IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Ce trebuie sa avem acasa, cand venim cu bebe de la maternitate
Roxana_
post Jan 25 2009, 08:52 PM
Post #1





Musafir






O lista la care puteti adauga/modifica, in functie de necesitatile fiecareia:
Obiecte de folosinta indelungata:
- patut, saltea
- dulapior pentru hainutele si lucrusoarele lui bebe
- masa de infasat
- veioza de noapte
- carut
- scaun de masina
- ham pentru bebe
- storcator de fructe si aparat de pasat (pentru mai tarziu)
- sterilizator de biberoane si suzete
- lenjerie de patut
- cadita pentru imbaierea bebelusului
- gentuta speciala cu multe compartimente pentru plimbarile in aer liber ale lui bebe
- cantar (asta nu e musai; il cantareste si pediatra la controalele lunare)
- monitor audio (pentru cand plecati in alta camera)
- pompa san

Obiecte marunte:
- pompita de nas (recomand batista sugarului, care se conecteaza la aspirator; este cea mai eficienta)
- betisoare de urechi si eventual pompita de urechi
- termometru (de preferat digital)
- biberoane (cel putin 6 de diferite marimi si forme), perie de spalat biberoanele, tetine (cel putin 6)
- suzete
- perie de par
- tacamuri numai pentru bebe: lingurita, pahar, cana
- jucarii (sa fie adecvate nou-nascutilor) - pe la 2-3 luni incep sa le bage in seama
- cateva rame pentru primele poze ale lui bebe
- trusa micutza de prim-ajutor care trebuie sa contina: nr. de tel. al doctorului pediatru, medicului de familie, spitalului la care sunteti arondati, nr. de tel. a 2-3 prieteni foarte buni care te pot ajuta in orice moment in caz de nevoie (sa te ia sau sa te duca rapid undeva) – aceste nr. de tel. e bine sa le pastrati la indemana langa telefon; termometru, paracetamol (de preferat lichid) pt bebelusi pentru calmarea durerilor; spray/crema contra arsurilor solare, intepaturilor de insecte, iritatiilor, plasturi, comprese sterile; crema antibacteriana pentru zgarieturi/taieturi.

Haine si alte lucuri din textile:
- scutece de finet de diferite dimensiuni si grosimi pentru uz de toata ziua
- cearsafuri pentru acoperit salteaua: ~ 4
- celofan/cearsaf plastic pentru protectia saltelei (sa nu se ude)
- paturici pentru dormit: 2-4, sac de dormit (pentru vremea rece cand il scoateti afara)
- caciulite (simple si cu legatura sub gat) mai groase si mai subtirele
- sosete, botosei, ghetute
- body-uri, camasute
- pantalonasi, salopete
- manusi
- prosoape de baie, eventual un prosop mai mare cu gluguta
- batistute
- barbetici

Produse consumabile:
- lapte praf (in caz ca nu puteti alapta)
- pampersi sau scutece libero (am auzit si despre ele de bine)
- sampon de par
- sapun de corp (lichid sau solid)
- ulei de corp (ulei de masline cu vit A sau ulei de migdale dulci)
- tampoane/comprese sterile (gen tifon) pentru stergerea ochisorilor sau a altor zone. Atentie, nu folositi vata caci lasa firisoare
- servetele umede pentru sters la poponet
- ceai de musetel, anason cu chimen si ceai special pentru colici, ceai obisnuit pentru bebelusi
- forfecuta de unghii (speciala pentru bebelusi)
- pentru mama: tampoane igienice, crema pentru calmarea/vindecarea mameloanelor, tampoane pentru sani de pus in sutien, sutien special de alaptat

Adiacente:
- spirt
- ser fiziologic
- fese de bandaj mai mari (din material de tifon)
- pansament
- leocoplast/plasturi
- tinctura de iod
- supozitoare
Go to the top of the page
 
+Quote Post
irinica
post Jan 25 2009, 09:46 PM
Post #2


Obsedat
****

Group: Obsedat
Posts: 416
Joined: 12-July 07
From: iasi, romania
Member No.: 1,930



celofan/cearsaf plastic pentru protectia saltelei (sa nu se ude) , nu cred ca e bine sa fie tinut mereu sub cearceaful copilului. E bine sa fie pe masa de infasat dar, cel mai bine eu m-am impacat cu niste pelinci din acelasi material ca scutecele de unica folosinta care se folosesc de obicei pt. adulti. Nu stiu daca sunt la supermarket, dar la farmacii se gasesc sigur. Au dimensiune cam 50/50.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jan 25 2009, 10:02 PM
Post #3





Musafir






Parerea mea e ca nu e nevoie deloc de protector de saltea. Pampersii, daca sunt de marimea corespunzatoare si schimbati cand trebuie, tin totul, nu curge nimic pe langa. Eu am pus protector de-ala de care zice irinica cand s-a dezvatat de pampers.

