IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Rateuri culinare, Cu sau fara poze
Teocris
post Dec 26 2008, 09:06 PM
Post #11


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 6,891
Joined: 9-November 07
From: Sibiu
Member No.: 2,591



O placinta in toata regula (IMG:style_emoticons/default/322.gif) Pui un pic de crema sau gem si frisca si ai salvat situatia.
Sa va spun si eu despre minunatele mele sarmale in vasul roman cu capac. Le-am infasurat, le-am bibilit, le-am asezat frumos in oala si le-am bagat la caldura cuptorului. Nu trece o ora si casa mea s-a umplut de fum. De unde fum? (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif)
Scot oala din cuptor, scot ceva zeama care imi parea ca da pe-afara si bag iar oala la cuptor.
In casa in continuare fum de-l taiai cu cutitul...Deschid geamurile, aerisesc, risc sa fac pneumonie(ca de, eu cand fac mancare stau in maieu/maiou), dar fumul nu se da dus si pace. Incerc o alta alternativa si incerc sa-l ignor, poate se supara si trece. Da de unde frate (IMG:style_emoticons/default/nusepoate.gif) Se incapatana sa ramana in ciuda eforturilor mele. Treaba cu ignoratul (si cu curentul rece ce-l simteam deja la coaste ) a durat vreo doua ore bune.
Capitulez si sting focul la cuptor cu gandul sa incerc alta data.
Un gand jucaus si pofticios ma impinge sa dau capacul la o parte sa admir frumusete de sarmale infuriate si fierbinti. Nu puteam eu sa stau cuminte? Nu puteam sa pun pe altcineva? Nuuuuu (IMG:style_emoticons/default/nusepoate.gif) Asa ca m-am delectat cu privelistea sinistra si intunecata oferita de niste mogaldete aproape carbonizate ce-si iteau capusoarele dintr-o masa intunecata si fara pic de lichid.
Minunata mea oala se fisurase, iar lichidul se scursese frumusel si tiptil in cuptor unde se transformase intr-un fum innecacios si nesuferit si in ceva lipicios si negru pe plita cuptorului.
Sotul meu vine atunci cu ideea minunata:" Lasa ca punem deasupra smantana si nu se mai vede cat sunt de bronzate." (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Si asta a fost povestea" Sarmale, oala si fum".
Nu am pozat minunatia pentru ca nu merita (IMG:style_emoticons/default/nusepoate.gif) Nu a fost cuminte.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Feb 15 2009, 09:46 PM
Post #12





Musafir






Am incercat azi o reteta noua de prajitura cu mac (si nuci) si mi-a iesit o prcarie, prea uscat. Si s-a mai si ars putintel. Eu chiar nu ma declar cu nimic vinovata, am urmat reteta, care pare chiar ok si-i scrisa de niste oameni in care am incredere, intocmai.
(IMG:http://i37.photobucket.com/albums/e77/karina_luana/Bucatarie/IMG_1201.jpg)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
blekytza
post Feb 16 2009, 12:38 AM
Post #13


Incurabil
*****

Group: Obsedat
Posts: 683
Joined: 14-October 08
From: Nice
Member No.: 5,113



am vrut sa fac un fel de tort... mere in aluat de pandispan si mi-a iesit un fel ...de mai multe feluri, nu tu aspect comercial, nu tu fotogenie... nimic! sta saracul pleostit, abandonat pe farfurie
(IMG:http://i433.photobucket.com/albums/qq57/blekytza/100_2075.jpg) (IMG:http://i433.photobucket.com/albums/qq57/blekytza/100_2086.jpg)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bulina
post Feb 16 2009, 12:44 AM
Post #14





Musafir






mie mi se pare ca arata bine.
ba chiar as manca din el (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Feb 16 2009, 01:28 AM
Post #15


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Si eu! Bulina, il impartim? (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bulina
post Feb 16 2009, 01:40 AM
Post #16





Musafir






Clar (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

Stai sa vezi ca m-a chinuit talentu sa fac io o inventie de brownie. Acu ie-n cuptor, ce-o iesi habar nu am dar miroasa de pierzi copiii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Oct 11 2009, 11:03 PM
Post #17


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Rateul de azi- o chestie facuta parca cu picioarele. (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) Desi la gust cica e buna (IMG:style_emoticons/default/nesigur.gif) (eu nu am gustat, e facuta pe neveu). (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif)
(IMG:http://i648.photobucket.com/albums/uu207/fides2009/PA110005.jpg)
(IMG:http://i648.photobucket.com/albums/uu207/fides2009/PA110008.jpg)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Globetrotter
post Oct 11 2009, 11:07 PM
Post #18


Bookaholic
*******

Group: Administratori
Posts: 3,086
Joined: 25-February 09
From: Craiova
Member No.: 5,950



Cata friscaaa... (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) Foarte dragut rateul tau!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Oct 11 2009, 11:18 PM
Post #19


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



E penibil! (IMG:style_emoticons/default/morderis.gif) Sa nu spuneti la nimeni, (IMG:style_emoticons/default/secret.gif) insa abia asteptam sa termin cu el, ma plictisea teribil...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tiana
post Oct 12 2009, 08:59 AM
Post #20


Incurabil
*****

Group: Obsedat
Posts: 899
Joined: 31-May 09
From: arad
Member No.: 6,600



Primesti oaspeti la rateu,Fides?
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Pages V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 19th April 2024 - 07:58 PM