IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Protectia minorilor pe internet
Clitemnestra
post May 13 2006, 06:47 PM
Post #1





Musafir






Am descoperit de mai multe vreme un tip de website care permite minorilor afisarea de fotografii personale fara vreo moderare. Rezultatul este cam asa: broken -link

Pro filul in cauza este al unei fetite de 13 ani, ale carei date de contact pot fi obtinute in schimbul unui sms de numai 2 dolari (sms care garanteaza accesul la datele tuturor, nu doar ale ei).

Acestea sint premisele pe care am inceput un studiu pe care o sa-l publicam saptamina viitoare in curatmurdar. Studiul se refera la cadrul legal de protectie a minorilor, la reactia autoritatilor si a altor factori responsabili referitoare la acest gen de afacere pe internet si (nu in ultimul rind) la parerea oamenilor care dau accidental peste asa ceva.

Aici am nevoie de ajutorul vostru. Ce credeti despre siturile in cauza? Dar despre sistemul legal actual?

multumesc
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post May 13 2006, 07:01 PM
Post #2


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



In primul rind, bine ai venit printre noi. (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/floricele.gif)
In cel de-al doilea rind, mai sus e un "broken-link".

Inainte de a astepta ca legea sa faca ceva, ar fi bine ca parintii sa ia atitudine: proprietarul unui site nu are cum vedea certificatul de nastere al vizitatorului si daca un minor se inscrie sau da un click... nu ai cum sa stii care ii este etatea.

De aceea rolul parintilor nu trebuie trecut cu vederea: nu putem astepta ca statul sa faca tot, in timp ce noi, ca parinti, ne culcam pe-o ureche.

Siteurile care au continut sexual explicit sint accesibile, in general, numai dupa ce vizitatorul introduce o carte de credit si plateste. Daca nu esti major, nu ai carte de credit, deci protectia minorilor e asigurata. De altfel exista o prevedere de acest gen in legislatia actuala.

Parerea mea: atentie sporita, parinti!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Meg
post May 15 2006, 11:48 PM
Post #3


Membru de Onoare
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,877
Joined: 9-December 05
From: Here and There
Member No.: 70



Dia, bancile isi focalizeaza atentia mai nou pe tineri prin carduri personale, dobanda mica si nu mai stiu ce le ofera. cardul cica incape in orice buzunar.. nu stiu daca se poate folosi altfel.

referitor la site, am vazut si eu poze cu fetite de 12-13 ani, mama ce machiate, ce .. (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/ohmy.gif) .. asta e. ele pierd, nu-si traiesc copilaria.
si da, parintii ar trebui trasi de motz.. cata protectie? statul sa faca tot?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post May 16 2006, 08:55 AM
Post #4


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Megule, respectivele carduri nu pot fi folosite pe internet- cel putin asa stiam eu. Deci, macar din punctul asta de vedere exista cit de cit o acoperire.
Cind tu, ca parinte, te duci la culcare si il lasi pe "ala micu`" singur si liber pe net... ce sa faca statul?!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post May 16 2006, 10:10 AM
Post #5





Musafir






pana la a-l lasa pe "ala micu" singur pe net, sa nu uitam de mandria mamicilor (si inconstienta totodata) cu care isi fac publice pe net albumele cu copiii lor. mai mult sau mai putin imbracati.
eu nu vad nici un motiv pt care toata lumea ar trebui sa imi admire copiii (nebuni sunt peste tot, iar netul e plin de ei, pozele sunt strict pentru uzul familiei si prietenilor FOARTE apropiati) - cu un minim de rabdare si inteligenta se pot afla adresele celor care au pus pe site niste poze, si nu vreau sa ma gandesc la consecinte (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/sad.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post May 18 2006, 09:44 AM
Post #6


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



La ce spui tu, Forte, adaug faptul ca putini sint parintii care stiu sa umble cit de cit cu un calculator; iar pe altii nu ii intereseaza: isi spun ca "ala micu se joaca" si nu il supravegheaza. Daca pc-ul nu e conectat la net, e ok... insa daca e... (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/sad.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post May 18 2006, 11:08 AM
Post #7





Musafir






dia, acum ma uit mai cu atentie - pai daca se accepta plata "prin sms" - deocamdata pt niste date de contact, mai tarziu se pot accepta plati tot prin sms si pentru diverse servicii. inclusiv servicii de acces la site si de full use.
si cum toti copiii (sau aproape toti) au telefon mobil la ora actuala, imi e greu sa cred ca nu o sa se gandeasca sa il foloseasca si in acest scop.
a se vedea deja celebrele chaturi tv - unde corespondezi prin sms cu tot felul de "tineri" la fel ca tine, si costul unui sms, si varsta celor care se implica in astfel de activitati.

