IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

> Osho
kalua
post Jun 23 2007, 01:12 PM
Post #1





Musafir






Stiti de el, l-ati citit?
Eu am avut o perioada plina de el, acum vreo 10 ani si acum, asa, din nimic, mi-a venit gandul sa-l recitesc. Pentru c-am uitat multe.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Replies
midnight
post Jun 23 2007, 03:55 PM
Post #2


Dependent
***

Group: Membru
Posts: 216
Joined: 19-March 07
From: Timisoara
Member No.: 1,366



Imi aduc aminte ca in urma cu cativa ani am fost la munte cu ai mei si aveam un volum din Osho cu mine, si am dat peste un paragraf in care era descris un cuplu care facea amor spunand in acelasi timp Tatal Nostru (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif) Nu aveam cine stie ce educatie crestina pe vremea aia insa paragraful ala mi s-a parut foarte wrong.
Ulterior am vazut un documentar la tv despre Osho in care aratau imagini filmate in anii 70 cu grupurile de terapie, indivizi care sareau si se agitau impreuna pana ajungeau la delir sub privirile lui. Cei care ajungeau in tabere bineinteles ca plateau, intre sedinte lucrau cot la cot, se incuraja promiscuitatea in numele unei 'libertati' pe care eu o consider prost inteleasa.

Ma rog, sunt constienta ca am motive poate subiective pentru care nu imi mai place Osho (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Unul ar fi ca am devenit foarte circumspecta fata de oricine care culege elemente din toate religiile si face o varza foarte _convenabila_ din ele, dandu-le oamenilor exact ce vor sa auda si sa faca, pentru ca, sa recunoastem, chiar am vrea sa fim cu fizicul in orgasm si cu sufletul in rai in acelasi timp. Are si elemente ok de iubire intre semeni, pace si armonie, dar toate astea se gasesc in cam toate religiile "revelate". Nu cred in revelatiile pe care le ai cand esti beat, cand topai pana pici lat sau cand faci amor -- nu neg ca le poti avea, accidental, dar cred ca sunt autentice doar cand te fac brusc constient de animalitatea momentului si te scot din ea.

Go to the top of the page
 
+Quote Post

Posts in this topic
kalua   Osho   Jun 23 2007, 01:12 PM
midnight   Da, am citit in urma cu vreo 5 ani si la momentul ...   Jun 23 2007, 01:19 PM
contraste   Nu am citit īncă... Sunt atāt de multe c...   Jun 23 2007, 02:52 PM
Maąt   Jun 23 2007, 03:31 PM
contraste  
Mulţumesc .   Jun 23 2007, 03:39 PM
midnight   Imi aduc aminte ca in urma cu cativa ani am fost l...   Jun 23 2007, 03:55 PM
kalua   midnight,probabil Osho nu ti se potriveste :) Mie...   Jun 25 2007, 12:07 PM
georgy  

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 

Lo-Fi Version Time is now: 25th April 2024 - 10:55 AM