IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

> Bagajul pentru spital, Ce trebuie sa avem la noi
Roxana_
post Jan 25 2009, 08:36 PM
Post #1





Musafir






Daca tot ma pregatesc pentru marele moment, am primit mai demult pe mail urmatoarea lista, care mi se pare f utila.
La Medlife, dupa cate am citit nu ai nevoie de nimic, ca ti se da totul de acolo, dar la spitalele de stat e musai sa te cari cu bagajul dupa tine:
Pentru mamica: - vata (2 pachete mari!)
- Garmastan - pentru eventuale rani la sani
- servetele nas - batistute
- sapun
- periuta de dinti
- pasta de dinti
- pieptan
- crema de fata si de maini - eventual gel de dus, sampon, burete
- lapte de corp - adio vergeturi!
- tampoane
- strugurel de buze - obligatoriu!
- hartie igienica
- elastice de prins parul, clame
- bila de cauciuc - sau ceva de strans in mana in timpul travaliului si a nasterii
- aparat foto - o sa vrei poze in fiecare secunda!
- carte de citit usurica pentru dupa - cine poate!
- chiloti cu burtiera
- sutiene de alaptat
- tampoane de sani
- pompa de muls
- mameloane de cauciuc - sterilizate de acasa!
- prosop moale pentru sani - sanii trebuie stersi bine cu apa curata inainte de fiecare alaptare!
- sosete - 3 perechi
- camasi de noapte - 2-3 bucati
- halat
- papuci de casa si slapi pt. dus
- prosop de fata

Pentru bebelus: - body
- pantalonas
- caciulita
- salopeta cu maneci
- botosei
- paturica
- pampers
- prosopel moale
- servetele umede
- ulei de corp
- cosulet sau landou pt. cand il scoateti din spital (cu asta poate sa vina tati la externare!)

Acte: - Buletin (copie si original)
- adeverinta de salariat
- dosar de analize din perioada sarcinii
- carnetul gravidei

Altele: - telefon mobil
- incarcator
- cartela telefon public
- apa
- mancare
Go to the top of the page
 
+Quote Post
4 Pages V   1 2 3 > »   
Start new topic
Replies (1 - 9)
Fanny
post Jan 25 2009, 08:40 PM
Post #2


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



(IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif) O intreaga valiza!

Foarte bune idee deschiderea topicului, Rox! (IMG:style_emoticons/default/322.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Roxana_
post Jan 25 2009, 08:44 PM
Post #3





Musafir






Pai m-am gandit ca nu avem asa ceva si-o sa fie f util viitoarelor mamici.
Vezi daca l-am plasat bine.
O sa pun si lista cu ce trebuie sa avem acasa.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jan 25 2009, 08:57 PM
Post #4





Musafir






Mi s-a facut chielea de gaina cand am vazut cu ce bagaj trebuie sa se care o viitoare mamica dupa ea in tara. (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)
Eu tin minte ca ni s-a spus ca pijamaua e de preferat camasii de noapte. Sau daca trebuie neaparat camasa de noapte, in orice caz una cu nasturi in fata in partea de sus. Ideea e ca partea de jos sa nu ajunga in jurul sanilor, sangele (ciclul) de dupa nastere poate contine nu stiu ce bacterii care-i pot face rau copilului.

Eu pompa de muls n-am avut si nu mi-a trebuit. N-as cumpara-o by default, ci numai daca e nevoie de ea.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Roxana_
post Jan 25 2009, 09:02 PM
Post #5





Musafir






Ka, sa dea Domnu' sa nu-mi trebuiasca nici mie pompa de muls, ca nu prea ma incanta ideea. Am inteles ca ne dau de la spital de la Avent.
O sa-mi iau eu si ceva haine la mine, dar daca o sa-mi ofere ei altele, n-o sa ma inghesui sa le stric pe ale mele.
Am citit si eu ca-i f importanta igiena sanilor si trebuie curatati cu mare atentie inainte si dupa.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
irinica
post Jan 25 2009, 09:26 PM
Post #6


Obsedat
****

Group: Obsedat
Posts: 416
Joined: 12-July 07
From: iasi, romania
Member No.: 1,930



Roxanica, uite ca m-au apucat si pe mine emotiile. Se apropie si minunea!

In caz de nastere naturala, daca se face incizie pervina, stiu ca ajuta foarte mult daca ai pentru urmatoarele zile un colac din acela de inot cu circumferinta nu foarte mare, atat cat sa nu te lase sa stai pe sezut. Iti pui funduletul pe gaura colacului si nu mai produce durere orice asezare. cumnatelor mele le-am facut cadou cate un colac de asta cand au avut nevoie si mi-au multumit foarte mult. Din nefericite eu nu stiu cum e ca am facut cezariana de fiecare data. Oricum , nu cred ca maine tre' sa alergi sa cumperi colac ci numai sa stii unde gasesti daca vei considera ca ai nevoie. Se poate sa aiba chiar la clinica o chestie asemanatoare.

Te pup si nu vreu sa ai nici o suferinta ulterioara nasterii ci numai o fericire imensa!!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Roxana_
post Jan 25 2009, 09:30 PM
Post #7





Musafir






Irinici, am deja acel colac medicinal despre care vorbesti in casa. Daca e, o sa-l iau cu mine.
Mersi de sfat (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
irinica
post Jan 25 2009, 09:36 PM
Post #8


Obsedat
****

Group: Obsedat
Posts: 416
Joined: 12-July 07
From: iasi, romania
Member No.: 1,930



(IMG:style_emoticons/default/floricele.gif) Uite ca habar nu am avut ca sunt unele speciale.

Te pup!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pescarush
post Jan 25 2009, 09:47 PM
Post #9





Musafir






Roxy, tin pumnii. M-am emotionat si eu.
Si citind lista, mi-am amintit si de ce am jurat sa nu mai ajung acolo (cel putin in maternitatea din Oradea).
Stiu ca pe vremea cand am nascut eu nu ne lasau nici macar cu chiloti pe noi (IMG:style_emoticons/default/mad.gif) si musai in camasa de noapte. (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) (IMG:style_emoticons/default/ohmy.gif)
Ai mei faceau ture spital - casa de nu stiu cate ori pe zi, ca nu se putea manca mancarea de acolo. Nu stiu cum o mai fi acum, poate or mai fi schimbat ceva de-acum 11 ani. A, si eu foloseam un pachet de vata/zi (IMG:style_emoticons/default/ohmy.gif) , de ajunsese mama sa ma intrebe daca o mananc, sau ce fac cu ea? (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif)
Anyway, eu zic ca ai facut bine ca ai ales sa mergi la o clinica privata. Abia va asteptam inapoi. (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Roxana_
post Jan 25 2009, 09:53 PM
Post #10





Musafir






Pesca (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Apropo de vata, eu mi-am luat niste tampoane din alea speciale de la mothercare, dar le voi folosi cand vin acasa. Am inteles ca perioada asta cu diversele eliminari te tine cam pana la 6 saptamani.
La clinica asta aduc mancare de la un restaurant, meniu special pentru gravide. Colega imi zicea ca-i suficienta. Stiu ca dupa ce nasti, ai o pofta de mancare mai mare decat de obicei.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pages V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 07:37 PM