IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Cum sa ma port cu copilul/copiii celui de-al doilea sot?
kalua
post Apr 12 2006, 05:47 PM
Post #11





Musafir






Tind sa cred ca fetita chiar te place. Dar fata de maica-sa nu vrea s-o arate, probabil se teme ca o loveste daca-i spune de bine de tine...Si stii cum gandesc majoritatea copiilor: "ori esti cu mine, ori impotriva mea", ea o fi avand asta in cap gandindu-se la mama ei (ca poate mama ei zice ca fiica-sa n-o iubeste pentru ca ii place de tine).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
diotima
post Apr 14 2006, 09:41 AM
Post #12


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 239
Joined: 17-December 05
From: Grecia
Member No.: 113



Chiar sa stii ca ai dreptate kalua (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/322.gif) . Cred ca nici un copil nu ar recunoaste fata de mama sa ca o place pe prietena tatalui sau...poate se gandeste ca e o tradare fata de mama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ham
post Jul 13 2006, 08:56 AM
Post #13


Cavaler eLady.ro
****

Group: Obsedat
Posts: 358
Joined: 26-June 06
From: Jalea Vaii
Member No.: 398



esti intr-o situatzie najpa, pe care n-ai cum s-o controlezi.
itzi spun ce stiu din experientza proprie, poate te ajuta cu ceva:
nu incerca sa vb de rau pe unul din parintzii naturali, vei fi si mai najpa in okii copilului
(copiii viseaza toata viatza sa-si impace parintzii, iar tu esti piedica)
nu vb de rau copilul vre-unuia din parintzi
(in sinea lui orice parinte divortzat crede ca trebuie sa se poarte mai permisiv cu copilul produs cu fosta pereke, mare tampenie, da' asta este...)
fii corecta, ce aplici alui-tau, aplica si celuilalt, inclusiv pedepsele (copiii au un simtz al dreptatzii exacerbat)
nu mai repeta faza cu verificatu' messului, ai cazut in okii ambilor copiii si n-o sa uite ca faci kestii care nu se fac; verifica cat vrei, da' fara sa se afle...
orice-ai face, vei fii mastera pt. f. mult timp, dureaza sa intri in inima unui copil (asta nu inseamna ca nu te si place- vezi ca este foarte simplu sa-i castigi respectul, fii corecta si arata-i ca te pricepi mai bine k ea la ce-o pasioneaza pe ea).
orice ai face, noul partener va crede ca faci diferentze intre ai tai si ai lui, cum si tu vei crede despre el la fel (nu intervenitzi NICIODATA cand celalalt va cearta copilul, putetzi cand copilul nu e de fatza sa va certatzi mult si bine, dar nu in fatza lui- ii vetzi confirma o kestie pe care o stie intuitiv- ca are mare putere asupra noii voastre relatzii)- ASTA ESTE MAREA PIATRA DE INCERCARE!
bafta!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alinutza
post Jul 26 2006, 10:59 AM
Post #14





Musafir






si eu cred ca nu e o idee buna sa repeti faza cu verificatu. adica, verifici cand esti singura, fara sa stie nimeni ce faci, pentru ca daca stiu ca tu poti vedea ce vorbesc, atunci sigur se vor feri sa mai spuna chestii naspa despre tine. eu nu cred ca nu te place, sau ca te place prea mult si de asta de vorbeste de rau mamei ei. fiind un copil, probabil are nevoie de dragoste materna, are nevoie sa vorbeasca cu cineva, sa-i explice cineva ce e bine si ce e rau si asa mai departe, si cum mama ei nu e langa ea, probabil incearca sa gaseasca la tine ceea ce cauta. va gandi rau despre tine pana in momentul in care va creste si va realiza ca nu tu esti de vina ca s-au despartit parintii ei, si cand va realiza ca tu ii vrei binele.
sunt de acord si cu ce au spusele fetele, cum il tratezi pe fiul tau exact asa s-o tratezi si pe ea, pentru ca altfel s-ar putea intoarce baiatul impotriva ta. el nu are voie cu prieteni, atunci nu are nici ea.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 25th April 2024 - 07:54 PM