IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

> Silueta dincolo de mituri, Cartea Mihaelei Bilic
angeldust
post Mar 25 2007, 01:42 PM
Post #1





Musafir






Suntem bombardate in fiecare zi cu tot soiul de informatii despre ce ar trebui sau nu sa mancam pentru a ajunge la silueta mult visata. Nu de putine ori se intampla ca aceste informatii sa fie contradictorii. Citim intr-un loc ca trebuie sa renuntam de tot la ciocolata, apoi vine altcineva si se jura cu mana pe studii de specialitate ca ciocolata este de fapt foarte sanatoasa , etc. etc. Pana la urma care sunt miturile si care adevarurile?

Am gasit cateva explicatii in cartea Mihaelei Bilic "Silueta dincolo de mituri" :

Mituri despre glucide

"Este adevarata ca painea ingrasa? FALS

Nu painea ingrasa ci produsele asociate cu ea. O felie de paine are 80 de calorii iar o felie de cascaval are 180 de calorii. Bineinteles ca o paine intreaga ingrasa, dar 1-2 felii la o masa nu.

Painea prajita e mai putin calorica? FALS

O felie de paine prajita are exact acelasi numar de calorii ca si una proaspata. Prin prajire se pierde doar apa, deci este mai usoara ca si greutate.

Mierea este naturala deci nu ingrasa. FALS

Mierea este naturala si sanatoasa dar contine fructoza si acelasi numar de calorii ca si zaharul. Mierea mai are si proprietate de a stimula pofta de mancare. In cazul in care vreti sa folositi miere la indulcit, un varf de lingurita e suficient, pentru ca puterea de indulcire este de 4 ori mai mare decat cea a zaharului.

Zaharul brun este mai sanatos decat cel alb? ADEVARAT

Zaharul brun este extras din trestia de zahar si este mai putin prelucrat si rafinat decat zaharul clasic obtinut din sfecla de zahar. Ca numar de calorii este identic.

O dieta fara dulciuri duce la depresie? ADEVARAT

Serotonina este o substanta care se secreta la nivelul creierului si da "starea de bine". Mesele bogate in carbohidrati cresc nivelul serotoninei, dar acelasi efect il putem avea si cu o portie de orez sau de paste, nu este obligatorie felia de tort pentru a fi binedispusi. Si cealalata extrema este valabila. Dietele proteice, pe langa faptu ca duc la depresie, cresc pofta de dulciuri considerabil si exista pericolul ca intr-un moment de slabiciune sa inghitim 2 ciocolate intregi. "

Go to the top of the page
 
+Quote Post

Posts in this topic
angeldust   Silueta dincolo de mituri   Mar 25 2007, 01:42 PM
kalua   Angel, mie mi se pare ca doamna Bilic nu prea stie...   Mar 25 2007, 02:12 PM
angeldust   Pai tocmai de aia am adus vorba despre carte, ca t...   Mar 25 2007, 02:24 PM
sweet_girl   pe mine m-a facut fericita parte cu painea..:D   Mar 25 2007, 03:40 PM
angeldust   Am mai citit cateva chestii in aceeasi carte , car...   Mar 28 2007, 12:39 PM
zetta   angel ,faza cu carnea rosie (vita in special) est...   Mar 29 2007, 08:55 AM
MonicutzaB   ce chestie cu spanacul, nu stiam! :magindesc:...   Mar 29 2007, 11:02 AM
kalua   Cei mai mari furnizori de fier dintre vegetale sun...   Mar 29 2007, 11:21 AM
alinaslm   SPAM   Apr 18 2011, 04:11 PM
angeldust   Citeam la topicul despre acnee ceva cu problemele ...   Mar 29 2007, 11:35 AM
kalua   De-astea nu stiu, dar eu una n-as lua nici batuta ...   Mar 29 2007, 11:41 AM
anca_f   Nu mai tine nimeni cura de slabire? Sa va impartas...   Apr 30 2007, 09:52 PM
nastia   Si eu tin cura de slabire,dar tin in acelasi timp ...   Jun 27 2007, 05:34 PM
nastia   La mijlocul lunii martie aveam 80 kg iar acum am 6...   Jun 27 2007, 05:36 PM
Maàt   Pai 1.400 de calorii la efort fizic sustinuta?...   Jun 27 2007, 05:36 PM
nastia   Am 160 cm cu 66 kg iar munca pe care o fac nu e su...   Jun 27 2007, 05:38 PM
Maàt   Ce inaltime ai, nastia? :welcome:   Jun 27 2007, 05:37 PM
Maàt   Fa o vizita pe la regimul montignac. Asta cu numar...   Jun 27 2007, 05:43 PM
midnight   Diana, am impresia ca si nutritionistii fac regimu...   Jun 27 2007, 07:52 PM
Maàt   Tipul si cantitatea nutrientilor care sint necesar...   Jun 27 2007, 08:53 PM
Maàt   In numarul din iulie al revistei Tango, doamna Bil...   Jul 7 2007, 01:27 PM


Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 24th April 2024 - 05:29 AM