sa nu uitam scandalul "liceenele de la zimnicea" (pozele nu sunt de acolo, dar asta nu schimba datele problemei, poze similare se pot face in orice liceu mergand pe la clasele a 9a si a 10a) - din intamplare, cel care a lansat scandalul (sau ma rog, unul dintre ei) a vrut sa se angajeze la mine. Cunoscand persoana respectiva si neavand incredere in capacitatea lui de a-si indeplini sarcinile, am preferat pe altcineva. nu vreau sa ma gandesc ce s-ar fi intamplat daca omul respectiv ar fi lansat "bomba" din reteaua noastra. si asta e doar un ametit care a vrut sa faca o gluma, nu se ocupa cu plasarea de prostituate sau minore.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clitemnestra
post May 18 2006, 12:24 PM
Post #8





Musafir






Multumesc pentru primire si pentru raspunsuri; impreuna cu colegii mei am realizat un material-ancheta despre posibilitatea de recrutare prin intermediul unor astfel de site-uri a minorilor in Romania. Rezultatele le puteti citi mai jos.

In momentul in care am creat contul la care s-a facut referire mai sus, am avut posibilitatea de a elabora un profil, datele pe care le-am pus la dispozitie nefiind, insa, in nici un fel verificate. Cu alte cuvinte, ni s-a permis sa atasam profilului respectiv o fotografie care nu ne apartinea (aleasa in asa fel incat sa fie evident ca este "luata de pe net"), iar dupa o saptamana in care un numar de 20 de useri au ridicat obiectii asupra valabilitatii pozei, profilul nici nu a fost sters si nici nu am fost atentionati ca nu avem voie sa introducem date false. Acelasi lucru s-a intamplat si cu numarul de telefon si adresa, deasemenea neverificate pana in ziua de astazi.

Printr-un SMS de numai 2 dolari (SMS care poate fi trimis de pe orice numar, nu neaparat de pe numarul pe care l-ai trecut in profil) ni s-a oferit, pentru o perioada de 5 zile, acces la datele de contact ale tuturor userilor, printre acestia numarandu-se si copii cu varsta intre 8 si 16 ani.

Cele 5 zile ne-au fost mai mult decat suficiente pentru a parcurge TOATE profilele fetelor cu varsta intre 8 si 16 ani. Pe baza fotografiilor si a fanteziilor expuse in profilul fiecareia dintre ele (exemplu descriere fata, 14 ani: "sunt nebuna...cu idei meschine...imi place beutura...ador sexul shi iubesc distractia"), am adunat 150 de adrese de email, catre care am trimis un mail in care le aduceam aprecieri la adresa modului in care arata si le intrebam daca le-ar face placere sa pozeze in ipostaze sexy pentru reviste pentru adulti din strainatate, poze in urma carora ar fi fost platite pe loc cu o anumita suma de bani. Desi exista pe site fotografii in care fetite mai mici de 14 ani sunt surpinse in ipostaze nepotrivite pentru varsta lor, nedorind sa le aducem vreun prejudiciu de ordin psihic, am restrans studiul nostru doar la categoria de varsta 14-16 ani, carora le-am contorizat doar raspunsurile. Dupa primirea raspunsurilor nu am mai avut nici o discutie suplimentara.

Rezultatele au fost urmatoarele: din cele 150 de mailuri, aproape 30 s-au intors pe motiv de adresa inexistenta. Am primit 37 de raspunsuri, dar avand in vedere ca mailurile au fost trimise in cursul zilei de vineri iar astazi este marti, exista posibilitatea ca numarul raspunsurilor primite sa fie mai mare de atat. Cele 37 primite au fost luate in considerare ca relevante pentru un total de 120 de adrese valide.

Surpriza a venit in momentul in care, coreland adresele de mail ale celor care ne-au scris cu varstele lor, am constatat ca cele mai multe raspunsuri au venit nu de la fetele de 16 ani (asa cum ne asteptam), ci de la cele cu varste de 14 si 15 ani, care nu numai ca au fost de acord sa pozeze fara sa ne adreseze (macar formal) intrebari legate de persoana care le va poza sau de locatia in care ar fi avut loc sedintele foto, ci ne-au si trimis numarul de telefon. Ca o precizare, mailurile au fost trimise de pe o adresa obisnuita de mail gratuit, de genul: a@yahoo.com si au fost semnate: "Te pup, Andreea".

