IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages V  « < 2 3 4 5 >  
Reply to this topicStart new topic
> Mistere... la minut!, - joc de perspicacitate -
Fanny
post Aug 7 2009, 01:38 PM
Post #31


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



Toate informatiile dupa care s-au ghidat politistii sunt cuprinse in text. Nu e nevoie de informatii suplimentare si nici nu va ganditi la scheme foarte complicate. Gandirea politistilor a fost foarte simpla, pentru ca, ghiciti ce, detectivii astia nu sufereau de scenarita (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Pastrez suspansul pana diseara si, in cazul in care nu ghiceste cineva, pun raspunsul si, ca bonus, un nou caz.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Aug 7 2009, 02:11 PM
Post #32


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



Pai si sanatatea fiului e o informatie cuprinsa in text. (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Aug 7 2009, 04:10 PM
Post #33


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



Gata, stiu! (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Deci, fiul mentioneaza sanatatea, cumva i-a fost afectata. Eu cred ca avea probleme in sensul asta, vreo dereglare mintala, era bolnav psihic si avea astfel de impulsuri ucigase. Probabil el nici nu a constientizat atat de mult fapta sa la momentul respectiv, doar uneori are momente de luciditate. Mai ales ca acea contesa i-a si risipit averea, care in mod normal i-ar fi revenit lui, ca mostenitor direct.
Tatal, ca sa isi salveze fiul bolnav psihic, ia vina asupra lui. In plus spune: "Am salvat onoarea familiei mele", deci e clar ca vrea sa salveze si onoarea fiului sau. Se observa clar ca tatal nu a mentionat nimic despre problemele de sanatate ale fiului, eludeaza subiectul asta sensibil tocmai pentru a nu oferi detectivilor motive de suspectat. Deci, fiul a facut-o!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Aug 7 2009, 05:36 PM
Post #34


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



Ok, puteti sa-mi spuneti si mai simplu, ca in general parintii isi iau vina copiilor asupra lor, deci sigur fiul e criminalul. Dar nu poti sa arestezi pe el si sa-l eliberezi pe tata doar in baza acestui rationament.
Exista indicii la nivelul textului care arata clar cine a scris marturisirea. Repet, nu ne intereseaza motivatia crimei, ne intereseaza marturisirile.
Hai, ca ma mananca degetelele sa va spun, dar sunt sigura ca sunteti aproape de a afla adevarul. (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bia
post Aug 7 2009, 06:55 PM
Post #35


make-up artist
*******

Group: Administratori
Posts: 5,601
Joined: 11-December 06
From: Otopeni
Member No.: 819



" A facut prostia sa afirme in fata unuia dintre anchetatori ca el a otravit-o pe contesa." a spus primul Junior. Deci, de aici inteleg eu ca fiul doar a afirmat verbal nu si in scris. De aici trag concluzia ca Juniorul batran este vinovat.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Aug 8 2009, 08:57 AM
Post #36


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



Am intarziat putin cu raspunsul. Ei bine, politisti si-au dat seama cine a redactat scrisoarea dupa modul de exprimare al celor doi Plouffe. Marturisirea este scrisa intr-un stil simplu si concis si era corecta din punct de vedere gramatical. Exact ca modul de a vorbi a celui mai tanar Plouffe. Tatal sau este mai pompos, plus ca are niste pacate de exprimare. "Fara decat" in loc de "in afara de" e doar unul dintre acestea. Se adauga "nu ma incontrez" si "antecedent abdicarii" in loc de "nu sunt impotriva" sau "inaintea abdicarii", plus "intre fiul meu si eu insumi", in loc de "intre fiul meu si mine". Expresiile folosite arata ca St Plouffe Junior -mai batran, nu putea sa fie cel care a marturisit in scris comiterea crimei.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bia
post Aug 8 2009, 09:35 AM
Post #37


make-up artist
*******

Group: Administratori
Posts: 5,601
Joined: 11-December 06
From: Otopeni
Member No.: 819



(IMG:style_emoticons/default/tongue.gif) Oooo, da!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Globetrotter
post Aug 8 2009, 09:43 AM
Post #38


Bookaholic
*******

Group: Administratori
Posts: 3,086
Joined: 25-February 09
From: Craiova
Member No.: 5,950



Cred ca as fi putut sa ma gandesc la multe dar la asta nu. Chiar ca joc de perspicacitate! (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Aug 8 2009, 12:06 PM
Post #39


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



ha-ha Bai, si chiar m-am gandit la asta, serios!, dar am spus ca sunt paranoia! (IMG:style_emoticons/default/morderis.gif)
Mereu ma izbeam rau in special de "fara decat", apoi "incontrez"& co.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Szimcsi
post Aug 8 2009, 01:23 PM
Post #40


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 8,980
Joined: 12-January 06
From: Six feet from the edge
Member No.: 146



Eu nu as fi ajuns niciodata sa ma gandesc la asta (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Pages V  « < 2 3 4 5 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 27th April 2024 - 04:07 AM