IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

> Sfaturi pentru amenajari interioare, Idei, sugestii, pareri
liv
post Nov 3 2007, 02:44 PM
Post #1


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 3
Joined: 3-November 07
Member No.: 2,551



Buna,

Am tot cautat site-uri de design interior pentru un sfat, nu am gasit ce doream si m-am gandit ca poate ma puteti ajuta.
Locuim cu chirie intr-un apartament cu 3 camere, destul de spatios, eu, sotul si baietelul meu de 3 ani. Datorita serviciului sotului meu, odata la 4,5 ani trebuie sa ne mutam. Acum zugravim si cu aceasta ocazie vrem sa facem si unele modificari.
Dormitorul nostru l-am amplasat in camera care era destinata sufrageriei - din mai multe motive, dar n-o sa va plictisesc cu ele. Acum vrem sa facem dressing pe unul din peretii acelei camere. Motivul principal este ca ne-am saturat de mobila, mai exact de carat mobila la fiecare mutare. Peretele pe care facem dressing este foarte lung si nu putem pune bara de umerase de la un cap la celalalt. Asa ca dupa mai multe deliberari am gasit ca cea mai buna solutie si poate inedita este sa agatam bara de umerase (vor fi 3 de fapt) cu lanturi de tavan. Problema apare odata cu modalitatea de prindere a barei de lant. Daca ati auzit asa ceva sau ati vazut, tare m-as bucura daca mi-ati putea da o idee.
A doua ssituatie care necesita sfat, este legata de bucatarie. Unul din pereti nu este cu faianta, initial fiind destinat mobilei. Cand ne-em mutat noi nu ne-a placut cum se administra spatiul, asa ca am pus mobila ns pe peretele cu faianta si pe acel perete este masa. Numai ca acel perete este supus murdaririi. Am trecut de asemenea prin mai multe variante, ijn final optand pentru ceva ce am vazut intr-o emisiune. Este mai complicat si "fara rost" aparent, singurul rost tine de estetic. Nu stiu daca va uitati la "Merge" pe Euforia tv. Intr-una din emisiuni s-a facut o chestie care a iesit tare faina. S-au spart caeva farfurii cu model, farfurii vechi, iar bucatelele sparte au fost lipite creandu-se un fel de mozaic. Problema este ca nu stiu pe ce au fost lipite si nici cu ce. Poate ati vazut sau poate va pricepeti. Asa ca atre m-as bucura de un sfat.
Cam atat pana acum, cand o s aterminam, o sa postez poze daca va face placere. O zi buna!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
6 Pages V  < 1 2 3 4 > »   
Start new topic
Replies (10 - 19)
scumpic
post Dec 30 2007, 06:51 PM
Post #11


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 997
Joined: 17-November 07
From: Bucuresti
Member No.: 2,663



Un site interesant pentru amenajari de locuinte:

Idei de amenajari
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ariana
post Apr 18 2008, 09:08 AM
Post #12


Membru de Onoare
*****

Group: Incurabil
Posts: 1,263
Joined: 7-December 05
From: Timisoara
Member No.: 15



"Rasfoind" pe net am gasit asta si mi se pare geniala ideea. Drept e ca la noi nu prea vad sa gasesti vreun exemplar de mester capabil de asa ceva.Dar...niciodata nu se stie.
http://www.decadrages.com/fra/BEDUP/bedup02-blanc.htm
Go to the top of the page
 
+Quote Post
walpurgik
post Apr 18 2008, 09:28 AM
Post #13





Musafir






Foarte tare, ari!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ariana
post Jun 11 2008, 08:42 AM
Post #14


Membru de Onoare
*****

Group: Incurabil
Posts: 1,263
Joined: 7-December 05
From: Timisoara
Member No.: 15



Am mai gasit ceva pt kinderi (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

http://www.modernmini.com/product/OS1183/T...TIBLE_CRIB.html

Go to the top of the page
 
+Quote Post
claudia_electra
post Jul 29 2008, 10:34 AM
Post #15


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,059
Joined: 10-December 05
From: Tara Minunilor
Member No.: 80



Noi suntem in plin proces de mobilare a sufrageriei from scratch si am comandat deocamdata canapelele: de piele, crem f deschis, in 3 bucati: una cu 3 locuri, una cu 2 si una cu unul (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif) . Acum trebuie sa decidem mobila de perete sau cum s-o chema, si am gasit 2 variante intre care oscilam (cu o preferinta spre prima totusi).

(IMG:http://i48.photobucket.com/albums/f211/claudia_electra/aubonrepos.jpg)

(IMG:http://i48.photobucket.com/albums/f211/claudia_electra/vastiau.jpg)

Mai pun o poza cu o lampa interesanta (cea mare din poza) care ma gandesc ca ar merge frumos in livingul acesta si o masuta de mijloc.
(IMG:http://i48.photobucket.com/albums/f211/claudia_electra/MEUBLIA3.jpg)

(IMG:http://i48.photobucket.com/albums/f211/claudia_electra/sahin3.jpg)

Ce parere aveti, se asorteaza, sunt moderne, frumoase sau sa mai cautam? Ari, daca esti pe aici, gustul tau m-ar inspira in mod deosebit (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif) .

This post has been edited by claudia_electra: Jul 29 2008, 10:35 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Jul 29 2008, 12:07 PM
Post #16





Musafir






Masuta e deosebita, imi place mult (IMG:style_emoticons/default/indragostita.gif)

Cat spatiu aveti? Cat e de mare sufra?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lexie
post Jul 29 2008, 12:10 PM
Post #17





Musafir






My opinion: place mobila din prima poza, insa parca e prea mititica, i-ar mai lipsi ceva in dreapta, un corp micut. Mobila din cea de-a doua poza imi pare banala si saracacioasa. Lampa imi place, dar nu as asorta-o cu masuta de sticla, sunt stiluri diferite. Le-as pune pe fiecare in alta camera. Acum asta-i gustul meu, probabil ca legile designului interior spun altceva (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
claudia_electra
post Jul 29 2008, 12:22 PM
Post #18


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,059
Joined: 10-December 05
From: Tara Minunilor
Member No.: 80



Sufrageria e foarte mare, incape orice in ea (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) , dar nu-mi place stilul aglomerat. Are si un dining intr-o parte pt care am ochit o masa deja si scaune. Lexie, ma gandesc ca acolo ar merge lampa atunci (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif) ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jul 29 2008, 01:15 PM
Post #19





Musafir






Voi cu frumosu', eu cu practicu': Clau, ati mai avut masa de sticla?
Mie nu-mi mai intra asa ceva in casa cate zile oi avea. (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Jul 29 2008, 01:16 PM
Post #20





Musafir






Cat inseamna mare? 5/5? 10/10? incerc sa imi fac si io o idee ce inseamna sufragerie mare

Si io am masuta de sticla. Nu pot sa zic ca m-a incomodat cu ceva faptul ca e din sticla, dar probabil ca nu as mai cumpara-o si a 2-a oara.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

6 Pages V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 2nd June 2024 - 06:06 AM