IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

20 Pages V  « < 3 4 5 6 7 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Peelingul: chimic, cu laser, etc
flavy2ros
post Feb 23 2007, 11:43 AM
Post #41


Tratabil
**

Group: Contaminat
Posts: 90
Joined: 18-February 07
From: Timisoara
Member No.: 1,215



QUOTE(bebe_maria @ Feb 23 2007, 06:21 AM) *
eu nu am gasit produse care sa-mi priasca, majoritatea mea irita, imi apar cosuri sau pct negre de la ele... si toate cremele incercate sunt pt piele sensibila/ intoleranta/ non-comedogene.. si degeaba... singurul pe care il suport e un ulei de bebe de la hemel, l-am descoperit imediat dupa peeling si de atunci doar pe el il folosesc... si sunt in permanenta cautare a produsului care sa imi curete, hidrateze si regenereze si mie pielea pt ca deja fac si riduri.. (IMG:style_emoticons/default/sad.gif) ... cautam, cautam.



ok , mersi ... dar uleiul acela nu iti face tenul mai gras ?
si eu am folosit o gramada de prosduse si nu am gasit inca unul foarte bun ... eu am nevoie de ceva pentru ten gras, puncte negre si care sa inchida pori , tratamentul asta de la normaderm de noapte e ok , inchide pori dupa ce il folosesti atunci pe moment , dar nu am vazut o ameliorare in timp ... si pore minimizer de la Clinique , la fel ... (IMG:style_emoticons/default/sad.gif) de alte produse pentru asa ceva, la ora actuala, eu cel putin, nu am nici o idee ... (IMG:style_emoticons/default/crying.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bebe_maria
post Feb 23 2007, 07:37 PM
Post #42


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,856
Joined: 15-March 06
From: craiova
Member No.: 269



uleiul doar il hidrateaza usor, e un ulei special pt bebelusi si nu-mi ingrasa deloc pielea.. eu il folosesc pt demachiat. ce ma mai ajuta pe mine e argila (de la favisan, cea care se foloseste si intern), o data pe saptamana cel putin fac masca cu argila si cateva picaturi de lamaie/ portocala/ gref
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flavy2ros
post Feb 23 2007, 09:55 PM
Post #43


Tratabil
**

Group: Contaminat
Posts: 90
Joined: 18-February 07
From: Timisoara
Member No.: 1,215



QUOTE(bebe_maria @ Feb 23 2007, 07:37 PM) *
uleiul doar il hidrateaza usor, e un ulei special pt bebelusi si nu-mi ingrasa deloc pielea.. eu il folosesc pt demachiat. ce ma mai ajuta pe mine e argila (de la favisan, cea care se foloseste si intern), o data pe saptamana cel putin fac masca cu argila si cateva picaturi de lamaie/ portocala/ gref



si cu ce iti cureti fata ??
nu am folosit argila pana acum, o sa incerc si eu ... folosesti si intern ?? cum ??
am auzit de aspirina pisata si pusa pe fata , ai incercat ??
eu faceam ceai de musetel si stateam in aburi iti deschide pori si calmeaza fata iar dupa foloseam o masca de la clarins si o data Tea tree de la body shop , fata arata bine dupa ...
e u ulei bun de la Clarins HUILE LOTUS , care e un tratament si ajuta la inchiderea porilor si hidratarea pieli , dar mie nu-mi place sa imi dau cu ulei pe fata ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bebe_maria
post Feb 24 2007, 04:45 AM
Post #44


