IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Serpi, paianjeni si tot ce-i veninos!
sorin
post Jan 29 2006, 06:45 PM
Post #1





Musafir






Va salut din nou :) cu alta traznaie care ma preocupat ani de zile :D

Am sa incept cu un sfat dat in un site Romanesc renumit ce se ocupa cu Natura si extrem!!

Citat: 

Muscatura de sarpe - se indeparteaza veninul si se impiedica absortia sa. Se suge rana de catre o persoana care nu are leziuni sau rani in gura. Acesta va arunca imediat continutul supt si se va spala in gura cu permanganat de potasiu. Se pune pe rana de hipermanganat de potasiu. Mai sus de muscatura se aplica un garou. Din 15 in 15 minute se muta garoul la cativa cm mai sus. Se da celui muscat o pastila de extraveral si se transporta urgent bolnavul la spital. Netratarea acestei muscaturi duce la accidente mortale.

Ce ziceti??

Sorin.

ps.  un asemenea "dragut" prins la mine in gradina cand dadea tarcoalea la volierul de love bird:

(IMG:http://i50.photobucket.com/albums/f329/justwdw/snake2.jpg)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
albinuza
post Jan 29 2006, 11:03 PM
Post #2


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 7,935
Joined: 9-December 05
From: Bra, Italia
Member No.: 56



poate sa fie veninos de nu mai poate. paianjen sa nu fie ca eu ma crizez. intepenesc toata numai cat ii vad. si mi-e frica de ei de crap.si de aia care se aciueaza pe la casa omului mi-e frica de mor.
crek-i arahnofobie nu?
:-X :-*
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Meg
post Jan 29 2006, 11:36 PM
Post #3


Membru de Onoare
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,877
Joined: 9-December 05
From: Here and There
Member No.: 70



:o ai pus mana pe .. ala?
hm.. si de unde gasim .. potasiu?  ???
Go to the top of the page
 
+Quote Post
catalina77
post Jan 30 2006, 08:59 AM
Post #4


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,498
Joined: 9-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 54



Eu am oroare de serpi si de reptile in general. Nu mi-e prea frica de paianjeni in schimb serpii ma oripileaza :'(
Go to the top of the page
 
+Quote Post
berbecutza
post Jan 30 2006, 10:42 AM
Post #5


perpecenia sa
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 4,432
Joined: 8-December 05
From: berbeceni
Member No.: 49



nu exista cuvinte pe lumea asta sa pot exprima ce simt numai cand AUD de serpi.... ofiofobia mea merge atat de departe ca si acum cel mai terifiant film pentru mine e .... "Anaconda" (desi anacondele nu sunt veninoase) :fluierat:
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Meg
post Jan 30 2006, 10:49 AM
Post #6


Membru de Onoare
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,877
Joined: 9-December 05
From: Here and There
Member No.: 70



QUOTE
Scuze de handicap, dar pt, ce potasiu?? ::)

Sorin.



"cu permanganat de potasiu "..  :-X
:-*
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Jan 30 2006, 11:58 AM
Post #7





Musafir






QUOTE
poate sa fie veninos de nu mai poate. paianjen sa nu fie ca eu ma crizez. intepenesc toata numai cat ii vad. si mi-e frica de ei de crap.si de aia care se aciueaza pe la casa omului mi-e frica de mor.
crek-i arahnofobie nu?
:-X :-*


si mie imi e frica de paienjeni de mor. zbier de se aude pe o raza de 1 km (de insecte in genral) in rest nu imi e frica de nimic- serpi, sobolani, caini... pretenii mei!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
devdas2rhyme
post Jan 30 2006, 04:43 PM
Post #8


Dependent
***

Group: Membru
Posts: 184
Joined: 26-January 06
From: Bucuresti
Member No.: 165



Asta nu pare asa periculos, dar sarpele ala :-X
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tits_herbert
post Jan 30 2006, 06:31 PM
Post #9


---
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,601
Joined: 8-December 05
Member No.: 28



Eu mi-as da cu parerea, dar nu prea m-am intalnit cu micuti d-astia adorabili :o :o :o
Stiam si eu ca dupa muscatura de sarpe trebuie sa se scoata veninul, dar cam atat. :)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Alexa
post Jan 30 2006, 06:34 PM
Post #10


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 190
Joined: 18-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 115



Sorin, sfatul tau in cazul in care ai ghinionul sa fi muscat de un sarpe veninos sau mai rau-de o vipera sau un scorpion este bun, numai ca te poti lovi de citeva "mici" probleme. :(
Poti sa nu ai la tine nici garou, nici hipermanganat de potasiu iar o persoana dispusa sa "suga" veninul din muscatura-nu stiu ce sa zic... era si un banc pe tema asta.
Eu am fost o perioada destul de lunga la Herculane unde exista o rezervatie de vipere cu corn, serpi-nu stiu daca sint veninosi si chiar scorpioni, i-am vazut pe sosea-calcati de masini si m-am speriat foarte tare cind am vazut pe drum unul viu colorat care mergea unduindu-se catre noi. L-am pus pe sotul meu sa dea cu pietre in el. L-a nimerit in cap dupa mai multe ramas incercari insa nu a murit. A ramas pe sosea zvircolindu-se si asa s-a chinuit pina seara. Desi urasc lighioanele astea si mor de frica cind le vad, parca mi-a fost mila si mi-a parut rau ca l-am pus pe sotul meu sa il loveasca, gindindu-ma ca poate nu ne-ar fi facut nimic, puteam sa-l ocolim.
Cert este ca desi mi-a placut si imi place la nebunie aceasta statiune, m-am lecuit pentru o vreme sa mai merg acolo dupa ce am vazut o vipera chiar in oras, incalzindu-se pe o stinca.
Mai mult, o fetita a fost muscata de o vipera, au dus-o de urgenta la un punct sanitar dar pentru ca nu aveau acolo anti-venin, a trebuit sa o transporte in alta parte pt. ca incepuse sa se umfle si sa faca febra. :'(
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 06:42 PM