IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Alimente care NU trebuie consumate cand tinem Montignac, de ce trebuie sa ne ferim
Diana.
post Jun 22 2007, 11:53 PM
Post #1


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Mai nou am observat ca intr-o multime de produse prezentate drept "suta la suta naturale" (adica fara conservanti sau alte genuri de prostii) se adauga totusi "diverse chestii" cu IG mare sau ingrediente cu origine cel putin... " incerta".

Incep lista ciu alimente de evitat in timpul regimului de viata Montignac:
- icre din comert : contin amidon modificat, zaharuri, IG sare peste 100 pina in ceruri
- sunca "de Praga", sunca "presata" cu adaos de zaharuri (dextroza, lactoza), amidon modificat
- muschi "tiganesc": adaos de zaharuri (dextroza, lactoza), amidon modificat
- ceafa afumata/costita: adaos de zaharuri (dextroza, lactoza), amidon modificat
- salate cu maioneza industriala pe baza de amidon modificat, gelifiant (contine amidon!), "agenti de ingrosare" cu provenienta necunoscuta.
- salamuri/cremvursti/parizere: adaos de zaharuri (dextroza, lactoza), amidon modificat, agenti de ingrosare" cu provenienta necunoscuta.
- mezeluri crud/uscate/carnati tip industrial: adaos de zaharuri (dextroza, lactoza), amidon modificat, "agenti de ingrosare" cu provenienta necunoscuta.
- conserve de peste cu zaharuri, amidon modificat, "agenti de ingrosare" cu provenienta necunoscuta.
- conserve de carne cu zaharuri, amidon modificat, "agenti de ingrosare" cu provenienta necunoscuta.
- brinza tip "Feta" cu amidon modificat, "agenti de ingrosare" cu provenienta necunoscuta.
- iaurturi simple/ cu fructe cu "lapte praf in ochii prostilor",cu amidon modificat, "agenti de ingrosare" cu provenienta necunoscuta, zaharuri fara limita.
- gemuri/dulceturi/marmelade "dietetice" pline de amidon modificat, "agenti de ingrosare" cu provenienta necunoscuta, zaharuri necunoscute.
- bulionuri/paste de tomate pline de amidon modificat, "agenti de ingrosare" cu provenienta necunoscuta, coloranti necunoscuti.
- sucuri 100% "naturale": zaharuri, agenti de ingrosare in cele tip "nectar".

Completari la lista:

- salata de vinete (chiar daca-i fara maioneza, tot neconforma e, datorita adaosurilor) (roxanica)

Go to the top of the page
 
+Quote Post
roxanica10
post Jun 23 2007, 08:10 PM
Post #2





Musafir






Super ideea ta Di! As adauga si eu:
- salata de vinete (chiar daca-i fara maioneza, tot neconforma e, datorita adaosurilor)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Jun 23 2007, 08:29 PM
Post #3





Musafir






fara sa fiu carcotasa si sa tin partea vreunei diete, astea sunt de evitat si in viata de zi cu zi, fara sa fii la regim. cel putin mezelurile, conservele si sosurile industriale
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jun 23 2007, 10:07 PM
Post #4


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Roxanica, plus ca are un gust infect!
Forte, de acord cu tine! (IMG:style_emoticons/default/estiok.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nimphetamin
post Oct 26 2007, 11:17 AM
Post #5


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,851
Joined: 16-March 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,359



Dar eu citesc etichetele produselor si daca nu contin substantele mai sus mentionate, le iau. Este posibil sa nu se scrie toate ingredientele pe eticheta?
Ca de-aia nu iau nimic vrac, ca sa pot citi ingredientelor.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Oct 26 2007, 11:25 AM
Post #6





Musafir






Nu stiu care-s legile romanesti, in Germania nu trebuie sa declare detaliat ingredientele care-s sub cateva procente (nu mai stiu exact cat, 1, 2 sau %), daca sunt schimbate genetic. In plus exista E-uri care nu trebuie declarate. (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nimphetamin
post Oct 26 2007, 11:47 AM
Post #7


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,851
Joined: 16-March 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,359



Asta ar fi culmea sa nu declare toate ingredientele!!! (IMG:style_emoticons/default/angry.gif)
Adica stau degeaba atatea ore in supermarket sa citesc etiketele si tot ma pot pacali??? (IMG:style_emoticons/default/angry.gif)
Asta chiar ma seaca!
In fine, am observat ca nu prea se mananca mezeluri, dar eu nu prea poci trai fara ele (IMG:style_emoticons/default/nusepoate.gif)
Of (IMG:style_emoticons/default/crying.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
katia
post Aug 31 2008, 02:24 PM
Post #8


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 5
Joined: 30-August 08
Member No.: 4,590



pai cum se poate asa ceva? (IMG:style_emoticons/default/nusepoate.gif)
si eu stau permanent si citesc eticheta... (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif) nu crede-ti ca ar putea fi amendati astia care nu scriu ingredientele exact? (IMG:style_emoticons/default/nesigur.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Aug 31 2008, 05:27 PM
Post #9


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Ba crede-m. (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) La fel ar trebui amendati si cei care nu stiu sa conjuge un verb la indicativ prezent.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dudu
post May 18 2009, 09:59 AM
Post #10


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 5
Joined: 13-May 09
Member No.: 6,473



Buna , eu sunt noua pe forum eu mananc des salata cu ton conserva si recunosc nu m-am uitat pe eticheta (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif)

Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pages V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 09:42 PM