IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Micile domnisoare si moda
Meg
post Feb 25 2007, 03:42 PM
Post #1


Membru de Onoare
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,877
Joined: 9-December 05
From: Here and There
Member No.: 70



Urmarind stirile am vazut cazul unei doamne care isi dusese fetita de 5 ani in Sephora (parca asa mi-am dat eu seama din imagini) in fata unui stand cu produse pentru copii si o intreba ce ii place. si-a ales cea mica un lucrusor si mai apoi a arata-o pe maica-sa cum o dadea cu o pensula. s-a facut un sondaj si se pare ca printre "preferintele" copiilor (sau a mamelor) se afla pudra de fata iluminatoare, glossul si fardurile. de ojele pentru copii nici nu mai vorbim, alea's deja ceva obisnuit.
si doamna cu pricina (sau domnisoara. no me importa (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) ) era fooooaaaarte entuziasmata ca fata ei este interesata de pe acum (n.M - 5 ani) de farduri. ce papusi barbie? neh, e mai "funny" sa isi caute cosmetice.
dincolo de prostia de care da dovada aceasta femeie - de fapt, o fi prostie? naivitate? cum sa-i spui? - medicii ne avertizeaza ca ele NU sunt recomandate copiilor. determina maturizare fortata si cate si mai cate...
eram in ratb intr-una din zile si am vazut o fetita cam de ciclul primar (pana intr-a 6a, oricum) machiata pana in dinti. era brunetica si era data cu albastru si bineinteles mascara.
ce parere aveti despre asta? Kalua, stiu ca tu ai fetita, ii permiti sa iti foloseasca fardurile si alte alea?
eu nu spun decat .. Dumnezeu sa ne fereasca. Copiii astia care vin din urma n-o sa aiba copilarie deloc.

PS: Voiam sa scriu 'Micile domnisoare si Frumusetea" (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Feb 25 2007, 03:51 PM
Post #2





Musafir






Eu nu pot sa zic decat ca prin clasa a 9-a culoarea mea preferata era albastru metalizat cu care ma faceam la ochi ziua (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) si ah....rujul rosu era nelipsit ca se asorta cu cele doua suvite rosu intens pe care le aveam in par (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) Of course mama-mea nu ma vedea cum ieseam din casa ca stateam cu bunica care striga dupa mine pe scari " Vagaboandoooooo....o sa te exmatriculeze de la scoala...acuma pun mana pe telefon sa o sun pe maica-ta" (IMG:style_emoticons/default/morderis.gif) Saraca bunica cate a mai patimit ea cu mine.....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kitten
post Feb 25 2007, 03:57 PM
Post #3


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 649
Joined: 2-December 06
From: Kronstadt
Member No.: 783



eu sunt siderata de ce aud!!! oamenii astia nu au ce face, sau sunt needucati cred....

las' ca-i bine cum ai denumit topicul, ca eu am vazut o groaza de fetitze pe la 7-8 ani cu tocuri de vreo 5 cm si imbracate parca cerau sa fie violate de vreun obsedat prin cartiere marginase.

ehh, in a 8-a si eu mi-am luat-o ca ma dadusem cu dermatograf negru... doar pe pleoapa inferioara, o linie groasa de mama focului, care s-a si intins.... aratam ca batuta... da am fost la chef, deh. (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) si in a 9-a ma ascundeam de maica-mea sa nu-mi vada parul... k era vopsit. dar acum stiu ca a avut dreptate... aratam ca naiba! i a 8a sau a 9-a e totusi diferit zic eu.... pana in a 7-a mi se pare hidos!

este necesara si educatia in spiritul bunului gust: cum se asorteaza culorile, ce este vulgar, ce este frumos, cum trebuie sa aiba grija de ea o domnisorica, etc. este chiar foarte importanta aceasta educatie! eu am fost crescuta baietzoi.... n-am purtat nicio fusta pana in clasa a 8-a, iar parul lung mi l-am lasat abia acum. dar de la aranjarea parului si bluzitze cu fluturasi si pantofiori la moda, pana la a pune machiaj pe fatza unui copil e muuult.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Feb 25 2007, 04:08 PM
Post #4