Aveti grija cu servetele alea umede de sters la fund, nu inlocuiesc spalatul cu apa!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jan 26 2009, 01:00 PM
Post #4





Musafir






Eu parca-mi aduc aminte aminte ca mi-a trebuit niste pudra de talc pentru buric.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LostWhispers
post Jan 26 2009, 01:18 PM
Post #5





Musafir






De la servetele umede se poate face o iritatie de toata frumusetea, eu am vazut un bebe care era spalat doar seara cu apa, nu dupa fiecare schimbare de pampers si acum parca vad cum era tot rosu pe o potiune mare de corp.
Se mai poate pune in apa de la baie ceai de galbenele le face bine la piele.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Roxana_
post Jan 26 2009, 02:15 PM
Post #6





Musafir






Am mai vorbit si eu cu mamici si ele folosesc servetelele umede in caz de pipi. In caz de nevoi mai mari, e musai sa fie spalat.

Kalua, parca Bulina zicea ceva pe aici despre pudra de talc, c-au descoperit nu stiu ce componenta cancerigena in ea. Dau un search sa-mi reamintesc.
Eu i-am luat o crema pentru copii cu galbenele (recomandata de Althe) de la plafar. La buric, in unele carti se recomanda alcool alb si pudra baneocin.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jan 26 2009, 03:28 PM
Post #7





Musafir






O pudra acolo, c-o fi de talc sau alta.
Hai, mai Roxana, cum naiba sa faca copilul cancer de la 3-4 ori dat cu talc?

Eu stiu lume de pe-aici care uita de apa la fundul si genitaliile (mai ales daca-i fetita!) copilului, cu servetele e mult mai usor! (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif) De-aia am si spus-o.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Roxana_
post Jan 26 2009, 05:55 PM
Post #8





Musafir






QUOTE(kalua @ Jan 26 2009, 03:28 PM) *
O pudra acolo, c-o fi de talc sau alta.
Hai, mai Roxana, cum naiba sa faca copilul cancer de la 3-4 ori dat cu talc?


Cred c-o sa folosesc pudra Baneocin (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) . Hai ca nu-s chiar asa de disperata (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif) , chiar de i-am luat detergent de bebe si balsam de rufe tot de bebe.
Nu ma refeream la copil, cand ziceam de pudra de talc.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
irinica
post Jan 26 2009, 06:10 PM
Post #9


Obsedat
****

Group: Obsedat
Posts: 416
Joined: 12-July 07
From: iasi, romania
Member No.: 1,930



Roxanel, eu in apa de baie a copiilor am pus mereu tarate. Asta dupa ce Stefan ( cel mare al meu) luase din maternitate o dermatita de contact si mi-a zis chiar neonatologa ca o sa rezolv problema cu tarate. Se face o ...infuzie de tarate: o mana de tarte la un litru de apa fierbinte, se lasa cateva minute apoi se strecoara si se apdauga in apa de baie a bebeului. Si pentru lehuza e foarte binevenita o astfel de baie ( eu si acum , cand am chef sa FUG undeva numai cu mine, ma inchid in baie si imi fac tot felul de potiuni alintarete).

Pupici pe burtici!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Alina Mamurescu
post Mar 7 2010, 04:26 PM
Post #10


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 46
Joined: 12-February 10
Member No.: 7,976



le am deja acasa.....merci...m-am uitat la ele si inainte sa o nasc pe Teo...acum are 1 lunisoara si e o skumpica!!voi pune poze cu ea!! (IMG:style_emoticons/default/iloveelady.gif) (IMG:style_emoticons/default/iloveelady.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 16th April 2024 - 11:26 PM