IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
> Bagajul pentru spital, Ce trebuie sa avem la noi
claudia_electra
post Jan 26 2009, 11:56 AM
Post #21


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,059
Joined: 10-December 05
From: Tara Minunilor
Member No.: 80



Sa lesin cand am vazut ditamai lista!! Iar aia de la topicul alaturat e si mai rau. Ma simt asa intarziata, parca nu m-am ocupat de nimic inca (decat de cumparat bodyuri rochite si bluzite, of course (IMG:style_emoticons/default/rolleyes.gif) ).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LostWhispers
post Jan 26 2009, 12:10 PM
Post #22





Musafir






Doamne ce lista, topicul e foarte bun, eu tot timpul ma intrebam ce contine bagajul, in realitate lumea nu are rabdare sa zica, bine ca are rabdare sa te sperie (IMG:style_emoticons/default/nusepoate.gif)
Eu abia astept sa treaci peste nastere cu bine si sa vii cat mai repede din spital acasa (IMG:style_emoticons/default/happy.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Roxana_
post Jan 26 2009, 12:52 PM
Post #23





Musafir






QUOTE(claudia_electra @ Jan 26 2009, 11:56 AM) *
Sa lesin cand am vazut ditamai lista!! Iar aia de la topicul alaturat e si mai rau. Ma simt asa intarziata, parca nu m-am ocupat de nimic inca (decat de cumparat bodyuri rochite si bluzite, of course (IMG:style_emoticons/default/rolleyes.gif) ).


Clau, nu te impacienta. Noi nu cumparasem mai nimic pana pe 22 decembrie. Majoritatea, le-am luat acum in ianuarie. Si inca mai avem multe de luat pentru acasa, dar nu ma grabesc. Plus ca medicamentele pentru Sara le va cumpara al meu dupa vizita pediatrei la domiciliu.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Teocris
post Jan 26 2009, 02:14 PM
Post #24


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 6,891
Joined: 9-November 07
From: Sibiu
Member No.: 2,591



QUOTE(Roxana_ @ Jan 26 2009, 11:07 AM) *
De iesit, ies cu hainele cu care am venit, iar pentru Sara imi aduce lucrusoarele al meu sot in ziua externarii.


Unde sa va povestesc eu ce-am patit relativ de chestia asta? (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif) Trebuie neaparat sa luati in considerare si varianta mea.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Roxana_
post Jan 26 2009, 02:16 PM
Post #25





Musafir






Pai chiar aici Teo (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) .
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Teocris
post Jan 26 2009, 02:48 PM
Post #26


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 6,891
Joined: 9-November 07
From: Sibiu
Member No.: 2,591



