatru ati mai fost?
scufita
post Dec 20 2005, 01:03 PM
Post #1


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 36
Joined: 10-December 05
Member No.: 79



Am vazut de curand Triumful dragostei, la TNB si a fost de mare exceptie. Mi nu nat! Ce altceva mai merita vazut?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kary_pink
post Aug 18 2006, 09:47 PM
Post #2





Musafir






Festivalul Dramaturgiei Romanesti, la Timisoara intre 16-24 septembrie

Intre 16 si 24 septembrie, Timisoara va fi gazda Festivalului Dramaturgiei Romanesti, care se desfasoara anul acesta sub motto-ul “Teatrul de maine pentru spectatorul de azi”. “Este timpul ca dramaturgia romaneasca sa se uite spre viitor. Teatrul romanesc nu trebuie sa ramana conservator. Unul dintre principiile Festivalului este ca publicul sa nu se plictiseasca, trebuie ca ceva din ceea ce s-a intamplat in teatru sa ramana in inima lor, nu doar sa bifeze o activitate casnica.
Organizatorii festivalului sunt Teatrul National “Mihai Eminescu” Timisoara, Ministerul Culturii si Cultelor, Consiliul Local Timisoara, Consiliul Judetean Timis, Administratia Fondului Cultural National si AICT-Sectia romana, alaturi de coordonatorii festivalului: Maria-Adriana Hausvater (directorul festivalului), Cristina Modreanu (selectioner unic al festivalului).
Anul acesta, festivalul va fi compus din patru sectiuni: sectiunea principala-spectacole pe texte de autori romani, prezentate de teatre sau companii profesioniste, sectiunea avangarda-spectacole de teatru independent, anul francofoniei-work-shop-uri, editare de carte, spectacole-lectura, concerte, si sectiunea spectacolelor de amator. Printre evenimentele care vor marca festivalul , organizatorii au amintit de premiera mondiala a spectacolului Athenee Palace, dramatizare de Alexander Hausvater si Robert Serban, dupa romanul omonim al lui R.G., si concertele sustinute de artisti consacrati: Savina Yannatou din Grecia, Eva din Franta si binecunoscutul Ovidiu Lipan }andarica.

sursa: infotim

selectia finala
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pescarush
post Oct 18 2006, 01:52 AM
Post #3





Musafir






ce dor imi e de teatru!
ultima data am fost la teatru acum aproape 9 ani. am stat atunci 6 saptamani in Bucuresti si nu cred sa fi pierdut vreo piesa care se juca in perioada aceea.
week-endul urmator am o iesire intre fete si mergem si la teatru, sambata seara, in Toronto.
va fi piesa "Sosesc deseara" de T. Musatescu.
habar n-am cine joaca, ce conteaza, important este ca merg la teatru (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/laugh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Laryss_A
post Mar 2 2008, 09:33 AM
Post #4


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,448
Joined: 13-January 06
From: in the middle of nowhere
Member No.: 149



Vad ca pe topicul asta s-a pus praful (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)

Am fost la TNB la Inima de caine. A jucat si Rebenciuc in piesa asta. Mi-a placut foarte mult , ingenioasa punere in scena.

As vrea sa ajung si la Idolul si Ion Anapoda, am vazut afisul si e cu Dan Puric.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Mar 2 2008, 11:59 AM
Post #5


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



Am schimbat titlul topicului, ca sa le indemn pe cele pasionate de teatru sa-si impartaseasca opiniile despre piesele pe care le-au vazut sau intentioneaza sa le vizioneze. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Laryss_A
post Mar 2 2008, 12:42 PM
Post #6


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,448
Joined: 13-January 06
From: in the middle of nowhere
Member No.: 149



(IMG:style_emoticons/default/pupaceala.gif) Multam, Fanny. Ma gandeam ca poate ar fi potrivit sa se numeasca " La ce piese de teatru ati mai fost?" sa fie un fel de "omolog" al topicului "Ce filme ati mai vazut?", dar pe partea de teatru. Cum crezi (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) . E bine si asa.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
roxanica10
post Mar 2 2008, 07:43 PM
Post #7





Musafir






Am vazut 'Straini in noapte' cu Piersic si Emilia Popescu.
Vreau sa mai vad Revizorul la Comedie si Ce pacat ca-i cu..va la Bulandra. Ambele spectacole se joaca cu casa inchisa, asa ca-i mai greu sa fac rost de bilete, dar sper sa reusesc in cele din urma.

