IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

26 Pages V  « < 24 25 26  
Reply to this topicStart new topic
> Cumparaturi pentru casa, Ce ti-ai luat pentru casa?
Dore
post Apr 15 2015, 10:43 AM
Post #251


Explorator
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,677
Joined: 10-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 78



Am adus īn familia aparaturii din dotare un curăţitor cu aburi, cu puţin timp īnainte de Paşte. Am igienizat cu el toate cele, īntr-un puseu de hărnicie domestică. (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Este foarte eficient, pentru moment e pe locul 2 īn topul celor mai folositoare obiecte din casă, după blender.
Era greu de crezut că un produs făcut īn US cum e blenderul să fie mai bun decāt neamţul cu aburi, dar uite că ... aia ie.

Studiez piaţa pentru maşină de spălat vase şi aspiratorul plimbăreţ programabil. Cānd rezolv şi cu ele voi avea flota completă. (IMG:style_emoticons/default/wub.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Apr 15 2015, 11:20 AM
Post #252


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Ce e ala curăţitor cu aburi, Dore? Aspirator?
Masina de spalat vase este foarte utila. Eu bag la ea inclusiv gratarele de pe aragaz.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dore
post Apr 15 2015, 02:29 PM
Post #253


Explorator
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,677
Joined: 10-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 78



E un aparat care scoate aburi cu presiune mare, cu el faci curăţenie fără să freci. Arată ca un aspirator īntr-adevăr, dar nu ştie să aspire.

Mi-ar fi de mare folos experienţa ta cu maşina de spălat vase īn comparaţie cu activitatea manuală.
Concret: folosesc multă apă īn general, sunt campion īn bloc (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) deci nu ar fi o schimbare din acest punct de vedere, folosesc 2 feluri de detergenţi de vase şi 2 bureţi de vase pe lună.
Īnafară de economia evidentă de timp, ce beneficii şi dezavantaje ai observat la maşina de spălat? Nu mi-ar fi dat prin cap că ar rezolva şi grătarele de aragaz...

M-am tot gāndit că un astfel de produs şi-ar justifica existenţa doar īntr-o familie numeroasă, dar am ajuns la concluzia că am gāndit prost şi aş vrea ca vasele alea să se mai spele şi singure. (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)
Am dezvoltat aceleaşi obsesii şi pentru aspiratorul care face treabă singur, parcă ţin minte că zicea cineva odată că are aşa ceva.


Dacă aveţi impresii de īmpărtăşit eu mă bucur īn avans de orice informaşie, am nevoie de educaţie pe aceste teme.



Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bia
post Apr 15 2015, 04:59 PM
Post #254


make-up artist
*******

Group: Administratori
Posts: 5,601
Joined: 11-December 06
From: Otopeni
Member No.: 819



Eu nu pot trai fara masina de spalat vase. Consum mai putin detergent decat la spalatul manual. Eu pun in ea tot: oale, gratare, etc. Haha! Nu stiu cata apa consuma, noi nu platim apa aici ci ne e inclusa in chirie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Apr 16 2015, 01:22 PM
Post #255


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Pai sa iti spun ce: in primul rind iti pastrezi unghiile intacte. Nu ca ar conta prea mult, dar intotdeauna apare o oala de frecat exact dupa ce ti=ai aranjat manichiura. Sau poate asta mi se intimpla doar mie?!
In al doilea rind, apa ajunge la 95 C. Nu o sa poti spala niciodata nimic la asa o temperatura, pentru ca te oparesti.
Bag la ea gratarele de aragaz, oale, cratiti farfurii, borcane care trebuie sterilizate, pina si grararul metalic de la hota care tot timpul se face de zici ca e dalmatian. Chiar daca nu se curata de tot, ce e de frecat dupa aia e gata inmuiat si iese in doi timpi si trei miscari.
In plus, daca ai de facut multe feluri de mincare, o sa consumi mai multa apa cind speli toate recipientele si castroanele si fundul de lemn si ce mai e la manual decit masina si in plus, pina la speli pe toate bucataria e varza, trebuie sa le pui la scurs samd...
Asa, cum ai folosit ceva doar clatesti si pui imediat in masina.
Pastile sint si mai ieftine, eu pun doua ieftine in loc de una scumpa si tot ies mai bine la bani. Masinile de spalat vase acum sint economice si la curent. Deci, nu e mare brinza.
Daca ai multa vesela, ca mine, nu e nevoie sa ii dai drumul la fiecare farfurie. Clatesti si bagi in masina si oricum, pina in seara se umple cea cu ceva, ca se mai goleste o caserola, se mai murdareste un pahar, o cana... daca trebuie sa pleci undeva si nu ai timp sa speli vasele, tot asa le bagi in masina si nu risti ca daca te intorci cu cineva acasa sint vase in chiuveta.
Cind ai terminat cu toate, dai drumul la masina de spalat si ai totul gata intr-un ceas. Din cind in cind mai torn si un pahar de otet la clatire. Si in timp ce tu bei un ceai, o cafea, vezi un film sau citesti o carte, vasele se spala, dezinfecteaza, samd.
Deci, mai mult timp pentru tine. Eu zic ca merita. Mai ales in zilele cu musafiri.... e o binecuvintare!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

26 Pages V  « < 24 25 26
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 10:08 AM