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,856
Joined: 15-March 06
From: craiova
Member No.: 269



pun ulei de bebe in podul palmei apoi inmoi in el un disc de vata ud (cu apa plata, nicoodata de la robinet) si ma sterg pe fata

argila o folosesc sub forma de masca : o bucatica de argila cu putina apa si 2-3 picaturi de lamaie/portocala/gref (ai grija sa nu intre in contact cu metale, o poti pregati intr-un vas de lemn sau ceramica, eu de ex pun in podul palmei:) ) dar se poate folosi si intern doar ca am fost eu cam lenesa in a urma si o cura interna mai mult de o saptamana (am renuntat si pt ca imi aparusera cosuri desi poate e doar o faza trecatoare)

am incercat masca cu aspirina dar mi-au aparut cosuri de la ea, eu am o reactie destul de urata la acidul salicilic

din cate stiu eu tratamentul acela cu aburi nu e indicat pt tenurile cu puncte negre, cosuri, roseata... poate face si mai mult rau si la mine asa este

daca acel ulei este bun eu zic sa il folosesti... nu trebuie sa fii uleioasa, aplici mai putin si eventual cu degetele ude si stergi surplusul ... si te dai seara si pana dimineata intra tot in piele, cel putin la mine asa este
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flavy2ros
post Feb 24 2007, 12:25 PM
Post #45


Tratabil
**

Group: Contaminat
Posts: 90
Joined: 18-February 07
From: Timisoara
Member No.: 1,215



am sa incerc si eu masca asta de argila , ai incercat vreodata o masca care se trage? e tot pentru pori , se itnareste si dupa o tragi de pe fata , nu imi aduc aminte numele ... (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)
nu am incercat dar mi-a recomandat cineva ... e nasol pentru ca trebuie sa incerci fiecare produs pe piele ta , ce merge la tine nu merge la el si invers ... (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)
problema cu uleiu la mine este ca tenul este foarte gras , de obicei seara folosec normadernul care nu e gras deloc si dimineata cand ma tresesc , tenul e super gras , unsuros , de la toate produsele care le-am folosit e la fel ... (IMG:style_emoticons/default/sad.gif) iar daca pun uleiu e si mai unsuros cand ma trezesc ... si de obicei nu imi place sa ma spal dimineata folosesc de la Body Shop acele servetele petru tenul gras, sunt alea mov pentru ten sensibil si atat. nici machiaj nu imi place sa folosesc , cateodata folosesc serul de la Clinique pentru inchiderea porilor ... atat nu imi place sa imi pun machiaj deloc ... (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)
nu stiu ... hai sa incercam sa bem multa apa (eu ma chinui , cu 2L in fiecare zi , da am slabit mult , si nu prea pot sa bea 2L ) si sa dormim mai mult ... pe bune ati vazut ca dupa o noapte buna de somn , aratam mai bine dimi ? (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
o sa intreb de detralex ca ai luat tu , sunt pastile sau crema ...?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bebe_maria
post Feb 24 2007, 09:21 PM
Post #46


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,856
Joined: 15-March 06
From: craiova
Member No.: 269



si eu am observat ca daca beau apa multa si dorm bine tenul arata si el mai bine.. incearca masca cu argila dar ai grija sa n-o lasi mai mult de 10 minute si umezeste-o mereu, sa nu apuce sa se usuce de tot iar dupa ce o dai jos, demachiaza-te. de ce nu incerci demachiantul lotiune micelara de la bioderma? nu cred ca am auzit vreo parere negativa despre el pana acum..
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flavy2ros
post Feb 24 2007, 11:22 PM
Post #47


Tratabil
**

Group: Contaminat
Posts: 90
Joined: 18-February 07
From: Timisoara
Member No.: 1,215



sa folosesc un demachiant si dupa sa ma spal pe fata ?
eu de obicei doar ma spal cu gelul de curatare si ma dau cu tratametul ala de noapte si atat ...
nu am folosit pana acum demachiant, nu imi place sa folosesc fond de ten sau farduri in general , cateodata folosesc un fard de obraz , atat ...
mari, dupa ce te cureti cu demachiantul , ce mai folosesti ?
sa folosesc demachiant chiar daca nu folosesc farduri ...?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bebe_maria
post Feb 25 2007, 03:42 AM
Post #48


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,856
Joined: 15-March 06
From: craiova
Member No.: 269



