IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages V  < 1 2 3  
Reply to this topicStart new topic
> Viitorul climei, Despre incalzirea globala si modificarile climatice
Densen
post Mar 3 2006, 09:48 AM
Post #21


Tratabil
**

Group: Membru
Posts: 91
Joined: 7-February 06
Member No.: 191



O alta teorie care explica schimbarile climatice este cea cu schimbarea polilor magnetici. Se pare ca suntem in urma cu schimbarea asta. Iar zonele in care se manifesta "anormalitati" sunt cele care se demagnetizeaza... (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/magindesc.gif)

De cand s-a descoperit calendarul mayas, despre care se spune ca este.. "mai corect" in masurarea timpului decat cel folosit de noi, se tot vorbeste despre sfarsitul lumii in 2012. Dar eu inca nu m-am lamurit daca in legendele lor se spunea ca atunci se termina lumea sau daca doar pana atunci au facut ei calcule...

Un articol despre becurile traditionale vs. cele cu lumina fluorescenta.
Light bulbs: Not such a bright idea
Eu pot sa spun cu mandrie ca nu mai am in casa becuri "traditionale". (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tits_herbert
post Mar 3 2006, 11:24 AM
Post #22


---
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,601
Joined: 8-December 05
Member No.: 28



Am citit si eu cu mayasii. Pana atunci au calculat ei, sau pana atunci au considerat ca e nevoie sa calculeze.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fahnell
post Mar 4 2006, 10:21 PM
Post #23


Dependent
***

Group: Membru
Posts: 270
Joined: 9-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 65



tot ce au spus mayasii se coreleaza cu teoria olduvai. tot in 2012 se concretizeaza si teoria asta. citi in pana mea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Nov 26 2009, 06:35 AM
Post #24


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Incalzirea globala, o farsa? Documente secrete dezvaluie conspiratia
Sute de e-mailuri si mii de documente secrete care arata ca incalzirea globala este o conspiratie au fost furate de pe serverul unei universitati din Anglia si postate apoi pe Internet
Mesajele electronice vechi si de 10 ani, apartinand unor climatologi americani si britanici renumiti, contin discutii despre modul in care pot fi combatute argumentele scepticilor pe problema incalzirii globale.
Mai mult, in documente se regasesc conversatii ale cercetatorilor privind posibile metode de manipulare, prin care sa convinga opinia publica de faptul ca aceste schimbari climatice sunt mai grave decat arata in realitate.
Intr-un schimb de e-mailuri, unul dintre oamenii de stiinta mentioneaza folosirea unui “truc” statistic la realizarea unui tabel ce demonstra accelerarea procesului de incalzire a planetei. In alt mesaj, un cercetator ii numeste pe sceptici “idioti”.
Corespondenta dintre Kevin Trenberth, climatolog la Centrul National pentru Cercetarea Atmosferei din Statele Unite, si alti colegi de-ai sai de la institutii de prestigiu releva de asemenea ca exista in bransa nenumarate diferente de opinie privind recentele variatii de temperatura.
In plus, intr-unul din e-mailurile care au iesit la iveala sunt dezbatute dovezi legate de faptul ca temperatura medie a Pamantului nu a mai crescut din 1960 incoace si modalitatile prin care pot fi ascunse aceste date. In schimb, potrivit Associated Press, un alt document arata ca temperatura ar putea creste cu 6 grade pana in 2100, indiferent ce masuri s-ar lua.
Reprezentantii Universitatii East Anglia au confirmat furtul documentelor, mentionand ca politia investigheaza cazul. Ei nu au putut da insa asigurari ca absolut toate datele care circula pe Internet sunt autentice. Mai multi cercetatori contactati de New York Times au declarat ca sunt, intr-adevar, autorii mesajelor electronice.
Aparitia acestor documente secrete pare sa nu fie intamplatoare, dat fiind ca luna viitoare are loc la Copenhaga debutul negocierilor privind un acord international pe tema schimbarilor climatice.

Credetii ca incalzirea globala ascunde alte interese? Sau ca farsa e "descoperirea" acestor documente care vor sa ne fac asa credem altceva,, desi vremea ne spune ca intr-adevar ceva s-a schimbat si se schimba in continuare?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Dec 20 2009, 01:12 PM
Post #25


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Acord la Copenhaga privind limitarea incalzirii planetei cu pana la 2 grade
Copenhaga: succes, un pas corect in directia buna sau esec total? Sunt cele 3 moduri in care este privit summitul special ONU pe tema schimbarilor climatice, incheiat sambata la Copenhaga.

Dupa un maraton de negocieri de 31 de ore si cu sesiunea finala amanata cu peste 12 ore peste ora stabilita, liderii lumii au ajuns la un acord.
Unul negociat in spatele usilor inchise si care nu aduce solutii reale, si semnat de o mica parte din tarile participante. Acordul de la Copenhaga nu are insa decat 3 pagini, si a fost aprobat de 26 de tari, desi la summit au participat 193.
Documentul fixeaza si crearea unui fond special pentru cele mai vulnerabile tari, care va ajunge pana la 100 de miliarde de dolari pe an pana in 2020. Fara sa spuna insa de unde vor veni banii sau ce se va face concret pentru a limita emisiile de gaze cu efect de sera. Chiar si liderii politici semnatari au reticente.
Oamenii obisnuiti, mai ales localnicii din capitala daneza se declara, in general, dezamagiti.
Conferinta ONU a "luat nota" de Acordul de la Copenhaga, fapt ce ii acorda un statut legal suficient pentru a-l face operational.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jan 15 2010, 04:53 PM
Post #26


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Comisarul desemnat pentru climă a criticat UE că nu a avut un punct de vedere unic la Copenhaga
Daneza Connie Hedegaard, desemnată comisar european pentru climă, a criticat aspru, vineri, Uniunea Europeană, pentru că nu a fost capabilă "să aibă un punct de vedere unic", la conferinţa asupra climatului de la Copenhaga, transmite AFP.
Criticată vineri, în cursul audierilor din Parlamentul European, preşedinta daneză a conferinţei de la Copenhaga a refuzat să-şi asume o parte din responsabilite pentru eşecul său, deşi ea a condus reuniunea aproape până la final. Ulterior, Hedegaard a fost înlocuită de premierul danez, după ce şi-a atras critici.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pages V  < 1 2 3
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 10:02 PM