This post has been edited by roxanica10: Mar 2 2008, 07:43 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nimphetamin
post Mar 15 2008, 09:19 AM
Post #8


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,851
Joined: 16-March 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,359



Am fost aseara la o piesa de teatru supertare: Sado Maso Blue Bar, la Teatrul Foarte Mic. Este un spectacol excelent, care iti cere o participare totala la jocul de exceptie al actorilor.
Doi tineri, fosti colegi de liceu, se reintalnesc dupa o vreme (~ 2ani). Unul dintre ei intrase la facultatea de actorie, dar fusese exmatriculat, iar celalt facuse 2 ani inchisoare pentru conducere sub inflenta alcoolului. Pe masura ce timpul trece intelegem ca Ma (asa il cheama) facuse un accident cu masina in care, intentionat isi ucisese tatal.

Cei doi sunt doi ratati, unul din cauza puscariei, celalt din cauza.... ei bine din nici o cauza aparenta. Poate vroia mai mult decat putea. Pentru a se realiza isi dau seama ca au nevoie de bani. Se hotarasc sa deschida un bar de sado-maso. Pentru asta, din banii care i-au ramas lui Ma dupa ce a vandut usa Audi-ului (singura parte intreaga ramasa dupa accident) cumpara papusi gomflabile pe care le agata peste tot. Si ca "scule" au tot felul de cutite, ciocanase din bucatasire denumite poetic "paletica buci imbujorate, cutitul sfarcul timid"...Drept prim client il cheama pe Pila, fost coleg de celula si "prieten" cu Ma, violator.

Cei doi actori joaca rand pe rand diverse "masti": politistul care il interogheaza pe Ma dupa accident (faza geniala cu balonzaid lung, palarie, palme date inculpatului, ars cu tigara, etc...), Ma si cu Pila (viata de celula....) Ma si cu directoare liceului care il medita la fizica, Ma si cu tatal lui inainte de accident la bere si apo in masina. Toate aceste scene sunt sugerate excelent de cei doi actori pe o scena goala, doua fotolii, un aspirator si un casetofon.

Foarte tare este ca piesa s-a jucat intr-o sala mica, iar in spatele scenei era o fereastra, de afara putandu-se vedea pefect. De altfel, actorii au iesit de cateva ori, de exemplu pentru a scrie cu ketchup SADO-MASO BLUE BAR. Fetzele celor ce treceau pe strada si priveau la o sala de oameni care se uitau la o scena pe care doi barbati, dintre care unul cu o peruca blonda, gesticulau de mama focului pe o scena inconjurati de papusi gomflabile, erau de mai mare rasul.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Philia
post Apr 11 2008, 07:24 AM
Post #9


V.I.P.
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,356
Joined: 2-January 07
From: Craiova
Member No.: 924



Am fost aseara la Mady-baby.edu, la Teatrul Foarte mic.
A fost o piesa tare frumoasa, cu actori tineri, care au jucat exceptional, cu anumite scene care ma faceau sa sar de pe scaun . (IMG:style_emoticons/default/aplauze.gif)
Au jucat doi baieti si o fata. Fata era dusa la prostituat peste hotare, unul din baieti era peste, iar pe celalt il foloseau ei cu anumite scopuri.
Adevarul este dur si la fel este conturat si in piesa.
O sa merg si la Blue Bar (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Roxana_
post Sep 28 2008, 09:14 PM
Post #10





Musafir






Am vazut asta-seara Revizorul si mi-a placut. Din distributie a facut parte si Horatiu Malaele, adica regizorul artistic si ma bucur c-am vazut piesa cu el si nu cu Banica Jr. Se pare ca intr-o seara joaca unul in alta celalalt. Sala era arhiplina. Am vazut si ceva vip-uri prin zona.
Cert e ca totusi spectacolele de astazi parca nu mai au izul celor de altadata.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 01:51 AM