QUOTE(flavy2ros @ Feb 24 2007, 11:22 PM) *
sa folosesc un demachiant si dupa sa ma spal pe fata ?
eu de obicei doar ma spal cu gelul de curatare si ma dau cu tratametul ala de noapte si atat ...
nu am folosit pana acum demachiant, nu imi place sa folosesc fond de ten sau farduri in general , cateodata folosesc un fard de obraz , atat ...
mari, dupa ce te cureti cu demachiantul , ce mai folosesti ?
sa folosesc demachiant chiar daca nu folosesc farduri ...?


flavy eu initial puneam masca cu argila, o lasam 10-20 de min pana se usca de tot si crapa apoi ma spalam cu apa calduta si gata.. si pielea mea era intai fff uscata iar apoi pana dimineata era atat de unsuroasa de parca as fi dat cu ulei pe fata (faceam masca asta seara pt ca sensibilizeaza putin pielea si e mai bine sa nu te expui la soare cateva ore dupa).. pana am citit tot pe elady ca e mai bine sa nu o lasi sa se usuce de tot, sa o umezesti mereu pt ca daca se usuca, toxinele pe care le-a extras din piele trec din nou in ea + dupa ce o spal cu apa calduta, sa ma demachez si cu demachiantul meu normal (eu demachiant numesc orice solutie de curatat fata) - in cazul meu uleiul de bebe pentru a indeparta perfect toata argila... ea si-a indepinit rolul cat timp a fost sub forma de masca, daca mai ramane si dupa ce dai masca jos nu faci altceva decat sa stimulezi glandelee sebacee (daca folosesti geluri/solutii care momentan usuca pielea rau stimulezi secretia de sebum, e mai bine sa folosesti chestii neutre care curata bland asa cum este lotiunea micelara de la bioderma de ex).
de demachiat eu ma demachiez dimineata si seara, asa mi-a spus dermatologul ca e mai bine; nici eu nu folosesc produse de machiaj pt ca am alergie la majoritatea, mi se inroseste pielea sau imi ies cosuri... si da, te demachiezi chiar daca nu te-ai machiat.. cureti fata de praf si de tot ce s-a depus pe ea de-a lungul zilei..
dupa demachiat nu mai folosesc nimic deocamdata pt ca nu am ce.. de la toate cremele imi apar puncte nerge sau cosuri sau porii devin si mai vizibili.. noroc cu uleiul asta de bebe ca imi mai hidrateaza si mie pielea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flavy2ros
post Feb 25 2007, 01:40 PM
Post #49


Tratabil
**

Group: Contaminat
Posts: 90
Joined: 18-February 07
From: Timisoara
Member No.: 1,215



ok ... o sa incerc si eu masca cu argila , nu am reusit inca sa o cumpar ... (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)
problema este ca eu daca nu ma spal pe fata seara , nu e bine , imi simt tenul incarcat si uleios , nu imi place de loc ... (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)
nu cred ca doar prin demachiere , cureti foarte bine ...
iar dimineata daca ma spal , arata mai rosu si se unge mai repede asa ca prefer doar sa folosesc acele servetele si cateodata serul de la chinique , am inteles ca e bine sa folosesti un gel de curatare pentru ca trebuie sa cureti fata foarte bine si porii la fel ...

mi-a recomandat o prietena un sapun foarte bun (natural) dar nu mai stiu cum se cheama , nu din rom , si ea avea probleme cu tenul , dar nu l-am cumparat ca nu prea imi place sa ma spal cu sapun ... (IMG:style_emoticons/default/sad.gif) dar o sa incerc sa aflu ....

nu stiu ce sa zic , trebuie sa gasim ceva bun de curatare si o crema foarte buna .... dar cam greu pentru ca am incercat atatea ... (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Feb 25 2007, 05:55 PM
Post #50


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



eu, pt a fi sigura ca am tenul perfect curat, folosesc lapte demachiant pt ten sensibil si gel de fata..flavy, da-te si cu apa termala daca ti se inroseste pielea, o sa ti-o mai calmeze putin..eu mi-am luat apa termala Uriage si chiar observ diferenta, mai ales ca am avut tenul ff rosu si uscat de la retin-a..
Go to the top of the page
 
+Quote Post

20 Pages V  « < 3 4 5 6 7 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 5th June 2024 - 06:09 PM