IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> In cat timp ajunge un colet din Germania in Romania?
blu_dea
post Jul 16 2007, 10:49 AM
Post #1





Musafir






Intai de toate,imi cer scuze daca nu am "plasat" topicul unde trebuia,dar nu imi dau seama unde ar fi fost mai potrivit de postat... (IMG:style_emoticons/default/blush.gif)

Astept un colet din Germania,care a fost expediat normal,fara vreo taxa de urgentza.In cat timp este normal sa ajunga si dupa cat timp credeti ca ar trebui sa-mi fac griji...si ce as putea face in cazul asta?
Au trecut deja 7 zile(fara cele 4 zile de weekend)si nu a venit (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)

Multumesc!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jul 16 2007, 11:55 AM
Post #2





Musafir






Intreaba expeditorul daca are un tracking# pentru coletul trimis. Posta = DHL in materie de pachete si astia au sistem online de tracking.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
blu_dea
post Jul 16 2007, 01:38 PM
Post #3





Musafir






QUOTE(kalua @ Jul 16 2007, 09:55 AM) *
Intreaba expeditorul daca are un tracking# pentru coletul trimis. Posta = DHL in materie de pachete si astia au sistem online de tracking.



kalua,iti multumesc de raspuns si pt faptul ca mi-ai mutat topicul unde trebuia. (IMG:style_emoticons/default/blush.gif)
Deci,daca am inteles bine,serviciul de colete/pachete in germ.e DHLul?In cazul asta am sa fac cum m-ai sfatuit,chiar acum ii dau mail amicei mele.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jul 16 2007, 01:54 PM
Post #4


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Nu, DHL-ul e un serviciu de curierat ca oricare altul. Nu este reprezentativ pentru o tara sau alta, nu e nici echivalentul Postei in Germania.
In general serviciile de curierat, indiferent cum se numesc, au sisteme de urmarire ale pachetelor online (tracking). Pina si posta romana s-a modernizat si are asa ceva pentru citeva servicii. DHLul nu echivalentul postei, ci doar o firma, ce e drept foarte mare, de curierat international.
In general daca se trimite pachetul cu serviciile postale germane, un colet ajunge de obicei in 14 zile lucratoare (asa imi spune cineva de la noi de la birou).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jul 16 2007, 02:09 PM
Post #5





Musafir






Bre, in Germania DHL-ul e serviciul de pachete al postei nemtesti (ca posta in sine s-a cam desfiintat).
Cum se comporta pachetul dupa aceea, pe teritoriul Romaniei, habar n-am. (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jul 16 2007, 02:13 PM
Post #6


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Bre, io stiu ca dehaselul e companie americana. (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) Daca a inghitit posta germana, brava lor. (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Valentina30
post Jul 16 2007, 02:21 PM
Post #7


Incurabil
*****

Group: Obsedat
Posts: 716
Joined: 5-July 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,899



QUOTE(blu_dea @ Jul 16 2007, 11:49 AM) *
Intai de toate,imi cer scuze daca nu am "plasat" topicul unde trebuia,dar nu imi dau seama unde ar fi fost mai potrivit de postat... (IMG:style_emoticons/default/blush.gif)

Astept un colet din Germania,care a fost expediat normal,fara vreo taxa de urgentza.In cat timp este normal sa ajunga si dupa cat timp credeti ca ar trebui sa-mi fac griji...si ce as putea face in cazul asta?
Au trecut deja 7 zile(fara cele 4 zile de weekend)si nu a venit (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)

Multumesc!


blue_dea, si eu sunt intr-o situatie similara cu a ta.
Astept un colet (plic cu bule de fapt) expediat din Germania in data de 2 iulie... deci de 2 saptamani si tot nici-un semn.
Am fost la posta vineri pe 6 iulie si apoi si sambata pe 7 iulie si am intrebat de el... dar nu sosise inca. Apoi am mers la fiecare 2 zile si am intrebat, tot degeaba.
Posta romana e tare delasatoare... functionarii de acolo se misca foarte greu. Coletele trimise din provincie ajung uneori in 2 sau 3 zile si stau in depozite inca 2 sau 3 zile pana se hotarasc functionarii sa trimita avizele la destinatari... asa ca eu cred ca problemele apar datorita sistemului romanesc de lene... dar inca mai astept.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jul 16 2007, 02:57 PM
Post #8





Musafir






QUOTE(Maàt @ Jul 16 2007, 02:13 PM) *
Bre, io stiu ca dehaselul e companie americana. (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) Daca a inghitit posta germana, brava lor. (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)


Posta germana mai trimite scrisori. (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) Si mai au si o banca a lor. Dar in rest e jale. S-au inchis jdemii de filiale, noi, ca stam la tara (dar sunt vreo 7000 locuitori) nu mai avem posta, un magazin anume din centru ia pachetele pentru posta de la oameni si dhl-ul le preia de-acolo. Dar daca vrei sa trimiti o scrisoare recomandata trebuie sa te duci la München, acolo au mai ramas cateva filiale.
DHL-ul apartine postei nemtesti: DHL - wikipedia
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jul 16 2007, 05:33 PM
Post #9


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Da` initial nu a apartinut, bre. (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) Hai ca am ajuns sa ne contrazicem (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
midnight
post Jul 16 2007, 05:42 PM
Post #10


Dependent
***

Group: Membru
Posts: 216
Joined: 19-March 07
From: Timisoara
Member No.: 1,366



Mie mi-a trimis un tip din Germania un pachet anul trecut, cu doua sticle de hidromel, care nu au ajuns nici in ziua de astazi (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)
M-am tot gandit ca era din cauza ca nu faceam parte din UE, sau poate din cauza ca era alcool sau mai stiu eu ce, o fi fost oprit la vama, insa nici eu nici el nu am primit nici un aviz ca pachetul ar fi ajuns la destinatie sau inapoi de unde plecase.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 11:28 PM