IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
> e-Commerce: Cumparaturi online, plati cu cardul, Cum sa faci cumparaturi online folosind cardul (reducind riscurile)
lxn
post Jan 26 2008, 02:10 PM
Post #21





Musafir






Eu nu prea am ce lua de pe net, insa a avut tata nevoie sa ia ceva de pe un site si nu a reusit cu visa electronul lui. Eu am facut cardul sa-mi tin banii pe el, sa aduca dobanda si sa-i pot retrage oricand fara sa pierd dobanda sau chestii din astea. Nu stiu de ce, am o oarecare teama in a cumpara de pe internet... nu am cumparat niciodata, poate de aia (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jan 26 2008, 02:12 PM
Post #22


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Nu e periculos atita timp cit nu iti bagi cardul peste tot; intrebare: cind ai bagat datele cardului nu ai avut cimp si pentru cvv?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
divi2007
post Jan 26 2008, 02:19 PM
Post #23





Musafir






lxn cat au astia de la ing dobanda?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jan 26 2008, 02:37 PM
Post #24


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Avind in vedere faptul ca un card e un intrument de plata, nu de depozit, ma indoiesc ca vreo banca va da dobinzi avantajoase menite sa te faca sa iti tii economiile pe card, si nu intr-un cont personal tip depozit. Nu e profitabil pentru ei. (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)
la conturile depozit (pentru care banca da dobinda) la 3, 6 sau 12 luni, banca se asigura ca se poate folosi de banii tai in perioadele respective. Daca ii refuzi asta si scoti banii, pierzi dobinda... e logic.

La ING :costuri:
• Cost de emitere: 0
• Cost de administrare anuala: 14 RON (in primul an) / 28 RON incepand cu anul 2
Nu scrie nimic de dobinzi. Administrarea insa se dubleaza in al doilea an (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)

lexie, visa cu care a platit prietenul tau era tot de la ing?

Din FAQ la ing:
5. Cardurile ING Bank pot fi utilizate la platile pe internet?
Cardurile ING VISA Electron International, VISA Classic International EUR si MasterCard Standard International pot fi utilizate pentru plati pe Internet. Precizam ca, companiile care accepta astfel de modalitati de plata isi pot rezerva insa dreptul de a accepta sau nu anumite tipuri de card.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lxn
post Jan 26 2008, 05:12 PM
Post #25





Musafir






Divi, au dobanda de 5,9% pe an si se mareste in curand la 6,3% pe an.
Eu vreau sa am acces la bani cand am nevoie de ei, de asta am ales cardul, si in plus, dobanda se calculeaza zilnic si se introduce in cont la sf de luna. Avantajos este faptul ca nu platesc nicio taxa de intretinere de cont sau card si nici taxa de retragere numerar de la atm-ul lor pentru ca sunt studenta.... asta pana implinesc 26 de ani, iar eu am 20 juma, deci e ceva vreme (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Di, tot de la ING era... poate asta o fi treaba, nu accepta site-ul cardul asta. Cvv nu stiu exact ce e, insa am vazut ca are un nr pe spate... ia ca ma uit acum la al meu.... are 7 cifre pe spate. Nu stiu ce si cum o mai fi...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jan 26 2008, 05:32 PM
Post #26


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



cvv -ul are 3 cel mult 4 ifre.Am 4 carduri, la toate cvv ul e din 3 cifre. Lexiem esti sigura de dobinda zilnica? ai vazut asta pe extrasele zilnice?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
divi2007
post Jan 26 2008, 05:36 PM
Post #27





Musafir






si eu am vazut ca banii se inmulteau de aia am intrebat cat e
si nu trecuse decat o luna
dar la mine faza e ca nu i tin acolo doar incarc cand imi fac comanda, de frica sa nu o patesc (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)

This post has been edited by divi2007: Jan 26 2008, 05:36 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lxn
post Jan 26 2008, 06:30 PM
Post #28





Musafir






Di, dobanda e de 6% pe an si se calculeaza in fiecare zi din suma existenta in cont, insa asta nu inseamna ca e 6% zilnic. E 6 % impartit la 365 de zile, probabil. Nici eu nu stiu foarte bine cum se calculeaza treburile astea, dar am pliante si scrie si pe site ca e 5,9% pe an. O sa verific peste o luna banii, ca's pusi recent in cont si sa vad cu cat s-au inmultit (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
claudia_electra
post Mar 26 2008, 04:12 PM
Post #29


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,059
Joined: 10-December 05
From: Tara Minunilor
Member No.: 80



Di, cum facusei tu sa gasesti reviews pentru un site de online shopping? O prietena a comandat o rochie de pe onlygows.com si acum a primit un mail cu textul:

Thank you for placing your valuable order with OnlyGowns.com.

We have received you order XXXXXXXXXXXX successfully. We require some
additional information from you so that we can have confirmed details.

The requirements are as follows:

(A)A scanned copy of you credit card statement, which clearly shows the
card number & the billing address of the card. The statement should be a
recent one and should be of the same credit card used for the transaction.

((IMG:style_emoticons/default/cool.gif) A scanned copy of national ID of the credit card holder whose credit
card has been used for this transaction. This should be a photo ID of any
of the following: -

1.) Driver’s License or,
3.) Passport or National Identity Card.

The above all requirements are just for confirmation and they are meant
for your personal safety so that your card is not involved in some
fraudulent activities as you know that Net Crime is increasing day by day.

So, we request you to please provide us with the required information so
that your order can be processed further.

Please note that we will not able to process your order unless we get the
required documents.

Thanking you for your kind co-operation and understanding.


Ce o sfatuiti, sa se supuna cerintelor sau o fi ceva dubios la mijloc (IMG:style_emoticons/default/nesigur.gif) ?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Mar 26 2008, 04:42 PM
Post #30


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Siteul ala de zici e sigur onlygows.com?

ca nu exista numele asta de domeniu inregistrat.

onlygowNs.com pare ok. da search pe google reviews onlygowns.com
onlygowns e pe piuata de aproape 4 ani.

Nu e nimic rau sa ii ceara copie dupa buletin. Si mie mi se cer de multe ori cind sint client nou.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pages V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 18th April 2024 - 09:03 PM