IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
> Greutatea si inaltimea potrivite, La copii si adolescenti
kalua
post Mar 27 2008, 12:28 AM
Post #21





Musafir






Este mai mititel, dar e normal. De cele mai multe cei nascuti prematuri se inalta mai tarziu. Ce zice medicul pediatru?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cris 82
post Mar 27 2008, 11:17 PM
Post #22


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 99
Joined: 23-August 07
From: Bucuresti
Member No.: 2,080



Medicul imi zice sa nu mai imi fac probleme,insa eu...na,ca orice mama,eu sunt micuta de statura am 1,62cm dar,sotul este ok are1,75cm,doctora cand o intreb imi spune:"Cu cine vreti sa semene??????"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Mar 27 2008, 11:20 PM
Post #23





Musafir






Important mi se pare mie raportul inaltime-greutate, in rest...cum i-o fi sa fie. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) Oricum n-ai ce sa-i faci din punctul asta de vedere.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cris 82
post Mar 27 2008, 11:33 PM
Post #24


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 99
Joined: 23-August 07
From: Bucuresti
Member No.: 2,080



Multumesc mult pt incurajari! (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kary_pink
post Mar 27 2008, 11:45 PM
Post #25





Musafir






Daca medicul pediatru ti-a spus sa nu-ti faci griji pentru inaltime stie el ce stie. Mai tarziu il poti indruma catre baschet sau inot pentru ca aceste sporturi ajuta foarte mult in crestere.

Sa fie sanatos, asta este cel mai important (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

This post has been edited by kary_pink: Mar 28 2008, 12:00 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cris 82
post Mar 28 2008, 11:06 PM
Post #26


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 99
Joined: 23-August 07
From: Bucuresti
Member No.: 2,080



Da si eu cred la fel,totusi saptamana viitoare vom mai cere o parere.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
butterflyaway
post Feb 5 2012, 02:56 PM
Post #27


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 256
Joined: 5-February 12
Member No.: 10,960



Buna ziua...

Sper sa postez unde trebuie problema ce ma intereseaza acum (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif) .
Deci este vorba de propria-mi fiica. Are 12 ani si aproape 3 luni, 1.54-55( nu stiu exact dar e intre, nu am mai masurat-o) si "deruleaza" intre 49 kg si cateva grame si rareori 50 dar vad ca reuseste sa se mentina la 49. Problema este urmatoarea... e destul de plinuta. Nu pot sa zic ca e grasa dar are piciorusele destul de umflate. E pofticioasa si mai ales la dulce. zic eu e o perioada normala...
Faza este ca in dragul nostru orasel nu sunt cine stie ce cursuri de sport de urmat, a mers putin la atletism ca ii place sa alerge dar se face afara si sincer, acum, pe gerul asta crancen nu o las, nu vreau sa-mi raceasca. Este si badminton, a mers o luna sau chiar 2,3 sapt poate si mai putin (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif) (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif) (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif) si s-aplictisit... nici nu mergeau colege de-a ei intr-un fel o inteleg.
Asta vara cand am fost la dr de familie a spus ca e plinuta si a trebui sa mai dea putin jos, sa lase painea, biscutii dulciurile etc si cat mai multa miscare. Asta vara pot sa zic ca a fost destul de activa si iarna nu pot sa zic ca este, e si normal ca nici nu are pe unde. Mai nou am obs. ca face 30 de genoflexiuni dimineata si seara. Ce ma sfatuiti sa fac? Sa consult un medic, sa mai ingrijorez, sa o trec la dieta, sa ii interzic dulciurile, painea mai ales sandwichiurile etc?
aaa si apropo mananca foarte repede... chiar ma ingrozeste la cat de repede mananca, cum as putea face sa manance mai incet?
O sa incerc sa o masor si sa o cantaresc sa vad cu exactitate cat are, pana atunci as dori niste sfaturi daca se poate.
O zi minunata va dorim!!! (IMG:style_emoticons/default/indragostita.gif) (IMG:style_emoticons/default/indragostita.gif) (IMG:style_emoticons/default/indragostita.gif) (IMG:style_emoticons/default/indragostita.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
butterflyaway
post Feb 8 2012, 02:10 PM
Post #28


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 256
Joined: 5-February 12
Member No.: 10,960



Gata, am cantarit-o si masurat-o. Are 1,53 de cm si 49,4 kg. Si 12 ani!!! Deci e bine sau nu??
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Feb 8 2012, 03:21 PM
Post #29


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Trebuie sa ii explici ca mincatul repede nu ii face bine. Ca mestecatul mult o face sa se sature mai repede si nu se ingrasa, ca mincind repede se umfla in burtica cu aer.
In privinta greutatii functie de virsta si inaltime, e greu de dat un verdict, pentru ca trebuie luati in considerare si factorii genetici. Daca parintii nu sint inalti, copilul nu poate fi nici el.
La virsta ei mi se pare destul de bine ca inaltime, sa stii. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) Daca ii plac dulciurile, fa-o sa le inlocuiasca cu fructe. Esti fat adesteapta, gasesti tu o metoda sa o convingi. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
(IMG:style_emoticons/default/welcome.gif) la noi, din nou!
Are vreun idol feminin cu o greutate normala? Chestia e ca nu e bine nici sa o bati la cap sa slabeasca, la virsta asta e foarte usor influentabila si e posibil sa faca o tulburare alimentara gen anorexie dupa... Mersul cu bicicleta, cind se face vremea buna e super ok !
E bine ca face genoflexiuni, asta inseamna ca o intereseaza cum arata. Ceva cursuri de aerobic nu sint pe la tine in oras?
Un alt mod de a face miscare e sa danseze. Fetitele adora dansul! Danseaza cu ea o ora pe zi. Nu numai ca relatia mama-fiica se va imbunatati foarte mult, insa va veti si distra amindoua, plus tot amindoua faceti conditie fizica! Va pup!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Teocris
post Feb 8 2012, 04:08 PM
Post #30


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 6,891
Joined: 9-November 07
From: Sibiu
Member No.: 2,591



Ai putea sa-i calculezi si indicele de masa corporala, sa vezi astfel daca este sau nu in limite normale pentru varsa ei.
Il calculezi astfel: nr. kilograme/inaltime (m)x inaltime(m)
Adica 49.4/ 1.53x1.53=21.11
Dupa cum se poate observa in imaginea de mai jos, fetita ta e perfect sanatoasa (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
(IMG:http://www.certex.ro/Proiecte/proiectnat22/image003.jpg)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pages V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 05:57 PM