Musafir






Fiica-mea are 10 ani jumate si binenteles ca nu se da cu nimic. Ba da, scuzati: are doua Labello-uri, unul transparent si unul usor auriu (asta i l-a cumparat tac'su, dar pe asta nu-l prea foloseste). Si nici nu-si doreste cosmeticale.
Cand era mica de tot (vreo doi anisori) o interesau fardurile (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) , dar nu i-am dat voie sa umble cu ele. Ca sa nu ramana totusi cu "am vrut si n-am fost lasata" avea ora de cosmetica la o prietena de-a mea, o machia aia si-o gadila de numa. Dupa vreo trei ori i-a trecut interesul fiica-mii pentru astea.
Cand o va apuca machiatul (sper ca cel mai devreme pe la 14 ani), o voi duce-o la un visagist, sa nu umble ca o sperietoare de ciori.

Din cate stiu eu cosmeticalele astea nu sunt recomandate copiilor (cu toate ca existe game intregi exclusiv pentru copii) mai ales din cauza ingredientelor.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kitten
post Feb 25 2007, 04:14 PM
Post #5


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 649
Joined: 2-December 06
From: Kronstadt
Member No.: 783



apropo de chestia asta: mi-am adus aminte de o intamplare cu mine de la 2-3 ani. stateam pe olitza si eu ca orice bebe, si, fiind "pasionata" de desen, era plin de creioane pe langa mine. mama a iesit un minut si cand s-a intors m-a gasit dandu-ma cu creionul la ochi... (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) m-a intrebat ce fac si i-am raspuns: "ma dau cu gamben!!" (=galben) (IMG:style_emoticons/default/sexylady.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Meg
post Feb 25 2007, 06:09 PM
Post #6


Membru de Onoare
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,877
Joined: 9-December 05
From: Here and There
Member No.: 70



in amintirile mele timpurii (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif) gasesc o trusa cu 3 culori: roz, albastru si gri. cand puneam mana pe ea era jale.. numai ca ma dadeam, pierdeam timpul si apoi ma stergeam (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) . am inceput usor cu dermato, apoi o trusa ruby rose (IMG:style_emoticons/default/blush.gif) . asta pe la sf clasei a8a, inceputul clasei a9a. acum am evoluat, dar folosesc destul de rar fardurile. in fiecare zi spun ca o sa ma machiez, numai ca din cauza faptului ca stau in 2-3 locuri (acasa la ai mei, la pr meu, in camin si pe unde mai apuc), nu am aproape niciodata ce-mi trebuie. mi le-am pus pe toate intr-un portfard si ala e cam incomod de carat peste tot. asa ca .. se invechesc degeaba..

cat despre moda - ca sa fiu la subiect - am vazut de asemenea fetite cu tocuri si cu niste fuste lungi .. haine decoltate.. ce-i drept, numai in B am vazut asta. acasa inca nu am prins asa ceva. poate n-oi fi iesit destul prin mall.. (ca dooomle, avem si noi mall (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif) )
Go to the top of the page
 
+Quote Post
divi2007
post Feb 25 2007, 06:41 PM
Post #7





Musafir






eu cand eram mai mica nu ma tenta altceva decat rujurile, cum prindeam rujul cum ma dadeam cu el doar in casa pt ca pe strada nu ma lasa mama, stateam in casa machiata si ma uitam in oglinda (IMG:style_emoticons/default/sexylady.gif) , la liceu de abia prin clasa a 11- am inceput si atunci nu ma fardam zilnic , in schimb eram obsedata de haine ca si acuma
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Feb 25 2007, 07:01 PM
Post #8