Ca sa continuam cu rezultatele,refuzurile categorice au fost doar 3. 4 fete de 14 ani si 17 de 15 de ani au considerat mailul respectiv ca fiind "extrem de tentant" iar alte doua dintre ele, facand parte tot din grupa de varsta 14-15 ani si-au manifestat regretul ca nu au corp pentru astfel de fotografii, desi lasa sa se inteleaga ca si-ar fi dorit. Toate aceste raspunsuri au fost extrem de amabile, unele avand un ton obedient chiar, altele fiind insotite de poze trimise bonus, in conditiile in care invitatia la promiscuitate care le-a fost facuta era fara ocolisuri. Daca la un astfel de mail extrem de direct ca abordare si cu o semnatura care nu denota nici un fel de seriozitate a raspuns favorabil o fata din patru, ne intrebam cat de mare ar fi fost rata de raspuns daca abordarea noastra ar fi fost mai voalata si ne-am fi folosit de nume, adrese si fotografii false pentru a da greutate invitatiei si a profita astfel din plin de naivitatea copiilor respectivi?

Exemple de mailuri primite de la fete de 14-15 ani:

"mi-ai lasat mesajul acesta...si as fii de acord sa
fotografiez..:)dc vrei iti las un nr de tel..dar sa
suni,sa nu dai beepuri 074xxxxxxx..bye"

"M-ar tenta sa pozez, nu cred ca as avea nimik de pierdut ci numai de castigat,daca este adevarat ceea ce mi-ai scris as fi de acord.Astept raspuns
Te pup, xxx "

In tot acest timp nu am primit nici un fel de raspuns de la vreuna din formele de autoritate contactate. Ni se pare evident ca, in conditiile in care intentiile noastre ar fi fost serios orientate in sens abuziv, aproape oricare din copiii contactati ar fi putut fi victimele degradarii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post May 18 2006, 12:39 PM
Post #9





Musafir






am contactat pe cineva care este moderator si pe alt forum (de mamici). aceasta persoana a pus link catre articolul de mai sus si a cerut parerea utlizatoarelor (in marea lor majoritate cu cel putin un copil la activ).
din ce s-a postat pana acum acolo nu prea vad vreo responsabilizare din punct de vedere al parintilor, multe zic "trebe control parental de la ISP" sau "sa faca domne si scoala ceva". evident, intrebarea mea directa pe care am pus-o si aici (cu mamicile care isi arata copiii mai mult sau mai putin imbracati pe net) a ramas fara ecou. mai mult, daca ma uit la cele care au postat, multe au in semnatura link cu albumul de poze al odraslelor.
eu cred ca trebuie inceputa educatia cu ei, cu parintii...

citate din acel forum (nu voi pune link din motive lesne de inteles):
"Saracie si prea multa libertate. Parintii nu se mai ocupa de copii..Iar copii isi iau modelele de la TV. Cnd isi dau seama ce au facut de cele mai multe ori e prea tarziu. Pacat." [parerea ei ca mama unde e?]

" Ingrijorator.
Ma intreb cum ii explici unui copil ca e periculos fara sa il faci sa creada ca lumea e un loc inspaimantator ?"


"...habar n-am cat e de generalizat controlul in Europa, eu am mers pe mana aol-ului si aici... desi n-au acces puii la computer inca!

In US mi se parea generalizat. Adica n-am vazut nici un prieten fara. Pe langa faptul ca poti restrictiona si numarul de ore pe computer per user."
"

"Oricum, din pacate controlul parental nu e asa eficient, dupa clasa a 6-a copii isi intrec cu mult parintii in ale calculatorului. Si daca unul nu stie, sigur are un coleg care se pricepe mai bine. Am auzit de cazuri de copii care chiar daca nu erau interesati sa intre pe anumite site-uri, considerau o provocare inselarea sistemului de siguranta. Asta e, eu cred ca sunt lucruri pe care parintii trebuie sa le discute cu copii, pt ca un control total este aproape imposibil. Probabil ar trebui procedat ca in cazul drogurilor, nu stiu. Si scoala poate ca ar trebui sa se implice mai mult. Si inca ceva, cred ca si camerele video sunt periculoase, copii pot fi manipulati foarte usor de catre un adult, pe chat."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post May 18 2006, 05:38 PM
Post #10


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Clitemnestra, in cazul in care printr-un cite se incalca legile, proprietarul siteului in cauza are repsponsabilitatea juridica asupra continutului. In caz ca utilizatorii incalca legislatia, acestia pot fi depistati cu ajutorul prividerilor de internet pe care i-au folosit cind au introdus datele- dupa IP.
Iar banii platiti prin SMS ajung intr-un cont al carui proprietar poate fi depistat... internetul e un fel de sat mai mare daca iti pui mintea...

Insa pina acolo, eu am ce am cu parintii acestor copii si ma intreb cit de inconstienti pot fi... (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/sad.gif)
Cred ca in momentul in care voi ajunge parinte o sa am mult de furca:mai ales ca tehnologia va evolua. Sa speram ca si legislatia o data cu ea, desi la cit de priceputi sint cei care dau legile in Romania in ale internetului... (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/huh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 26th April 2024 - 09:22 PM