Din cauza ca am avut o sarcina putin problematica, am avut bagajul facut din luna a saptea de sarcina. Am pregatit cu drag si bagajelul mic pentru bebe si l-am inebunit pe olandez cu textul:
"Uite, aici este bagajul meu si aici este bagajul bebelusului. Ai grija sa nu le uiti! Bagajul meu il iau cu mine cand plec la spital, iar celalalt il aduci tu cand ma externez.Ti minte?"
"Vai, ca ma omori! Am inteles! Nu sunt batut in cap!"
Booon!
Mie mi s-a rupt apa la 4 dimineata si am plecat la spital in camasa de noapte, halat si papuci de casa. Noroc ca a venit mama si tata la noi sa ma duca cu masina si a vazut mama ca al meu sot nu ducea nici un bagaj (IMG:style_emoticons/default/nusepoate.gif)
Am nascut, au trecut cele 7 zile regulamentare si a venit ziua externarii.
Tata, olandezul si fratele lui au venit cu masina dupa noi...fara nici un bagaj (IMG:style_emoticons/default/nusepoate.gif) (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif)
"Unde e bagajul? Mi-ai adus haine de schimb?"
"Am uitat. Dar nu poti sa vi asa? Ca doar te sui in masina."
"Cum sa vin in pijamale! Ce, fug din spital? Te duci acasa si-mi aduci haine de schimb!" (IMG:style_emoticons/default/mad.gif)
El pleaca, eu plang ca o proasta...
Vine dupa o ora cu o plasa mare in care eu pusesem hainutele micute primite in dar de la sora mea, dar pe care nu am apucat sa le spal.
"Ce-i cu asta?"
"Ti-am adus haine!"
"Te-am batut la cap doua luni de zile cu bagajele alea si tu imi vi acum cu astea? (IMG:style_emoticons/default/mad.gif) "
"Da ce, nu gasesti ceva sa imbraci copilul in plasa asta?"
" Nu!"(in plasa erau numai hainute subtiri, iar eu am nascut la sfarsitul lui octombrie) Te duci si-mi aduci bagajul corect!"
"Tu vrei sa mai vi acasa? Ca eu te las aici si am terminat balciul! Invelim copilul in geaca mea si gata!"
" Ai inebunit? Mai gandesti? Cum sa invelim copilul in geaca? Hainele mele unde sunt?"
El pleaca, eu plang la geam cu copilul in brate...
Mai trece o ora...
Fratele lui a renuntat sa mai bata drumul inca o data.
El vine cu bagajul corect pentru bebelus si cu o buza si o pereche de pantaloni de-ai mei pe care ii purtam prin casa...si fara incaltaminte (IMG:style_emoticons/default/crying.gif)
Renunt sa mai continui cearta si imbrac copilul, ma schimb si eu cu gioarsele mele de haine, ma incalt cu papucii de casa si plecam...

Morala: nu-l lasa pe el sa faca nimic din ceea ce tu faci mai bine.

La lista ta de lucruri obligatorii pentru spital as mai adauga:
- cana, lingura, farfurie
-apa
- paturica pentru copil
- spray de gandaci


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Roxana_
post Jan 26 2009, 05:46 PM
Post #27





Musafir






Teo, si nu te-a luat raceala daca ai plecat in picioarele goale? Imi pare rau ca iesirea din spital s-a lasat cu asemenea incidente (IMG:style_emoticons/default/sad.gif) .

Mamai-mea are un fix ca taica-miu de fudul a scos-o pe maica-mea din maternitate in mijlocul lui decembrie (e vorba de sorela) cu capul gol si de atunci maica-mea are migrene.

Daca eu las totul cu eticheta si-i spun coordonatele exacte ale bagajului, al meu se descurca. Plus ca mai e si maica-mea, care-i fata isteata.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Jan 26 2009, 06:02 PM
Post #28


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



Ideea cu eticheta e foarte buna, eviti confuziile.
Rox, brr cand intru pe topicul asta parca ma invadeaza si pe mine emotiile. (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) Similar ca atunci cand trebuie sa plec undeva la drum si stiu ca la capatul calatoriei ma asteapta ceva cu totul inedit..
Nush de ce pe mine ma apuca emotiile cand fac bagajele. (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)

This post has been edited by sweet_girl: Jan 26 2009, 06:04 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
romi79_2008
post Jan 28 2009, 06:12 PM
Post #29


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 240
Joined: 11-September 08
Member No.: 4,691



Roxana nu fi asa sigura ca iesi cu hainele cu care intri, mie mi s-a rupt apa si eram uda pe pantaloni pana la glezne, inclusiv incaltarile a trebuit sa le schimb....
Si nu iti fa griji in privinta alaptatului, eu nu vroiam sa aud nici in ruptul capului de alta metoda, nu aveam nimic biberoane, suzete, pompa , creme , ceaiuri ptr lactatie nimic. Singurul lucru de care ai nevoie e rabdare si sa fi cat mai documentata ce inseamna sa pozitionezi copilul corect la san-asta e cel mai important lucru sa-l iei cu tine
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Roxana_
post Jan 28 2009, 08:57 PM
Post #30





Musafir






Romi, am deja pregatite 2 variante de haine pe umeras. Deci m-am gandit si la solutie de back-up.

Sweet, incerc sa fiu calma si linistita. Probabil ca atunci cand mi-oi vedea-o in brate o sa mi se inmoaie toate (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) .
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pages V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 18th April 2024 - 03:50 PM