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



eu, cand eram foarte mica, ma dadeam cu fardurile maica`mii pe toata fata, de zici ca eram sperietoare! (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) saraca mama, nu putea sa aiba niciodata si ea o trusa de farduri nesparta! (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) nu mai zic de pantofii cu toc pe care bineinteles ii imprastiam in toata casa! (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) dar normal, mama nu era de acord cu asta..mi se pare o dovada de foarte mare inconstienta atitudinea doamnei aleia, copiii mici sunt toti frumosi, adorabili, nu au nevoie de infrumusetare artificiala! plus ca asta poate conduce la multe alte probleme...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bia
post Feb 27 2007, 07:41 PM
Post #9


make-up artist
*******

Group: Administratori
Posts: 5,601
Joined: 11-December 06
From: Otopeni
Member No.: 819



Funny povestioarele voastre!
Eu la 4 ani si ceva o machiam pe sorioara mea mai mica (care avea vreo 2 ani), ghiciti cu ce: carioca (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif) ! Am machiat-o eu de cateva ori pana s-a saturat mama sa stearga la ea cu spirt si alte nebunii (ca nu putea sa dea la ochi cu spirt) si mi-a cumparat o trusa cu mai multe culori, plus rujuri, etc (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) . Nu stiu ce firma era dar stiu ca mi-a adus-o unchiul meu ce lucra in aeroport de afara (asta din povestirile maica-mii). Bine inteles ca ii umblam prin farduri ca deh, trusa mea s-a dus cat ai zice peste, asa ca saraca mama, n-a avut ce face si a trebuit sa ma invete cat de cat sa le folosesc... cat se pricepea ea! Nu ieseam machiata din casa fiindca nu ma lasa ea. Pe la 12-13 ani asa... adica prin clasa a 6-a sau a 7-a am vrut musai sa ma machiez pe strada si daca mama era tot timpul acasa ma vedea cand ieseam, asa ca m-am gandit eu sa ma duc sa-mi cumpar singura. Am luat o prietena si ne-am oprit la magazinul din colt. Bineinteles ca le-am lasat in ghiozdan si mama a vazut ce achizitionasem eu (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) . Problema nu era achizitionatul ci marca fiindca erau numai chilipiruri (IMG:style_emoticons/default/blush.gif) . Asadar le-a aruncat pe toate si m-a luat de manuta si am mers si mi-a cumparat de la Rimmel si Seventeen tot ce am vrut eu! (IMG:style_emoticons/default/rolleyes.gif) Prin clasa a 9-a deja mi le cumparam singura si nu mai ceream sfatul mamei mele la culori, etc. pentru ca studiasem diverse reviste si emisiuni... deci, de mica am fost " cu capu' " (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif) . Acum ia ea de la mine farduri desi e impropriu spus "ia de la mine" pentru ca m-a ajutat mult cu bani sa le cumpar, marea majoritate a produselor color fiind profesionale.
So, I love my sweet mami! (IMG:style_emoticons/default/indragostita.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
walpurgik
post Feb 27 2007, 08:06 PM
Post #10





Musafir






Singurul lucru cu care ma machiam cand eram mica erau ciresele amare cand prindeam o tura la cracanat pe crengi in copac, si bineinteles ma ascultau cu sfintenie cobaii, prietena si frate-miu mai mic; cel mai nostim era cand ne afisam la maica-mea care era in camp pe lotul experimental si iesem unul cate unul primul mascarici, al doilea mascarici etc. Mare ne fu surprinderea cand aflaram ca nu era apa la pompa sa ne spalam si trebuia sa mergem voiosi si "naturali" inapoi la oras. In rest, ce-mi amintesc din copilaria tarzie e magia provocata de rujul ala verde al bunica-mii care se facea roz-bombon pe buze si trusa maic-mii cu farduri crema, egreta, cu niste culori splendide.
Studiatul adevaratului make up a inceput de prin liceu, prin urmare, le-am provocat o suprema revelatie colegilor mei in clasa a 10-a cand mi-am dat jos ochelarii, inlocuindu-i cu lentile de contact, si mi-am bagat niste tus contrastant, bine oranduit pe pleoapa; iar avand in vedere ca unii nicinu stiau ce culoare au ochii mei din cauza ochelarilor, tare mare le fu mirarea. Numai din facultate am inceput sa ma machiez mai des. N-am fost precoce pe domeniul asta si poate am crutat cu ceva ani pielea de farduri.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

6 Pages V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 01:19 PM