IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Colegi care ajuta contra cost!
Bia
post Mar 7 2008, 06:53 PM
Post #1


make-up artist
*******

Group: Administratori
Posts: 5,601
Joined: 11-December 06
From: Otopeni
Member No.: 819



Am primit zilele trecute un e-mail de la un coleg de facultate care, de buna voie si nesilit de nimeni (spunea el in trecut) ne-a ajutat pe toti agitandu-se sa faca rost de subiecte, sa rezolve subiectele, etc. Sa trecem si la e-mail-ul cu pricina care pe mine m-a socat, ce-i drept. Tipul asta isi cauta un job de 8 luni si zice el, nu gaseste nimic. Pretentiile lui sunt pe masura. 500 de euro minim, masina, benzina asigurata de firma, bonuri de masa, deplasari asigurate de firma, traininguri asigurate de firma si mai erau cateva dar nu le tin minte acum. Buuun, nu gaseste omul job, dar acum ne roaga sa il ajutam sa isi plateasca rata a II-a si citez: ori cat de mic va fi ajutorul vostru, pentru mine va insemna " un mare Ajutor"..

Acum, nu stiu daca eu sunt egoista sau nu, dar sincer, nu l-a pus nimeni sa se dea de trei ori peste cap sa faca rost de subiecte si sa stea la toate seriile ce dadeau examen si sa ia legatura cu anii superiori pentru respectivele subiecte. Eu una consider ca are aspiratii prea mari si ca vrea sa fie pus direct pe un post de conducere. Nimeni nu te bune pe un post bun din prima.

M-am abtinut si nu i-am trimis niciun e-mail inapoi. Mi se pare cam nesimtire sa ceri cuiva sa faca o cheta pentru rata ta, chiar daca ai ajutat oarecum acea persoana! Nici macar nu e o suma prea mare, e in jur de 700 de lei. O colega insa i-a trimis un e-mail prietenos in care-i spunea ca in viata trebuie sa mai incepi si de mai jos si ca e imposibil sa nu gaseasca un job la cum arata CV-ul lui.

Am postat aici deoarece vreau sa mai aflu si parerea altora in legatura cu acest caz. Poate ca sunt nesimtita ca nu ma simt sa-i intorc micul ajutor, poate nu... As fi apreciat mai mult gestul daca ar fi spus din capul locului: va ajut dar ma ajutati si voi pe mine! SCURT!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Mar 7 2008, 07:01 PM
Post #2


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Parerea mea?

Colegii se ajuta intre ei ca sint colegi. Asta s-a gindit acum sa faca niste bani, nu atunci. Pai pe citi am ajutat eu pina acum trebuia sa traiesc pe picior mare numa` din subventii de-astea... (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Nu esti tu nesimtita, ci el!
Minim 500 euro (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) Da` ce stie bre sa faca de banii astia? (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
O sa gaseasca job la 500 plus bonificatiile de le vrea el cind mi-oi vedea io ceafa!

Auzi, dar la ce are rata? Si pe ce baza si-a putut lua ceva in rate cind el nu are serviciu?!
... Sa nu zici masina ca-l bag in muma-sa! (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bia
post Mar 7 2008, 07:07 PM
Post #3


make-up artist
*******

Group: Administratori
Posts: 5,601
Joined: 11-December 06
From: Otopeni
Member No.: 819



Era vorba de a 2-a rata la facultate! (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) (ca n-am precizat)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
divi2007
post Mar 7 2008, 07:11 PM
Post #4





Musafir






si daca tipu chiar nu are bani (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Mar 7 2008, 07:12 PM
Post #5


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



... Pai si ce legatura are faptul ca nu are bani cu cerutul la colegi pe care i-a ajutat benevol? Bia, cu cv-ul ala nu o sa gasesca post nici ca ajutor de ajutor de maturator!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bia
post Mar 7 2008, 07:13 PM
Post #6


make-up artist
*******

Group: Administratori
Posts: 5,601
Joined: 11-December 06
From: Otopeni
Member No.: 819



Eu nu-l ajut. Mai are si copil. Cum stai tu cu nevasta si copil fara job? E inconstient... Ma duceam si la Mc si lucram ca sa am un venit! (IMG:style_emoticons/default/nusepoate.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Mar 7 2008, 07:17 PM
Post #7


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Nu, nu e inconstient. Vrea sa fie SEF. Daca nu gaseste post de sefie, e sub demnitatea lui , draga... Doamne!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bia
post Mar 7 2008, 07:20 PM
Post #8


make-up artist
*******

Group: Administratori
Posts: 5,601
Joined: 11-December 06
From: Otopeni
Member No.: 819



Mama i-a oferit un job, comision din munca lui, tot! Trebuia sa recruiteze personal... El a spus ca e prea mult de munca si ca vrea ceva stabil. Mama il angaja cu un contract de colaborare. Nu ii dadea masina si bonuri de masa ca nu avea nevoie. In schimb ii oferea trainingurile... DUBIOS!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Mar 7 2008, 07:21 PM
Post #9


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Nu... cuvintul e PUTUROS! (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)

Fara suparare, tipul isi merita soarta...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Mar 7 2008, 07:24 PM
Post #10


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



(IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) hai ca mi-a placut.
Nu-i rau ca omul stie ce vrea, dar nici bine ca nu vede distanta dintre el si ţel. Practic, vrea sa urce in doi pasi Himalaia. Din punctul meu de vedere merita in sut in fund prietenesc, sa se trezeasca la realitate.

Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 06:26 PM